| Paul5 a întrebat:

Am 13 ani si de câtva timp mi-au iesit niște bubițe micuțe albe pe penis si câteva ce testicule. E normal? Ce as putea face? PS nu am avut contact sexual.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca bubitele respective sunt situate la baza firelor de par existente pe pielea preputiului (pielea mobila) si a scrotului (punga testiculelor), atunci este vorba de simple cosuri, ca si cele care se formeaza si pe alte parti ale corpului. Sunt cosuri umplute cu sebumul produs de glandele sebacee situate la baza firelor de par. In cazul in care sunt mai mari si culoarea devine alb murdar/galbuie se pot stoarce ca orice cos, insa cu multa atentie/finete fiindca pielea preputiului si a scrotului este foarte sensibila la apasare/durere. Multa sanatate!

| Paul5 explică (pentru corbulalbrosu):

Dar exista ceva tratament sau ceva ca sa îmi dispară?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Paul5):

Nu exista asa ceva, vor dispare sau se va diminua numarul lor in timp, de regula pe parcursul inaintarii in varsta.

4 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Este bine sa te speli zilnic cu apa calda si sapun de sulf.