| TaniutzZa a întrebat:

am 14 ani si nu ma intilnesc cu nimeni. Spuneti-mi niste sfaturi cum sa imi fac un prieten! MULTUMESC (anticipat)!

4 răspunsuri:
| Bog15 a răspuns:

Primu sfat, nu cauta tu, la varsta asta nu e ok sa cauti tu, mai incolo, poate, incearca sa intri in cat mai multe activati (sport, dansuri, etc, etc) in care o sa cunosti lume (ex: Baieti), si ei o sa te cunoasca pe tine, cine o sa te placa pe tine cu adevarat, o sa faca primul pas, bafta multa, capul sus big grin

| Liada a răspuns:

In primul rind nu fa grija din acesta situatie, trebuie sa fii sigura in ceea cine esti, cum arati.nu uita sa-ti accentuiezi individualitatea, poate chiar schimbati frizura, sau garderoba, e primavara si e timpul schimbarilor, Fii sigura in puterile tale si baietii o sa vada ce rateaza.bafta

| Robert18 a răspuns:

Zambeste!
Primul pas este sa fii mereu zambitor. Chiar daca nu ai chef mereu, incearca macar sa fii amabil si sa nu iti incarci noii colegi cu problemele tale - incearca, in schimb, sa faci haz de necaz, de pilda; pana la urma, majoritatea colegilor tai sunt la fel de confuzi ca si tine, asa ca profita de ocazie si impartaseste prin ce treci pe un ton glumet.

In plus, saluta-ti colegii cu un zambet pe buze atunci cand ii intalnesti si foloseste-le numele - asta daca reusesti sa retii numele tuturor celor cu care ai facut cunostinta! Se vor simti mai relaxati in prezenta ta, la fel si tu.

Fa complimente
Nu spune nimeni sa te bagi in sufletul noilor tai colegi, insa, pentru a ti-i face prieteni, incearca sa spui lucruri dragute despre felul in care se imbraca, despre ceea ce zic, fac, etc. atunci cand este cazul. Intereseaza-te de vietile lor si le vei deveni simpatic.

Cunoaste-ti mai bine prietenii
Urmatorul pas este sa iti cunosti mai bine noii prieteni. Discuta cat mai mult cu acestia, la o bere sau la cursuri, si afla-le parerea despre cele mai diverse subiecte. Vei descoperi ce puncte in comun aveti si, astfel, veti ajunge sa comunicati si mai bine.

Invata sa asculti
Oamenii apreciaza intotdeauna un bun ascultator, asa ca, daca tot te declari interesat de vietile lor, asculta-i cu adevarat. Cel mai bine este sa nu ii intrerupi - nici tie nu iti place sa fii intrerupt atunci cand povestesti ceva important pentru tine. In schimb, arata ca esti interesat prin interjectii scurte, aprobari din cap sau interventii minore. In plus, atunci cand asculti cu atentie, ajungi sa acumulezi informatii pretioase despre prietenii tai - acestea se vor dovedi de folos atunci cand vei vrea sa initiezi o discutie si vei descoperi ca stii cam despre ce poti vorbi cu noii tai amici.

Nu deveni 'scai'
Daca este bine sa te arati deschis si interesat de vietile prietenilor tai, acest lucru nu inseamna ca trebuie sa devii umbra lor sau sa ii asaltezi cu mesaje si telefoane de dimineata pana seara, doar pentru ca tu te plictisesti. Demonstreaza-le ca esti o persoana activa, implicata in tot felul de lucruri, care isi face timp si pentru prieteni si are mereu ce povesti.

| cavaleri a răspuns:

Ia id meu vrb mai multe pe mess