| tuska a întrebat:

Sa va spun ceva...Trebuia sa va spun pentru ca ati fost alaturi cu raspunsul la unele intrebari. Am continuat asa zisa relatie virtuala, pana ieri, cand...inevitabil domnul din greseala mi a zis parola la un id nou facut special sa vb cu mine, iar aceasta parola am incercat-o la id ul vechi de mess. Si...grozavie,d nul insuratel avea o amanta de un an de zile, acolo erau toate declaratiile lor de dragoste, pozele lor, impreuna, iar unele din declaratii erau adresate si mie...si mai rau, pe sotia lui a dus-o sa lucreze pentru aceasta amanta, fara ca aceasta sa banuie ceva... Am fost inselata...nu va imaginati cum m-am simtit, eu care credeam ca au probleme in c asnicie ca sotia nu stie sa l respecte, sa l aprecieze, ca -i om bun, dar de fapt cu o asa relatie, nu-ti mai convine de sotie. Acum lui ii e frica sa nu-i spun amantei, care ar putea sa se razbune pentru asta si sa i strice casnicia... Dar nu m-am razbunat, ca razbunarea e arma prostului, casnicia si-o va distruge singur. Dar, i-am schimbat parola la id ul de mess, iar toate aceste mesaje ale lor, emailuri vor ramane la mine, in cutiuta mea secreta.numai eu decid daca o voi decuia.Asa c a, am ramas dezamagita.Sotia inselata de amanta, si iar amanta inselata, chiar doar cu gandul cu mine...Suna a scena de film nu?
Cu toate astea mi-am pierdut increderea in oamnei. Ia el mi-a zis doar ca-i pare rau si ca regretele -s tardive. Da, asa este...

Mai poti avea incredere in oameni?

Răspuns Câştigător
| liliana83 a răspuns:

Eu ma intreb de ce fetele de azi se indragostesc prin pc. baiii fetelor trezitiva, iubirea nu se gaseste pe net dragutelor. eu sa fiu sincera nici macar nu cred in asa ceva. asta iti va fi o invatatura de minte. nu poti spune ca nu mai ai incredere in oameni pentru ca atunci cand o sa te mai indragostesi o data viitoare o sa-ti schimbi parerea. te sfatuiesc sa fii mai atenta pe cine pui ochi, sa intelegi de la inceput ce vrea de la tine si nu mai pune atata suflet chiar de la inceput. cat despre acest om care ai povestit tu este un om incapabil de a alege femeia vieti lui si pana la urma va ramane singur. incearca si uita-l caci nu te merita. sunt oameni mai buni si mai iubitori decat acest tradator scarbos. succes. mergi si tu cu prieteni(ele) intr-un parc, dar la un aperitiv, distreazate uita tot...sunt multe stardute care duc catre persoana iubita, nu il cauta vine singur.

24 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Suna a absolut normal. In momentul in care ai acceptat sa fii cealalta femeie trebuia sa te astepti ca pentru tine va avea chiar mai putin respect decat pentru sotie. Practic tu ai fost "dama de consumatie", de ce te oftici acum ca nu ti-era fidel. Nu avea nici o obligatie fata de tine, atata timp cat tu nu-i respectai casnicia. Sincer ma indoiesc ca omul a avut impresia ca tu il crezi. Adica e de la sine inteles ca barbatii insurati isi mint amantele, o stiu si ei, o stiu si respectivele amante, doar ca se complac in minciuna. gandeste-te ca aia era sotia lui, oricate probleme aveau in casnicie, oricum pentru el ea era cu zece clase deasupra amantelor.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Nu e nici etic, nici corect, si cred ca nici benefic ceea ce ai facut! Ai uitat de vorba aia, ca "Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face!"?! si roata se mai si intoarce?! Tu crezi cumva ca viata unui barbat e mai usoara doar pentru ca se poate usura din picioare, si nu are ciclu, cu tot ceea ce inseamna asta?! Voi nu mintiti, nu inselati, nu aveti cateodata 2 barbati in paralel, si unul de rezerva, pentru orice eventualitate?! Daca femeile ar fi cum trebuie, ar mai avea nevoie barbatul (si) de alta alternativa?! (compensatorie, sau suplinitorie?!)... Mai ai multe de invatat despre viata, oameni si relatii, crede-ma! Viata "ras/plateste" de multe ori cu dobanda mare! si doare! Arata-i tu ca esti o doamna si da-i omului amintirile inapoi! Tie, invers, sa-ti ia cineva asa ceva, cum ti-ar place?! Ii ajunge destul ca nu te mai are! Si crede-ma ca il doare! si regreta! Fii tu mai corecta ca ceilalti!

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Felicitari pentru modul de a gandi al lui PsihoSex. A atins un adevar, care pe multi altii poate ii doare. Dar asa este construita lumea in care traim si cu care ne complacem. Cand iubesti un om, ii doresti sa fie fericit, chiar daca fericirea lui nu te include pe tine deloc. Iubirea trebuie sa insemne in primul rand altruism. Fiecare are un destin si are dreptul la o viata diferita de a celorlalti, tocmai datorita caii pe care i-o ofera acel destin. Asa ca, da-i omului amintirile inapoi. In caz contrar, facandu-i rau, ii vei intari si mai mult convingerea ca a facut bine ce a facut in ceea ce te priveste. Cat priveste casnicia lui, daca sotia este inteleapta, nu se destrama. Sa fim sincere: atat timp cat trainicia cuplului ti-o mai ofera si un copil, nimeni nu se impiedica de o relatie pur si simplu virtuala. Ceilalti, dar absolut toti ceilalti din jur pica pe locul doi. Si un sfat pe viitor: in oceanul infinit al internetului intalnesti si oameni de mare valoare, insa in primul rand intalnesti capcane la tot pasul. Atentie!

| fabiola a răspuns:

Si ca el sunt multi, foarte multi care profita de naivitatea fetelor! Te felicit ca ai spus asta, pentru ca le mai deschide ochii fetelor si nu mai cred in vorbe dulci, dar seci in profunzimea lor!

| fabiola a răspuns:

@Psihosex, imi dai voie sa te contrazic de data asta? Eu nu zic ca si femeile sunt poate la fel ca si barbatii, dar asta nu justifica pe nimeni sa gaseasca alta,, alternativa compensatorie si suplinitorie" Nu esti multumit cu ce ai, pune punct, cinstit, sincer si corect fata de celalalt.Alternativa inseamna lasitate, lipsa de respect!

cami
| cami a răspuns:

Foarte bine i-ai facut! Bravo, sa nu-i mai spui parola. Relatiile astea virtuale, niciodata nu sunt de incredere!

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Acum te-ai convins ca relatiile reale au loc doar face2face, nu?

| simoSTAR a răspuns:

Si eu sunt dezamagita de oamenii din ziua de azi...nu vezi urma de bunanate, de incredere, de respect...insa inca mai sper ca exista oameni in adevaratul sens al cuvantului.

| EUSIATIT a răspuns:

papusa ce spui tu seamana a telenovela,,, de pe vreme a1990 cind stateau [Romincele] cu gura cascata la tv. tu cred ca ai fost aceea pacalita .sau daca nu. tu crezi in toate pasarile care zboara ...asta este si ce daca i ai gasit id parola etc etc crezi ca vei cistiga ceva .indiferent ce va fi ...ai cazut si tu in plasa pentru ca putea sa te pacaleasca si pe tine cu o sera .romantica si apoi... poate un bebe .mai bine vezi ti detreaba ta si nu te, mai lasa pacalita de net,,,,

| Dan a răspuns:

Tuska, imi pare rau sa aud de la tine asemenea cuvinte, toti oamenii gresesc, nimeni nu este perfect, si eu am fost inselat in viata si mai trist ca sufera copii pentru prostiile noastre.

| pisoias29 a răspuns:

Ce oameni fara caracter :-

| Irina a răspuns:

Imagineaza-ti ca la un moment dat vei fi si tu sotie. cum ar fi ca sotul tau sa recurga la aceleasi scuze, ca nu se intelege cu tine, nu e fericit bla bla.

Din pacate cam astea sunt scuzele pe care le invoca fiecare barbat insurat care nu are de gand sa ii fie fidel familiei. Cum ar reusi altfel sa convinga o alta femeie sa accepte o asa situatie?

| tuska explică:

Normal ca nu poti avea incredere, imi spunea asa vorbe frumoase, iar eu am crezut...Imi zicea ca fericirea e atunci cand pleci de la servici si abia astepti sa ajungi acasa sa vezi persoana iubita...mda...amanta, ca pe sotie sigur n-o iubeste. Am vazut -o in poze, o femeie simpla, tocmai buna de manipulat...Imi pare rau de ea, sincer!

| tuska explică:

Briga ela, el mi a zis ca este nefericit si ca sotia nu l intelege, ca i vb urat si ca vor sa se desparta, ca sta cu ea doar pentru copil... Nu am aparut in viata lui cu nici un fel de scop murdar, doar ca mi a placut compania lui si felul in care stia sa ma minta... crezi ca poti sa iubesti sotia, cand o manipulezi cand vrei si o pus sa lucreze pentru amanta? Sa fim seriosi. Eu cred ca pe amanta lui, cu care traieste frumoasa poveste de dragoste, o iubeste. a, si si mai iubeste copilul. Atat...Eu nu vreau nimic, dar asta mi-a dat forte, sa nu mai cred in iluzii, si ca fericirea nu se cladeste din minciuni. Dar un lucru e sigur, casnicia lui e pe duca... din cauza celeilalte...

| tuska explică:

Dan, asa este stiu ca nimeni nu e perfect, nu i port ura, dar nu pot sa inteleg cum am fost atat de credula? Am crezut ca mai exista si oameni cu suflet, care intr-adevar sunt nefericiti ca mine, credeam... Asta este...am fost pacalita, dar m-am desteptat la timp, inainte de a comite ceva ce as fi regretat toata viata! Ii multumesc lui Dumnezeu ca a avut grija sa aflu atunci cand a trebuit!

| tuska explică:

Eusiatat, nu cred ca am cazut in nici o plasa, el ar putea cadea, as putea sa i fac rau, sa nu mai fie cu nici una, dar nu pot. Si crede ma ca au trecut atatea pasari pe langa mine, dar nici una nu m-a ''vrajit''. De data asta s-a intamplat sa cred intr o iluzie, recunosc ca m-am indragostit de acele vorbe frumoase, el incontinuare zicandu mi ca le a spus din inima. Chiar asa sa fie, e imposibil sa mai crezi acea persoana... Oameni falsi, care spun prea usor te iubesc si care se joaca cu sentimentele altora fara a stii ca pana la urma ajung si la ...game over... Deja e varza in sufletul lui, nu stie cum sa iasa din situatie. Mi a zis ca asta i a servit drept lectie si ca e timpul sa se cuminteasca sa si vada de familia lui, dar...eu nu cred, deja e cam tarziu...sunt multe la mijloc...si nu ma refer la mine. Eu deja sunt exclusa!

| tuska explică:

Dar cu mine cum ramane, daca ii dau amintirile inapoi? Cu sentimentele mele, macar atat pot pastra de la el... M a dezamagit... Poate sufera, dar si eu sufar destul... Si ar merita sa sufere de acum incolo...Cine stie cate ca mine a vrajit, dar de, cu mine nu-i a mers. Am fost cu un pas inaintea celorlalte...

| tuska explică:

Buna, Am vb azi cu d-nul si am hotarat amandoi ca totul a fost o iluzie, o joaca. Nu -i port ura, chiar il compatimesc, nu-i impacat sufleteste. I -am dat amintirile inapoi si am hotarat sa ramanem amic.Sa ne scriem din cand in cand, de sanatate! Pai, sa ti raspund e... ACEL OM NU ARE O RELATIE VIRTUALA, CI O IUBIRE adevarata, cu amanta, poate nu ai citit ce am scris. Oricum nu mai e problema mea... Sa fie sanatosi!

| Amelia87 a răspuns:

Un om fara rusine...Mai bine uiti de povestea asta urita si-ti continui viata ta. Lasa tot in urma si ai grija data viitoare. Cele bune.

| asko a răspuns:

Cum bine spunea cineva
tine-ti prietenii aproape iar dusmanii si mai aproape

| XxXKevinXxX a răspuns:

Buna:*:*...Sati sp si eu ceva:incredere in oameni nu poti sa ai niciodata, eu in viata mea nu am incredere nici in haina dp mine!
Si cu baiatu-l asta nu stiu cred ca si-a batut jot de tine.
Asa ie mai bine lasa-l uital daca-l iubesti, o sa treaca!

CEAW:*:*:*:*
La revedere

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi Tuska, ce fel de oameni sunt in mediul virtual? Totusi ma bucur ca te-ai lamurit si nu ai mers mai departe atunci. Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea... sa nu te razbuni pe el spunandu-i sotiei sau aratandu-i acele declaratii, poze si c ai mai gasit u... pentru ca ea s-ar putea sa nu te creada sau sa il ierte ( de obicei asa se intampla... depinde de persoana) si tot pe u o sa te urasca si ea si el... si nu e bine. Asta e, e viata lor... casnicia lor si problema lor, nu e bine sa te bagi. Dar crezi ca sotia lui nu stie ca o inseala... poate nu stie cu cine... dar ea sigur intuieste... o sa il depisteze la un moment dat.

Si cu privire la intrebarea daca mai putem sa avem incredere in oameni... hmm trebuie sa avem incredere in oameni. mai putin barbatii insurati... ei ar inventa orice sa poate sa se aproprie de fete frumose, tinere.In general ei cauta distractii, aventuri nimic serios.

In viata avem si dezamagiri... asta e... multi oameni nu merita increderea noastra... data viitoate poate nu se va mai intampla.

| anastasia_9560 a răspuns:

O poveste interesanta. Si eu ma regasesc pe ici pe colo.