| julieta a întrebat:

Sal all! incerc sa fiu cat mai pe scurt, luna trecuta menstra mi-a venit pe 12, cu cateva zile sa imi vina CM am avut relatii cu prietenul iar el a ejaculat in mine, mi-am facut un test de sarcina totul ok, la cateva zile mi-a venit si menstra! happy.luna acesta nu am avut deloc relatii cu prietenul, dar de 1 saptamana si ceva ma simt rau, am ametelii, astazi am si vomitat si nu imi dau seama de ce.as putea sa fiu insarcinata? desi a trecut 1luna si ceva de la acel contact neprotejat, cu toate ca am facut test de sarcina si mi-a venit si menstra?! sau poate sa fie altceva?:-\

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, ai putea sa fii insarcinata. Testul de sarcina ca sa te poti baza pe el trebuie facut la minim 3 saptamani de la contactul sexual si repetat peste 3-4 zile. Orice test negativ facut inainte de acest interval e lipsit de semnificatie. Menstra respectiva ar putea sa fi fost doar sangerarea de implantare a sarcinii. Simptomele de sarcina apar cam la 4-5 saptamani de la conceptie. Repeta testul de sarcina din urina de dimineata si dupa aceea du-te la ginecolog.
Sarcina nu e singura explicatie a starilor tale. Poti avea o viroza, o enterocolita. Inainte de alte analize si tratamente trebuie sa excluzi cu certitudine o sarcina.

8 răspunsuri:
| julieta explică:

Am facut 3 teste de sarcina luna trecuta ca sa fiu sigura de raspuns, si stiu ca poti fi si insarcinata chiar daca ai CM., numai ca testele mi-au aratat ca nu sunt insarcinata, tocmai din cauza asta nu gasesc un raspuns pentru starea care o am.mersi all pentru rasp si o sa fac u test sa inlatur orice dubiu.Va tin la curent

| Adolescentul a răspuns:

Da, are dreptate Alina repeta cat mai repede din nou testul ai sanse 49% sa fi insarcinata, NU te speri nu vreau deloc insa mergi si fai testul cat mai repede si mai mult mergi la un spital la un ginecolog. Iar u sa ai grija sa faci proteja dal drk de prost ce e cu ejacularea ...in tine el nu se gandeste ca exista riscuri ce drk a facut-o intentionat sau nu a putut sa retraga repede penisul din interiorul vaginului tau! Bafta Doamne ajuta sa nu ai nimic ci doar sa fie o simpla raceala trecatoare!

| alexxaz a răspuns:

Eu zic sa repeti testul, doar asa vei afla adevarul! Poti sa te simti rau si din alte motive, sa fii racita, bolnava, sa vomiti pentru ca nu ti-a cazut bine mancarea, etc. Nu inseamna neaparat ca ai ramas insarcinata.

Răspuns utilizator avertizat
| cristibossu27 a răspuns:

Stai linistita. e o dereglare.si daca nu ti-ai dat drumul o data cu el sunt putine sanse sa ramai gravida.

| liubuska a răspuns:

Sal, chiar e interesanta situatia ta, poate te-ai imbolnavit nu? nu vreau sa te sperii dar sa stii ca si in timpul sarcinii poti avea ciclu, si sincer sa-ti zic eu nu prea cared in aceste teste, de multe ori ele dau gres! poate fi si sarcina mai ales ca ai ameteeli plus si ai vometat, eu zic mai bine sa pleci la un medik sa te konsulti, asta n-ar strika in kazul tau! Sanatate!

| myckey a răspuns:

Poate sa fie o enterocolita. Poate ai mancat ceva ce nu ti a placut sau poate ai mancat cu pofta.
Nu te panica, dar pentru linistea ta repeta si testul de sarcina, eventual dimineata, cu prima urina daca poti happye mai sigur asa...
Sa ne spui cum te mai simti, bine?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Repeta testul, exista menstra peste sarcina. Cred ca ai stat tu un pic ingrijorata si atunci apare si strea de voma, repeta testul ca sa fie totul ok, si de acum, sex numai cu protectie.