| duku a întrebat:

SALL.am si eu o intrebare foarte multe persoane spun te iubesc. dar ma intreb stiu ce e aia sa iubesc? va rog ceva raspunsuri. dau fondita

Răspuns Câştigător
| monyk a răspuns:

Buna,unele persoane stiu, altele iubesc doar cu gura dar nu cu inima.
E usor sa spui te iubesc dar nu toti cei care spun simt cu adevarat.
Depinde de fiecare, sunt persoane care iubesc din suflet dar altii care doar pretind ca iubesc si totusi inima lor e seaca.Eu consider ca nu ar trebui sa spui cuiva ca il/o iubesti daca nu esti sigur/a ca simti sau sa amagesti pe cineva...
Te iubesc inseamna de multe ori pentru unii:te doresc,te plac, imi bat joc, din pacate...
Totusi sunt convinsa ca multa lume stie ce e iubirea.

10 răspunsuri:
| Ирина19 a răspuns:

Unii stiu unii pur si simplu o zic pentru ca considera ca e momentul, cand in realitate simt altceva-nu iubire.

| blaxy a răspuns:

In primul rind trebuie singur sa stii ce e aia iubire...si sa spui asta asa cum trebuie.da nu vb goale.ca sa intelegi daca persoana te iubeste cu adevarat, trebuie si tu sa iubesti cu adevarat tongue

| DacaTuSpui a răspuns:

Sunt persoana care isi spun ca se iubesc dupa cateva zile, dar bineinteles ca acest lucru nu este posibilhappy. Pentru a iubi ai nevoie de timp, de fapte care sa dovedeasca acel "Te iubesc". Sincer nu prea pot sa explic in cuvinte. E un sentiment foarte amplu...Se simte atunci el\ea este ultimul gand seara si primul dimineate. De asemenea se poate simti acest lucru doar atunci cand exista suficienta comunicare, incredere si aici din nou intervine timpul. Cand iubesti ai fluturasi in stomac, te simti in al 9 lea cer cand te saruta iubitul/iubita, ai da orice sa il\o vezi, chiar si cateva minute, orele petrecute cu el\ea ti se par secunde, e un sentiment foarte frumos.:*

| tkdmadalin a răspuns:

Ai mare dreptate... unii trateaza acest gest ca pe un simplu grup de cuvinte "banal" cu care pot da orice fata sau baiat pe spate. In ziua de astazi nimeni nu se mai gandeste la dragoste, totul sa transformat in sex si cuvinte "banale" gen "te iubesc" cum semnifica pentru unele persoane. duku mai sunt si oameni care stiu sa iubeasca si sa traiasca cu adevarat acest sentiment insa mai putini. Asta este. Cum zice Mircea Badea " Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul"

| dayanalove12 a răspuns:

Pai unele persoane iubesc sincer, altele iubesc doar cu gura.depinde ce e in sufletele lor.dar ca sa spui "te iubesc" dupa cateva zile, nu inseamna nimic.e egal cu zero.pentru ca nu poti sa iti dai seama daca chiar iubesti pe cineva cu adevarat numai dupa cateva zile.trebuie sa cunosti mai bine persoana cu care esti, si dupa un timp o sa iti dai seama daca o iubesti sau nu.:*

| mypasionareyou a răspuns:

Buna, este ff usor sa spui te iubesc, desi multu nu o simt. baietii sunt atrasi mai mult fizic de o fata, iar asta nu se poate numi iubire. iubirea este ceva care nu poate fii exprimat in cuvinte, dar daca as face-o as spune ca e o sincronizare a inimilor, a sentimentelor, a gandurilor. multi nu mai traiesc acel sentiment profund de iubire cum era alta data, si de asta imi pare rau.

| amydya a răspuns:

Acum propozitia te iubesc se foloseste in loc de buna ce faci.asa e la moda si nu mai conteaza daca stii ce inseamna sau nu. zici pur si simplu pentru ca asa face si persoana iubita sau prietenii.acum doar poetii si filosofii mai stiu ce inseamna iubirea cu adevarat(mai sunt si alte persoane normal dar sunt speciale)

| Huk_5666 a răspuns:

Hmm...of iubirea, nici eu nu am experienta in asa ceva dar sa stii ca, dar e un sentiment cam.greu de inteles.Si stii de ce spun asta? Pentru ca e cam cicalitoare, azi iti spune ca te iubeste si ca si-ar da totul pentru tine, maine spune ca ea nu poate sa iti ofere tot ce e necesar pentru tine.(cred ca intelegi ce spun)E ca in ursul pacalit de vulpe.Vulpea fiind dragostea sau na iubirea cu ii spui tu, iar ursul fiind fiinta omeneasca cu trup si suflet.Se lasa prada tentatiei.E greu oricum cu dragostea mie mi se pare cam complicat. Unii spun ca e magic, ca e superb, ca simti fluturi in stomac.De unde? Poate sunt moli, cine stie, dar oricum.greu cu ea, si greu de intretinut.Multa bafta, si sper ca te-am lamurit un 50%.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecare persoana percepe iubirea in felul lui. Eu de exemplu as putea percepe iubirea prin durere si fericire, dorinta, liniste si agitatie, lipsa, emotie si frica. Sentimente ce doar o singura persoana te poate face sa le simti, cel pe care il iubesti. Iubesti o persoana atunci cand chiar daca are 1000 de defecte pentru tine e perfect :X

| assasinu a răspuns:

Ma multa persoane inteleg prin cuvantul te iubesc doar sex si alte alea alti chiar o simt si stiu ce este