| hsnshs4242 a întrebat:

Rog seriozitate oricat de penibil ar suna deoarece sunt destul de confuz.am facut sex cu prietena mea acum 3 luni virgini fiind amandoi cel putin asa a spus dar ea nu a sangerat deloc chiar si dupa cateva partide repetate saptamani si luni mai tarziu.ea a fost "stramta" cum s ar spune.instinctul imi spune ca ea nu a fost virgina dar in acelasi timp dupa un act am fost la ginecolog pentru niste dureri si el i-a spus daca e fata mare sau nu ea a raspuns ca nu e si dupa a controlat o si a spus ca e normal ca dupa ciclu s-a rupt ceva nu am inteles prea bine si m-a indus in eroare sau nu e posibil sa nu sangereze deloc niciodata

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sângerarea nu e obligatorie la primul act sexual. Himenul poate fi deja rupt sau poate nu se rupe sau poate nu sângerează abundent

| Violleta2022 a răspuns:

Da, este posibil ca fata sa nu sangereze la sex atunci cand baiatul are un cuc mic sau foarte subtire, incapabil anatomic sa-i rupa fetei himenul.

| dullcat a răspuns:

Asocierea intre virginitate si sangerare este penibila, chiar invechita si eronata, nu intrebarea.Vaginul este compus din muschi care se dilata (simtindu-se mai spatios) si se contracta (parand mai stramt). Instinctul tau vine cel mai probabil din conceptii si prejudecati gresite vehiculate despre femei de-a lungul anilor.

Nu toate fetele/femeile sangereaza la primul contact sexual cu penetrare in vagin, iar virginitatea din punct de vedere medical nu exista, nu poate fi dovedita, de aceea s-au si interzis testele in Romania.Deci repet, virginitatea e un construct, o idee ce tine de religie si atat, nu este legata de sangerare sau de cat de stramt se simte vaginul.

De citit cu mare atentie, fiindca e iresponsabil sa faceti sex cand nu ai habar cum functioneaza:

https://www.reginamaria.ro/......ie-sa-stii

https://www.libresse.ro/......rt-sexual/

| Emilian65 a răspuns:

Dacă ea a spus ca este virgina, de ce nu o crezi? Ea te-a întrebat pe tine daca ai fost virgin? Sa știi ca nu la toate fetele le curge sânge în urma primului act sexual. Se întâmplă lucrul acesta la fetele cu himen elastic. Deci, nu fi atât e pretențios în ceeace privește virginitatea iubitei pe care ai penetrat-o prima oara.

| VoidEternal a răspuns:

De ce e așa important pentru tine daca a fost virgina sau nu?

Nu e obligatoriu sa sângereze, așa se credea la tara acum 50 de ani, sau sângerarea poate sa fie discreta. Himenul poate sa fie elastic, se poate rupe integral sau parțial și în timp ce faci sport, nu e o regulă.

| Konstantinos99 a răspuns:

Ingrijorarea ta este normala. Pai hai sa iti spun
1 Daca fata nu a sangerat prima oara nu inseama ca nu a fost virgina dar nu inseama nici ca nu era.Sangerarea in general se intampla dar exista si exceptii
Si acum clar ca trebuie sa detectezi daca a fost o exceptie.
2.Cum detectezi? Simplu prima oara fara are o tatitudie si o (vibratie) diferita de urmatoarele dati. Daca a avut incredere in tine si in ea, daca ai vazut ca sti pozitii poate chiar daca o facea pe inocenta stia cam tot e destul de clar.Prima oara exista o teama pe care noi o resimtim ca un premiu cand dorim sa ne apropiem fizic de o fata.Dar atentie ce iti spun
3.Toate ca toate daca te a pacalit asta e, nu mai cerceta?
De ce? Trebuia sa te intrebi daca e curata trupeste inainte sa te fi atins de trupul ei.Practic cand ai facut sex ai acceptat -o si ti ai asumat ca barbat anumite lucruri.Tu esti raspunzator de ea de acum pentru ca ai vrut-o si ai acceptat o fara a cerceta si acest aspect, sau daca a-i cercetat acet aspect bazeazate pe el si linisteestete.
Lasand orice vrajeala si comentariu, pasii vostri sunt sa puneti mana sa incepeti ca relatia sufleteasca si trupeasca si mearga spre binecuvantararea lui Dumnezeu, ca eu nu asi indrazni sa dupa sa imi bat joc de o fata si o las dupa ce (am inceput-o) si nici ea pe tine, e de pun simt al sufletului. Deci succes si las-o balta cu ingrijorarile inutile

| Konstantinos99 a răspuns:

Corectez putin greselile:
Ingrijorarea ta este normala. Pai hai sa iti spun si de ce:
1 Daca fata nu a sangerat prima oara nu inseama ca nu a fost virgina, dar nu inseama nici ca nu era.Sangerarea in general se intampla daca fata era/a fost virgina dar exista si exceptii
Si acum clar ca trebuie sa detectezi daca a fost o exceptie.
2.Cum detectezi? Simplu, la primul sex, fata are o atitudie si o (vibratie) diferita de urmatoarele dati mai ales ca ai facut regulat. Daca a avut incredere in tine si in ea prima oara fara probleme, daca ai vazut ca stie pozitii poate chiar daca o facea pe inocenta stia cam ce va urma este clar...La primul sex exista o teama pentru ca fata fiind curata si inocenta se teme de ce va urma, pe care noi o resimtim ca un premiu HEHE.Dar atentie ce iti spun!
3.Toate ca toate daca te a pacalit asta e, nu mai cerceta!
De ce? Trebuia sa te intrebi daca e curata trupeste inainte sa te fi atins de trupul ei.Practic cand ai facut sex ai acceptat -o si ti ai asumat ca barbat anumite lucruri din trecutul ei.Tu esti raspunzator de ea de acum pentru ca ai vrut-o si ai acceptat o fara a cerceta si acest aspect, sau daca a-i cercetat curatia ei bazeazate pe increderea pe care deja o ai dinainte de a incepe relatia trupeasca.
Lasand orice vrajeala si comentariu, pasii vostri sunt sa puneti mana sa incepeti ca relatia sufleteasca si trupeasca sa se indrepte spre binecuvantararea lui Dumnezeu, ca eu nu asi indrazni dupa ce ating o fata sa o las, sa o lepad, o las dupa ce (am inceput-o/dupa ce am gustat din ea) si viceversa, e de bun simt al sufletului. Deci succes si las-o balta cu ingrijorarile inutile, ai trecut de etapa asta acum esti la alta.

| Sabina_Andreea_1994 a răspuns:

Eu nu am avut o sangerare abundenta cand m-am dezvirginat. Ci una foarte discreta ca un firicel asa de sange. Deci este posibil si ea sa fie la fel.

| hsnshs4242 explică:

As adauga ca uneori e stramt vaginul uneori intra usor chiar daca nu facem contact si o saptamana