| IoanaMihaela5267 a întrebat:

Salur,tpu.In urma cu cateva saptamani am postat o intrebare legata de organul meu reproducator si aceea :de ce am un inel strans pe capul penisiului? Este fimoza? De ce a aparut? Ei bine, fiindca ma durea prea tare si mi se crapa foarte tare pielea am decis sa inchei o perioada activitatile sexuale cu prietena mea. Dupa 2 sau 3 sapt in care nu facusem sex si nici nu ma masturbasem acea "fimoza" disparuse complet, imi puteam decalota pensiul complet cu usurinta si fara durere.Vazand chestia asta, fericit, m-am reapucat de obiceurile mele sexuale, la scurt timp dupa asta am vazut ca usor usor apare iar si pana la urma a ajuns sa fie mai rau ca inainte.Acum cateva zile am constatat o chestie ciudata in interiorul vaginului prietenei mele cand am incercat "degetica" pe peretele vaginului se putea simti cu usurinta un fel de bila.Ar putea avea o boala sexuala prietena mea? Penisul meu e prea sensibil? Tin sa mentionez ca am facut=o si cu prezervative de cateva ori deci ar putea fi o alergie la latex?
Ce as putea face sa scap de durere?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In acest caz este indicat sa incepi sa faci exercitii zilnice cat mai sustinute de intindere a inelului fibros care in majoritatea cazurilor este situat in capatul extrem al preputului. Pentru inmuierea cat mai eficienta a celulelor rigide care formeaza inelul fibros este indicat sa folosesti o crema care poate fi Dermovate, Betaderm sau chiar si Nivea crema hidratanta, emolienta si dupa ce tot unguentul este absorbit de pielea preputului, cu ajutorul a 2 degete introduse prin deschiderea preputiala, sa fie intinsa pielea pana ce apare senzatia de durere. In urma acestor exercitii deschiderea preputului se largeste si astfel in final va dispare acel inel fibros rigid lipsit de elasticitate si decalotarea devine cat se poate de usoara.
Sau mai pot fi folosite inele elastice special fabricate in acest scop :
INELE PENTRU LARGIREA PREPUTIULUI IN CAZ DE FIMOZA https://www.youtube.com/watch?v=2FW-sALC-2g
Spor la lucru si multa sanatate!

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Ar fi cazul sa discuti despre aceasta ''problema;; care iti afecteaza organul tau copulator, cu un medic urolog fiindca doar acesta iti poate stabili diagnosticul corect dupa o consultatie medicala de specialitate. Multa sanatate!

| IoanaMihaela5267 explică (pentru corbulalbrosu):

Am fost si mi-a zis ca este un inceput de fimoza.dar acea fimoza de care a zis el...a disparut dupa ce n am mai avut contact sexual

| IoanaMihaela5267 explică (pentru corbulalbrosu):

Iti multumesc prieten drag

| corbulalbrosu a răspuns (pentru IoanaMihaela5267):

In acest caz este indicat sa incepi sa faci exercitii zilnice cat mai sustinute de intindere a inelului fibros care in majoritatea cazurilor este situat in capatul extrem al preputului. Pentru inmuierea cat mai eficienta a celulelor rigide care formeaza inelul fibros este indicat sa folosesti o crema care poate fi Dermovate, Betaderm sau chiar si Nivea crema hidratanta, emolienta si dupa ce tot unguentul este absorbit de pielea preputului, cu ajutorul a 2 degete introduse prin deschiderea preputiala, sa fie intinsa pielea pana ce apare senzatia de durere. In urma acestor exercitii deschiderea preputului se largeste si astfel in final va dispare acel inel fibros rigid lipsit de elasticitate si decalotarea devine cat se poate de usoara.
Sau mai pot fi folosite inele elastice special fabricate in acest scop :
INELE PENTRU LARGIREA PREPUTIULUI IN CAZ DE FIMOZA https://www.youtube.com/watch?v=2FW-sALC-2g
Spor la lucru si multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

In situatia ta, este bine sa consulti un meduc urolog. El te va ajuta cu sfaturi si eventual medicamente care iti vor rezolva problema cu care te confrunti.