| AnneBrooks a întrebat:

Acum o luna, imediat dupa terminarea ciclului am avut un act sexual cu prietenul si s-a rupt prezervativul inainte sa isi de-a drumul,dar a scos-o inainte sa isi de-a drumul. Apoi am luat o pastila de a cincea zi, care se pare ca exista, iar acum trebuie sa imi vina ciclul si mi-a venit dar este putin ciudat pentru ca nu curge mult si nu este asa de lichid ca inainte, este mai gros si nu stiu daca este de la pastila ca mi-a dereglat menstruatia sau daca nu si-a facut efectul si sunt insarcinata. In orice caz voi face un test de sarcina, dar pana atunci vreau sa ma calmez putin.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Probabil ca ai folosit pastila EllaOne. In orice caz daca sexul amintit si incriminat a fost intretinut imediat dupa terminarea MENSTRUATIEI (si nu a CICLULUI) adica intr-una dintre primele 6-7-8 zile ale CICLULU MENSTRUAL, atunci cand formarea unei sarcini teoretic este apropiata de 0 (zero) deci in cazul tau fiind practic IMPOSIBILA, folosirea pastilei a fost absolut INUTILA si modul de a proceda INCALIFICABILA sau IRESPONSABILA. Hormonii existenti in acea pastila ti-au afectat si dereglat pe o perioada imposibil de anticipat, intreaga activitate hormonala cat si desfasurarea celor 4 faze ale ciclului menstrual si din acest motiv in uterul tau s-a putut forma si dezvolta doar un ENDOMETRU subtire, mic, pipernicit, anemic, si ca urmare prin destramarea acestuia a rezultat o cantitate mica de menstruatie si din acest motiv si modul de manifestare a actualei menstruatii a fost/este unul atipic, mult diferit fata de cele produse in timpul sangerarilor anterioare. In nici un moment nu a exista posibilitatea de a senaste/forma o sarcina si ca atare NU exista nici cea mai mica posibilitate de a putea exista in acest moment in uterul tau o sarcina nici macar ipotetica. Trebuie sa te obisnuiesti cu gandul ca s-ar putea si sa te astepti ca este posibil ca in lunile urmatoare sa se produca menstruatii pe neasteptate, uneori mai devreme sau mult mai tarziu fata de modul de a se produce pana in prezent si in general sa se mentina caracterul la fel de atipic, asemanator cu cel actual. Multa sanatate!

1 răspuns:
Răspuns utilizator avertizat