| Andreeeeeea123 a întrebat:

Buna TPU.
Ultima menstruatie am avut-o pe 14 septembrie, iar ciclul meu menstrual dureaza in medie 25 de zile. In data de 3 octombrie am facut-o neprotejat cu prietenul meu si din greseala si-a dat drumul putin in mine, dupa care a scos-o si a ejaculat afara. Am asteptat sa mi se scurga sperma din vagin si am fost la baie sa urinez. In mod normal menstruatia trebuia sa-mi vina pe 8 octombrie si nu mi-a venit nici pana acum... Oare sa-mi fac griji? A intarziat foarte mult. Nu am nici un simptom, ma gandeam ca poate imi intarzie atat fiindca de 2 saptamani nu am apa calda si ma spal cu apa rece. Poate am racit... Oare am sanse sa fiu insarcinata?

3 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

O sa fi mamica.
De ce nu mergi la un control?

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care ultima menstruatie a inceput in data de 14 Septembrie, reiese ca actul sexual a fost intretinut in cea de a 20-a zi a ciclului menstrual, adica in timpul perioadei de infertilitate absoluta, cea in care este cu totul IMPOSIBIL sa se poata forma sarcina chiar si atunci cand sperma ajunge in vagin intentionat sau din greseala.
Bineinteles ca acest calcul este valabil numai in cazul in care ciclul tau menstrual intotdeauna este/a fost de tipul REGULAT.
Daca pana acum a fost mereu regulat, doar in acest caz se poate presupune ca in cursul actualului ciclu menstrual au existat anumite dereglari ale activitatii hormonale ceea ce a modificat lungimea acestui ciclu mesntrual ca numar de zile in plus. Rezultatul testului de sarcina efectuat acasa pe baza urinei, in acest moment nu ofera nicio certitudine in cazul in care este NEGATIV. In acest moment poate fi luat in considerare doar rezultatul POZITIV. Daca nu va porni sangerarea in urmatoarele 7 zile, este indcat si recomandat ca testul de sarcina sa fie facut dupa data de 24 Octombrie.
Acceseaza si citeste raspunsul transmis intrebarii urmatoare:
https://www.tpu.ro/......ul-gresit/
Multa sanatate!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu cred ca are legatura cu apa rece. Si nici cu faptul ca ai urinat dupa.

Cel mai bine ar fi sa faci un test de sarcina.