| anonim_4396 a întrebat:

Salut!

Acum vreo 9-10 luni am vorbit cu o fata de care mi-a placut mult si aproape ca am fost impreuna dar la un moment dat ea s-a schimbat si am lasat-o in pace. Ne-am "despartit" amiabil, frumos si am mers mai departe. Eu sincer ma asteptam ca ea sa se intoarca, dar nu a fost asa.
Acum a inceput sa imi placa o prietena a ei. Nu stiu daca sunt prietene bune, dar se cunosc destul de bine, isi dau aprecieiri, comm-uri, etc. Nu stiu insa daca in viata reala sunt asa apropiate.
Ei bine, credeti ca ar parea urat din partea mea sa vorbesc cu aceasta cunostinta a ei? Nu as vrea sa para gen razbunare sau altceva, dar tipa asta noua imi da semnale ca ma place, cel putin pe online. Iar cea veche cand s-a dus, dusa a fost. Dar totodata nu as vrea sa o fac pe cea veche sa sufere oarecum ca acum eu vorbesc cu prietena ei. Chiar daca nu am reusit sa fim impreuna atunci, ea este o fata buna, linistita si nu as vrea sa o vad ca sufera, pentru ca nu merita asta.
Voi ce credeti? E ok sa incerc ceva?

Răspuns Apreciat de Editori
| Dintrebare a răspuns:

Daca zici ca ea pare deschisa sa vorbeasca cu tine, sigur nu sunt cele mai bune prietene. Iar in situatia asta nu vad motive ca sa nu continui sa vorbesti cu ea. Oricum daca cu prima fata nu a mers, de ce ti-ai ingradi sansele sa o cunosti mai bine pe cea cu care vorbesti in prezent.

4 răspunsuri:
| Purec a răspuns:

Normal ca este ok sa incerci. Ce treaba are ea cu ce faci tu? Ce a fost, a fost, s-a terminat. Poti incepe linistit o relatie cu prietena ei

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i nici o problema sa incerci. In final cred ca-ti faci probleme inutile, fiindca nici nu stii daca acea fata te place ori nu.
Era urat daca erai inca prieten cu prima fata si faceai avansuri celeilalte, dar odata ce relatia voastra s-a incheiat acum 1 an, chiar nu-i nici o problema.

| alexalx1234 a răspuns:

Să nu fie pusă cumva de prietena ei pentru a te face să crezi că te place doar pentru a face mișto de tine. Totuși încearcă și vezi ce se întâmplă.

| 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90 a răspuns:

Salutare! big grin Nu cred că ar părea urât din partea ta să vorbești cu prietena ei. happy

Dacă te iubea și era afectată de despărțire și era geloasă, se întorcea. happy

Tu poți să încerci să vorbești cu ea să clarificați lucrurile și să vedeți dacă mai poate fi ceva între voi! big grin

Răspuns câștigător? big grin