| Rektsona01 a întrebat:

Am 15 ani si 8 luni, pubertatea a inceput in jurul varstei de 14 ani. Ma intrebam cam pana la ce varsta creste penisul. E de 6 inch, aproximativ 15 centimetri. Nu sunt ingrijorat de marimea lui, dar eram curios daca se mai dezvolta. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Conform studiilor medicale si a parerii majoritatii specialistilor privind aceasta problema se considera ca in marea majoritate a cazurilor cresterea si dezvoltarea/maturizarea completa a organelor sexuale masculine se definitiveaza in jurul varstei de 16 ani. Acest proces poate continua inca 1-2 ani pana spre varsta de 18 ani, insa numai in cazul baietilor care au intrat in faza pubertala mai tarziu decat altii de varsta lor. In cazul tau probabilitatea de a iti mai creste chiar si foarte putin este incerta, foarte mica. Dimensiunea penisului tau este cat se poate de normala fiind peste media statistica valabila in cazul barbatilor romani maturi si activi sexual. Multa sanatate!

| domnuleu23 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

La 16 ani o aveam de 18cm, la 23 de ani in prezent o am de 22 masurata foarte corect, depinde de fiecare pana la cati ani se dezvolta

| corbulalbrosu a răspuns (pentru domnuleu23):

Fara discutie exista si exceptii si nimeni nu poate nega acest adevar, dar ca si in orice alte domenii, se considera ca "exceptia intareste regula" sau chiar uneori "exceptia confirma regula", dar cu toate acestea fiindca reprezinta pur si simplu EXCEPTII, acestea nu sunt luate in calculul statistic nu se contabilizeaza. Raman doar simple exceptii care intra in cadrul acelui procent de mic/foarte mic de 0, 1-1% posibilitate si din acest motiv d.p.d.v. stiintific NU sunt luate in considerare.

| domnuleu23 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Ai perfecta dreptate si o sa stie sigur cand corpul lui o sa se maturizeze complet.

| Rektsona01 explică (pentru corbulalbrosu):

Totusi, in circumferinta nu e asa de mare, si testiculele nu cred ca sunt complet dezvoltate, vedem la 16 ani ce se mai intampla...

10 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Da, va mai creste macar pana pe la 18 ani.

| KRLL a răspuns:

6 inch laughing))) cum sa ti-l masori frate in inch, e televizor?

| domnuleu23 a răspuns (pentru KRLL):

Inch face parte din sistemul imperial, inainte sa razi de altii, uita-te la tine ce ignorant esti

| Rpgdei a răspuns (pentru KRLL):

Inch e masura doar pentru televizor? Doamne mare e grădina ta

| KRLL a răspuns (pentru Rpgdei):

Bai Sofocle am glumit, gata, calmeaza-te odata.

| domnuleu23 a răspuns:

Se poate dezvolta si pana la 25 de ani, depinde de tine.