| nicko_6736 a întrebat:

Sallwinkingam 16 ani si inca sunt virginahee hee
iubitul meu mi-a cerut sa facem sexhee heehappy
ce sa fac?
e o rusine sa ma dezvirginez la varsta asta?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

NU e rusinos, doar periculos pentru sanatate (risc crescut de cancer de col uterin). Dar daca stii tot ce trebuie sa stii despre boli transmise sexual, contraceptie, sarcina si nastere, daca te simti in stare ca de la varsta asta sa te duci la fiecare 6 luni la ginecolog, daca stii ca iti poti asuma o sarcina in ideea ca nu exista metode contraceptive 100% sigure, daca parintii tai sunt de acord, atunci esti libera sa faci acest pas.

17 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Nu e o ruşine, asta faci doar dacă tu eşti pregătită şi suficient de informată pentru a face acest pas. Depinde şi de relaţia pe care o ai cu iubitul tău, cât timp cum se comportă, dacă chiar te iubeşte sau e " bună, suntem împreună, hai în pat". Dacă tu vrei asta, informează-te bine înainte, protejează-te. Nu e recomandat să începi de la vârsta asta pentru că rişti să faci cancer de col uterin, probabilitatea e mai mare ca la o femeie care-şi începe viaţa sexuală la 18 ani când corpul e complet dezvoltat. Tu trebuie să alegi dacă eşti dispusă să faci pasul asta sau nu! Baftă!

| TąNyą a răspuns:

Dacă eşti de mult timp cu băiatu ( 1 an minim ) e semi-ok.

Ai o educaţie sexuală potrivită? +ok
Te simţi pregătită şi simţi că el este alesul? foarte ok.

Deci răspunde la întrebări tu singură.

p. S - gândeşte-te bine.
FantaSZy.

| shtephie a răspuns:

Gandeste-te de 2, 3. 10 ori inainte sa faci pasul astawinking
Gandeste-te daca intr-adevar te iubeste, fa-o pentru ca vrei tu, nu pentru ca vrea el!
Daca te simti pregatita fa-o, dar ai mare grija sa nu regreti apoi! Pt ca poate vei cunoaste mai tz sufletul tau pereche si ai fi vrut sa fii virgina atunci!
Gandeste-te foarte bine!
Succes :*

| J0hn a răspuns:

Nu. nu e rusine doar sa ai constiinta impacata si sa stii ca te iubeste si ca il iubesti. have fun b-)

| Maria46854213 a răspuns:

Cel mai bine mai asteapta 1 an

| RossSaid a răspuns:

Nu conteaza ce zic altiii... fa ce simti tu ca e bine ...si ce vrei tu, nu ce vrea iubitul tau

| campanario a răspuns:

Mamaaaaaaaaaa, zice ca inca e virgina laughing. Si ce e rau in asta? happy. Mai asteapta putin pana te maturizezi un pic, nu te aventura. Sunt multe fete care inca la 20 ani is virgine, si crede'ma ca nimeni nu a murit din cauza aceasta. Nu e nici o rusine sa te dezvirginezi la varsta asta, ca pana la urma urmei, tu esti cea care comanzi pe corpul tau. Numa' ca eu te vad crudutza, acum fiecare cu opinia lui. Succes in alegere, ai grija sa nu fie un esec, pentru ca asta te va marca happy

| ady90 a răspuns:

Nu e o rusine sa te dezvirginezi la varsta asta dar trebuie sa te gandesti f bine inainete de a face acest pas.

| Anonimă_5278 a răspuns:

Nu, nu e o rusine... daca o faci, o faci pentru tine happy
. dar gandeste`te bine inainte ca dupa aceea sa nu iti para rau...sa faci acest pas doar daca ai incredere in el(eu asa zic)

Bafta.:*

| ody a răspuns:

Nu e o rusine, dar trebuie inainte sa te gandesti daca vrei cu adevarat sa faci acest lucru, daca esti pregatita, mai tarziu sa nu regreti ca ai facuti, dar nu trebuie sa o faci de dragul lui ca tia ceru el.

| Moni. a răspuns:

Daca tu simti ca il iubesti destul de mult, pentru a face asta(dar consider, ca esti prea micabig grin)...Si nu cred ca e ok sa iti ceara el acest lucru, stiind ca tu esti virgina.Trebuie sa faci atunci cand simti tu, ca esti pregatita si ca merita persoana de langa tine.
Si nu e o rusine...nu conteaza ce spune lumea despre tine(de obicei lucruri rele... daca nu vorbeste despre asta, tot gaseste ceva de discutat impotriva ta)
Sa iei decizia cea mai potrivita!happy

| scumpik010 a răspuns:

NUUU! nu e o rusine deloc, mai rusinos e ca esti virgina!laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am facut-o de la 14 ani.big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e o rusina deloc dar daca chiar il iubesti cu adevarat nah eu zic sa mai astepti macar un an da nah ii decizia ta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rusine nu e, din contra in ziua de azi rar gasesti fata ca tine happy o poti considera mandrie happy
si parerea ema, e ca poti sa mai astepti 2 ani macar. atunci macar sti cu siguranta daca e bine ce faci si cu cine o afci... la 16 ani iubitul tau nu poate sta doa pentru sex. trebuie sa te inteleaga happy. :*

| MembruTPU a răspuns:

Nue o rusine
trebuie sa te gandesti de 2 ori inainte
sa vezi daca esti pregatita... sau daca merita sa fie el primul care o face cu tine pentru. ca nu il vei uita niciodata el este primul care te dezvirgineaza mult succes si sper sa alegi ce e mai vine pentru tine:*!

| amyyyy a răspuns:

Daca tu consideri ca esti pregatitaa. da`i drumu. dar trebuie sa ai ff mare inredere in el.eu zic sa mai ast 1 an 2.nu esti destul de dezvoltata.probabil nici f bine informata despre tot ce se leaga de relatia sexuala.si,nu e nici o rusine daca ai faceo de acum.nu conteaza ce zice lumea.nu trebuie sa iti tina nimeni tie evidenta cu tot ce faci. ii corpu` tau nu al lumii.

baftaa:*:*
>big grin