| Mitrecelmare a întrebat:

Am 17 ani si m-am gandit sa clarific cateva chestii despre masturbare si viata sexuala.Am inceput sa ma masturbez pe la varsta de 13-14 ani si o faceam des, aproape in fiecare zi. Crescand acest viciu l-am rarit, am inceput sa am alte activitati care-mi ocupa timpul. Acum ma masturbez odata la 2-3-4 zile, cateodata chiar si 7 zile. Vreau sa stiu daca imi poate afecta potenta sau viata sexuala! Multumesc

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Masturbarea nu e un viciu. Gogoritele despre masturbare sunt respinse pe http://www.mckinley.illinois.edu/handouts/masturbation.html

Exista un mijloc foarte simplu de a afla ce invata psihologii americani la facultate despre masturbare: deschizi http://myresource.phoenix.edu/......e_ch11.pdf pe urma deschizi documentul si apesi Ctrl-F si cauti dupa mastu.

In limba romana:

http://ro.wikibooks.org/wiki/Medicin%C4%83/Masturbare
http://www.youtube.com/watch?v=8Wt9OWlexso

In SUA masturbarea nu mai este un diagnostic valabil incepand cu DSM II (1968), sursa: David J. Ley (10 iulie 2014). The Myth of Sex Addiction. Rowman & Littlefield. p. 12. ISBN 978-1-4422-1305-0.

Asociatia Medicala Americana a declarat in mod consensual masturbarea ca normala in 1972, sursa: Planned Parenthood Federation of America (martie 2003). „Masturbation: From myth to sexual health". Contemporary Sexuality (Mount Vernon, IA: American Association of Sex Educators, Counselors, and Therapists) 37 (3): v. ISSN 1094-5725. OCLC 37229308. „Finally, the American medical community pronounced masturbation as normal in 1972 American Medical Association publication, Human Sexuality (Rowan, 2000)."

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Masturbarea efectuata in niste limite considerate rezonabile nu prezinta riscuri si nu afecteaza performantele sexuale. Are menirea de a te elibera de stresul hormonal ce se acumuleaza in cazul in care nu ai o viata sexuala activa. Conform studiilor medicale s-a ajuns la concluzia ca efectul poate fi considerat chiar benefic in cazul in care actiunea este practicata doar in momentul se stres hormonal. Sanatate.

| mihai69 a răspuns:

Nu. Poți continua la fel până vei avea o viață sexuală cu o parteneră (sau mai multe) - dar și după aceea.

| aXy99 a răspuns:

Asta depinde de tine...eu zic ca nu.

| Oana92 a răspuns:

Masturbarea NU are efecte negative, viata ta sexuala nu va avea de suferit din aceasta cauza.