| lucicaaaaaa a întrebat:

Salu TPU. Pe 17 ianuarie mi-a veit ciclul(il am neregulat) iar pe 2 februarie am avut contact sexual protejat cu iubitul meu, dar la final, a scos prezervativul si a ejaculat pe fundul meu. In timpul actului sexual nu s-a rupt prezervativul sau ceva. Ciclul trebuia sa imi vina cam pe 15 16 februarie. Insa nu mi-a venit. In luna decembrie, am luat pilula de a 2a zi. Tin sa precizez ca sunt si racita la ovare si am si chisturi. Oare care este cauza? Si as vrea raspunsuri serioase, fara misto.

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă aţi folosit CORECT prezervativul şi l-aţi verificat după actul sexual ( să NU fie rupt ), atunci NU ai cum să rămâi însărcinată!

Întârzierea menstrei se poate datora dereglărilor hormonale generate de "pilula de a 2-a zi", anexitei pe care o ai, sau poate fi chiar din cauza chisturilor ovariene...
TREBUIE să mergi la GINECOLOG să-ţi prescrie un tratament pentru acele chisturi!

Toate cele bune.

| corbulalbrosu a răspuns:

Ziua de 2 februarie conform calculelor ar fi putut fi ziua ovulatie insa folosirea prezervativului in timpul actului sexual si ejacularea ulterioara (pe fundul tau) dupa ce s-a terminat efectiv sexul propriu zis inlatura orice posibilitate de instalare a unei sarcini.Intarzierea aparitiei ciclul tau menstrual se pare ca este provocata de dereglarea hormonala pe o perioada nedeterminata din cauza folosirii acelei pastile nenorocite.In cazul in care intarzierea persista o vizita la ginecolog se va impune.Se poate ca de acum inainte sa fii o clienta permanenta a medicului ginecolog pentru multe luni pana organismul tau isi va reveni la un ciclu normal din socul provocat de acei hormoni sintetici si actiunea lor imprevizibila.

| Emilian65 a răspuns:

O cauza a intarzierii ciclului menstrual este ca esti racita la ovare.

| alexmarian08 a răspuns:

Pai nu cred ca ai cum sa ai ceva de genu ..sa fii insarcinata deoarece trebuie sa ejacoleze in tine si nici atunci ...de regula dupa ce ti se termina ciclul este o marja de protectie mai mare...riscu este foarte mic.winking