| copilchinuit a întrebat:

Sa va spun povestea mea, una tristasad

Am 15 ani si sunt fata, locuiesc la tara. Tatal meu e un betiv, de cate ori se imbata si vine acasa, are chef de scndal.Mama lucreaza, iar el nu munceste nicaieri...mami mai vine acasa cu diferiti colegi de serviciu care livreaza in fiecare zi painea si tata zice ca umbla cu soferii si d-asteachatterbox

Ii vorbeste cu "fa", o da dracu si numai vorbe d-astea.

Avem 2 case... o casa normala si una cu etaj, dar nu e terminata si el zice ca daca nu era el nu aveam unde sa stamlaughingeu stau si ma gandesc daca nu ar fi fost mami, strangatoare si zgarcita cum e ea, nu ar fi ridicat casa nici pana la placa

Sa dau exemplu de o intamplare din seara asta:Mami s-a dus la serviciu(tura de noapte). pe el l-am gasit la calculatir, facea chestionare, ca a avut permis si l-a prins baut si i-a luat permisul.mami are si ea permis de 1 luna...deci,el statea la pc si eu am venit acasa, ca de obicei i-am zis:"sarut mana" (asa sunt invatata) si i-am zis sa se dea ca maine am teza si am de invatat. S-a dat, dupa aia m-a sunat mami sa ma intrebe ce fac si el a intrebat-o de cheile de la masina, ea i-a zis ca nu i le-a luat ea, ca nu stie unde sunt.

De fapt, mami i-a luat cheile pentru ca-i era frica sa nu plece iar beat cu masina(a mai plecat si ieri si alaltaieri si acum 4 zile) si el a inceput sa faca scandal ca sa-i dam cheile(era baut)

Vorbea asa urat:"firi-a dracu sa fii cu mama ta, firi-a dracu de nenorocita dracu'"' si tot d-astea...eu ascultam terorizata si lacrimile-mi curgeau din ochi... zicea "bag divort de mama ta, nu mai pot, m-a imbolnavit"

laughingin gandul meu:"ea pe tine, m-ai imbolnavit tu pe mine, nu mai sunt un copil normal"

Acum 2 saptamani, cand ei s-au certat, dintr-o data, a-nceput sa-mi bata inima mai tare, plangeam, nu mai puteam sa ma opresc, respiram ff greu, simteam ca ma sufoc, m-au scos afara is mi-au amortit mainile si picioarele si nu mai puteam sa merg

acum, in seara asta, el a sunat-o pe mami dupa chei si nu a raspuns si el a dat cu telefonul si el m-am speriat ff tare si iar simteam ca nu mai pot respira

Adevarul e ca si mami e de vina, ca il da si ea dracu si d-aia mananca bataie si il face in toate felurile:"Firi-al dracu de betiv cu mama ta"

Scuze ca am scris atat, multumesc celor care imi citesc povestea, ea nu e toata... m-am decis s-o scriu in word, cine vrea sa o citeasca pe toata sa-mi lase id-ul la privat...si astept parerile voastre despre cele scrise mai suscrying

18 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Tu te-ai imbolnavit, ai caderi de calciu, tu esti in pericol. Trebuie sa mergi de urgenta la medic. Tatal tau e un alcoolic, pentru care nu am nici o stima si nici o intelegere. Mama ta e sacrificata, dar.greseste si dansa.De ce-l mai accepta ca sot? De ochii lumii? De fotografie? De cand nu a mai facut tatal tau ceva ca lumea, pentru casa, pentru familie? Tu spui ca si mama greseste spunand vorbe urate-dar cum sa se descarce si dansa? Tatal tau nu are nici un drept s-o bata pe mama! Nimeni pe acest pamant, nu are voie sa ridice mana asupra semenilor. Alcoolismul e toata buba in situatia ta. Nimeni si nimic nu se va schimba in bine daca tatal tau va continua sa bea. Vorbeste cu mama ta si fa-o sa inteleaga ca mai bine sarace si linistite, decat cu doua case si o viata amara.

| Foca a răspuns:

E posibil sa fie un atac de panica nu stiu sigur ca nu sunt doctor.parerea mea fai sa divorteze si e mai bine ca o relatie nu poate merge asa ...nasol pentru tine

| raisa1993maria a răspuns:

Vorbeste cu mama ta, spune-i ca nu mai suporti si sa luati niste masuri, incearca sa discuti si cu tatal tau cand este treaz si explica-i ca te deranjeaza certurile astea in familie. straight face Bafta

| GuessWho_8607 a răspuns:

Fosta mea iubita avea aceleasi probleme. Am condus-o intr-o zi acasa, iar cand am intrat pe usa tatal ei o batea pe mama ei. Cand ne-a vazut a inceput sa injure si a venit sa dea si in ea. Cand l-a vazut ca vine, s-a ferit si l-a nervii pe care ii aveam, i-am dat un pumn. Stiu ca nu e frumos ca sa spun asa ce am facut, dar nici nu-mi pare rau. Parerea mea e ca atunci cand nu se mai poate face nimic intr-o casnicie, mai vine se ajunge la divort. Daca nu, lucrurile o sa mearga din rau in mai rau. (parerea mea)

| GogosikaInfuriata a răspuns:

Am citit toata povestea ta de aici, trist intr-adevar, si eu am trecut cand eram mai mica prin asa ceva, nu chiar atat de grav, dar si eu am avut parte de certuri, de telefoane sparte de pereti, tipete, urlete, plansete samd. Ce am facut mai tarziu?
Ma inchideam in camera mea, dadeam drumul la maxim la boxe (sa aiba si cei prosti care se certau) sa se intrebe oare ce am? Incercam sa-i pun pe ganduri cel putin, si nu se mai certau apoi in fata mea, incercau sa para doi oameni normali. Acum tatal meu, si-a mai revenit, poate din cauza nevoilor, crizei, vremurilor, nu stiu, dar e mai bine decat inainte, poate din cauza ca am crescut, are o rusine fata de mine, am inceput sa-mi aduc prieteni, iubitul acasa, ii e rusine fata de ei sa stea beat (mentionez ca e f de gasca si se pune la mintea noastrabig grin ), iar acum am tupeul sa-l iau la 11 metri cand mai vine beat acasa, desi mai rarut, o data de doua ori la luna si, nu ma las deloc, sunt dracoasa si eu.
Tin minte ca atunci in seara cu boxele, au venit la mine in camera si le-am zis sa iasa afara, ca nu le pasa de singurul copil care-l au, ca m-au adus degeaba pe lume ca am parte numai de suparari si lacrimi, atat le-am turnat pana i-am facut sa-mi planga de mila laughing
Incearca si tu, poate cine stie il va face pe tatal tau sa reflecteze la tot ce se intampla.
Iar tu numai pune atat suflet, nu ai nici o vina, din contra cand vezi ca se cearta, ia-ti o prietena si mergeti la plimbare, sau esti la sat am inteles, mergi la ea, ascultati muzica, vorbiti despre orice va face voua placere, dar fereste-te sa mai ai contact cu certurile lor happy Nu-ti fa griji nu o sa se omoare big grin (desi eu la ai mei parinti le-am spus ca daca nu isi dau cap in cap si nu se bat tot degeaba) laughing))
Pupici si nu mai fi supy, o sa vina soarele si pe strada ta happy

| Lolly184 a răspuns:

Povestea ta este cu adevarat foarte trista. Din pacate sunt f multe familii carora li se intampla asta, cea mai buna varianta este sa vb cu mama ta, cum au spus si cei de mai sus.Trebuie sa fii puternica, trebuie sa fii puternica, ca sa poti merge mai departe. Noi nu cred ca te putem ajuta, dar suntem aici pentru tine, daca ai nevoie sa vb cu cineva, daca simti nevoia sa te descarci. daca vrei lasa`mi id`ul in privat, si poate mai vorbim. Te pup si ai grija de tine, si sa fii puternica

| Elena_4068 a răspuns:

Foarte greu, imi pare rau de copilaria ta incearca sa vorbesti cu ei sa vede-ti ce se poate rezolva, poare e nevoie de un psiholog. Tu ar trebui sa le spui daca tin la copilul lor sa isi rezolve problemele. Incearca sa faci pe parintele responsabil in locul lor, ei pe tine te pot critica fa-o si tu. Este un caz dificil ai nevoie de multa rabdare si te inteleg asa patesc si eu daca aud cearta si parinti mei nu se mai cearta de ani buni.

| Elena_4068 a răspuns:

Imi pare rau de povestile astea de viata grea as vrea sa va ajut si daca mai sunt cazuri puteti sa imi lasati id.

| ToxxxxxyiLiycKxKxKx a răspuns:

Wu_tang_clan_kkk_333666999

| alexa007 a răspuns:

O poveste foarte tristasad

as vrea sa te ajut cu ceva, dar nu potsad

daca ai nevoie sa te descarci cuiva lasa-mi idul sh poate mai scapi de suferintasad

| LilySwan a răspuns:

Saracutza fata, povestea ta ma impresioneaza foarte tare. Nu fii trista, gaseste credintza in Dumnezeu. O fata asa sensibila ca tine, finutza si talentata...sa sufere intr-o asemenea familie...
Tatal tau are serioase probleme cu bautura, lucru des intalnit si la alti parinti. Cred ca impreuna cu mama ta, ar trebui sa vorbiti serios si sa va ganditi la o solutie de viitor. Poate ea nu simte atat de puternic, dar comportamentul tatalui tau este foarte periculos pentru cresterea ta viitoare. Banuiesc ca ai in jur de 12-15 ani, sau mai mult? La varsta ta ai nevoie de liniste, grija si atentie parinteasca, ca sa poti sa-ti urmezi scoala si sa te dezvolti armonios. Exista foarte multe institutii care protejeaza copilul, un singur telefon la un serviciu social, explicand situatia in care esti, ar face pe parintii tai sa isi regandeasca atitudinea lor, definitiv si, sa se comporte cu mult mai multa responsabilitate.
Eu as vrea sa citesc scrierile tale; dar mai mult, as vrea sa te ajut; Nu este de loc usor sa traiesti intr-o familie iresponsabila. Poti sa-mi trimiti la crin_amb@yahoo.fr, Ma rog sa nu mai ai probleme... Pupic ciao

| DanielaMe a răspuns:

Lasa-mi id-ul, eu ma pricep la psihologie si poate te ajut sa te descarci.

| 2l3xandra a răspuns:

Asa a fost si la mine numai ca la mine a fost mai grav tata a batut`o pe maikmea pana i`a dat sngele pe nas si eu nu am mai reistat si nici ea nu am scapat de chestile astea pana nu a bagat mama divortz asa ca stiu cum e numai ca eu luam si bataie de la taikmiu...cum iti las si id`ul meu p pv... sper sa mai vbim te pup si ai grija de u:*>big grin

| Lalysuka a răspuns:

Sincer si eu sunt tot in situatia ta. De la 4 ani am ramas cu bunicii. La fel face si bunicul meu si uneori imi vine sa ma spanzur pentru ca am de invatat si cand il auzi cum izbeste usile iti vine sa te duci la el, ceea ce am si facut si mi-a dat un papuc in cap... si am sunat-o pe mama si i-am spus sa vina sa ma ia si a venit dupa 5 ani pentru ca nu aveau cum sa vina mai devreme si mie imi era frica de ei pentru ca de 5 ani nu ii vazusem si nu ii cunosteam si uite asa am ajuns premianta si o fire careia daca te rastesti izbucenste in lacrimi. Trebuie sa ai multa forta sa treci peste asta. Bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te cred ff bine ca si eu cam tot asa am viata.tot la tara locuiesc.
Poti sa-mi lasi idul daca vrei. Ca sa mai vb!

un sfat: ca sa mai scapi de suferinta stai singura si asculta muzica (manele, hip-hop, etc. da nu muzica usoara!)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna... dupa cate am citit vad ca ce probleme ai tu chiar as vrea sa vb cu tine dar pe mess id'ul meu este bad_cat_cristina si eu am probleme cu fam dar o sa vb noi pe mess sper sa vezi id'ul meu si sa imi dai acceptwinking si vbm mai multe pe messhee hee

| anonim123456_9UWu a răspuns:

Tatal tau tea traumatizat foarte rau si ar trebui sa mg la psiholog cat mai repede posibil pana nu inebunesti de tot.

| Idm0316 a răspuns:

Și la mine era la fel, dar până la urmă s-au rezolvat toate problemele.