| AnonimePerson a întrebat:

Salut am 15 ani si am o problema. Penisul meu nu se "beleste" decaloteaza cum vreti s-o luati (scuzati-mi exprimarea) Pielea de pe capul penisului nu se "beleste" in erectie doar pe un sfert, daca continui simt ca plesneste sau ceva :/ Cand penisul nu este erect o pot "belii" Intrebarea este cum o pot decalota de tot in erectie?
Stiu ca isi revine la primul contact sexual dar o sa ma fac de ras daca fata ma vede cu piele pe capul penisului...
Nu vreau interventie chirurgicala sau sa-mi ziceti ca nu ai de ce sa-ti fie rusine... Vreau doar sa stiu cum o pot decalota in stare erecta Multumesc...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Tu,ca baiat esti obisnuit cu tine si cu orice parte a organismului tau,e ceva normal s-o vezi,s-o pipai si s-o estimezi.
O fata,la fel,e obisnuita cu partile organismului ei.
Dar,asa cum tu nu stii exact cam cum sunt anumite parti ale corpului ei,asa nu stie nici ea.
Incerc sa-ti spun aici,ca nici o fata nu va rade de aspectul organului tau,pentru ca nici macar nu stie cam cum ar trebui sa arate,in plus,nu aspectul o va interesa,ci functionalitatea lui!
Ca sa stii.
In alta ordine de idei,nu mai incerca decalotarea fortata,sa nu te trezesti cu vreo surpriza urata,pastreaza o igiena stricta in zona si vezi mai putin filme informative xxx,pentru ca barbatii care joaca in ele sunt actori platiti,alesi sa arate cat mai bine, ca sa fie efectul artistic cat mai impresionant.
Viata bate filmul, asta sa nu uiti, realitatea e alta decat cea pe care ti-o prezinta un asemenea film!
Asa ca, sa fii sigur ca ai 15 ani si doar iti imaginezi ca ai o problema.
Da-i timpului timp si lasa-ti organismul sa se dezvolte frumos si armonios, fara nelinisti inutile!
Trag nadejde ca ai inteles...

| AnonimePerson explică (pentru greece12):

Ca penisul meu sa se decaloteze corect trebuie sa am un contact sexual... Asta inseamna ca va trebuii sa penetrez vaginul fara prezervativ ceea ce nu prea imi convine pentru ca ma expun multor riscuri.O sa sangerez sau ceva?

| greece12 a răspuns (pentru AnonimePerson):

Nu.
Decalotarea trebuie incercata in starea lui de repaus,sa stii,nu in stare de erectie, acolo fortezi si risti sa-l "gatui"(parafimoza) si sa ajungi la urgente.
Decalotarea se va face firesc, in timp, cat cresti si te dezvolti!
Nu te mai gandi la contacte sexuale nereusite, lasa natura sa-si faca treaba si afla ca 40% din barbati traiesc o viata intreaga cu frenul nerupt,au familie,copii si o viata sexuala normala,frenul(ata) nu e un defect sau un impediment.
Daca intamplator se rupe, da, vei avea parte de o sangerare si o mica durere, care te va tine foarte cuminte doua zile, cel mult.Pe urma, vei uita.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Posibil să fie vorba de FIMOZĂ :(

În cazul în care, într-adevăr, este vorba de fimoză, atunci - în majoritatea cazurilor ( depinde de gravitatea afecţiunii, gradul acesteia ) - NU se pot întreţine relaţii sexuale ( în mod normal )!

Şi, NU se forţează decalotarea deoarece există riscul unor complicaţii : parafimoză ( foarte GRAVĂ )!

Vezi detalii la linkul :
http://www.contraboli.ro/fimoza-cauze-simptome-diagnostic-tratament/

http://paveladrianionel.medlive.ro/2012/03/10/fimoza/

http://www.romedic.ro/fimoza-si-parafimoza

Cel mai indicat este un control la medicul specialist urolog, pentru confirmarea diagnosticului şi tratamentul adecvat.

În general, NU se efectuează intervenţia chirurgicală, ci se prescriu anumite creme cu antibiotic sau corticosteroizi ( ex: Betametazona/Betaderm ).

Toate cele bune.

Răspuns utilizator avertizat