| Raducu34A a întrebat:

Am 14 ani si am mai multe intrebari pe care imi este rusine sa le discut cu parintii:
1) E normal ca la 14 ani penisul sa aiba 10 cm,, cand mi se scoala"
2) Peste capul penisului inca am acea piele numita preput. E in regula sa o am?
3)Ce ar trebui sa fac daca,, nu prea mi se scoala "
Mentionez ca nu am avut vreun contact sexual.

4 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Laba ii buna

| corbulalbrosu a răspuns:

Dimensiunea se poate considera ca s-ar incadra aproximativ ca si lungime. Nu este insa normal ca la varsta ta sa nu se decaloteze (beleasca) glandul (capul). Acea piele mobila denumita preputiu ar trebui sa poata fi miscata/plimbata cu usurinta inainte si inapoi peste gland. Pentru a nu avea probleme in momentul inceperii vietii sexuale, ar trebui sa fii consultat in mod obligatoriu de medicul de familie sau de un medic urolog. Vezi si raspunsul dat altor useri cu aceeasi afectiune : http://www.tpu.ro/......c-daca-il/ Multa sanatate.

| mihai69 a răspuns:

1. da;
2. da; Și așa o să rămână până unul dintre voi moare (din păcate, uneori „el" moare mult mai repede ca purtătorul);
3. nimic deocamdată. Cu timpul, când dezvoltarea ta fizică și emoțională va fi aproape de final, o să vrei să nu ți se tot scoale!

| Emilian65 a răspuns:

Nu-ti face probleme de genul acesta. Se rezolva cu timpul.