| alexandruionut2003 a întrebat:

Salut, ajutati-ma si pe mine va rog, sunt disperat, am facut o mare greseala!
Acum 3 saptamani am facut sex cu iubita mea pentru prima data si era virgina (Eu am 15 ani si ea 14). Trebuia sa ii vina ciclul pe 6 si nu i-a venit nici pana acum, ea mi-a zis ca i-au curs doar 2 picaturi de sange si atat! Precizez ca am facut-o neprotejat dar nu mi-am dat drumul in ea!
P.S: Nu i-a venit niciodata ciclul la timp dar de data asta a intarziat prea mult...

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca conform unor anumite calcule? (care or fi fost ele?) :-? a reiesit ca menstruatia ar fi trebuit sa inceapa in data de 6 Mai adica in urma cu circa 4 saptamani, dar cu toate acestea menstruatia NU s-a pornit pana in prezent, inseamna ca ciclul ei menstrual este grav, dereglat. De asemenea este tot la fel de grava si situatia in care intregul proces menstrual s-a limitat la acele 2 picaturi de sange. Pe baza celor exprimate se poate considera ca teoretic in proportie de peste 95% formarea unei sarcini a fost imposibil sa se produca/realizeze in conditiile precizate/amintite, fiindca :
-- actul sexual intretinut cu 3 saptamani in urma, practic a avut loc la circa 1 saptamana dupa acea menstruatie anormala si/sau atipica, sau altfel spus in a 6-7-a zi a ciclului menstrual, moment in care posibilitatea de a se forma sarcina este extrem de mic de cel mult 2-5%, insa numai daca sperma a fost ejaculata in vagin.
-- de asemenea probabilitatea de a se fi putut format o sarcina In acel moment era extrem de mica spre imposibila si in cazul in care ciclul menstrual are caracteristica principala de a fi mereu NEREGULATA sau chiar total DEREGLATA caz in care sangerarea poate sa aiba loc si dupa intervale de timp foarte lungi de 2-3 luni. iar uneori chiar si la intervale de 4-6 luni intre ele. In astfel de situatii consultatia ginecologica devine strict necesara.
Fiindca au trecut 21 de zile de la data la care a fost intretinut actul sexual de dezvirginare, incepand din acest moment poate sa fie efectuat testul de sarcina pe baza urinei, fiindca rezultatul obtinut va fi GARANTAT : valabil, valid si corect in proportie de peste 98-99%.
PREZENTARE TESTARE DE SARCINA CORECTA; efectuata de medicul ginecolog Laurentiu Craciunas : https://www.youtube.com/watch?v=aWIpgoDTknk
Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sa faca un test de sarcina!
Sau sa o ia pe mamicuta ei de mana si sa mearga la ginecolog.

| Meme10Memu a răspuns:

Pregateste scutecele.

| GrigoreEdyAlex a răspuns:

Daca mama ta are apartament de 2 camere, atunci una va fi a copilului