| MihaiMihaitza2007 a întrebat:

Am 17 ani si o fata de 14 ani aproape 15 tot insista sa facem sex. Exista vreun risc din punct de vedere legal? Dau funda ❤

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Da, exista! Este diferenta de 3 ani intre voi, ea fiind minora micuta, sub 16 ani, incapabila sa poate decide ceva pentru ea.
Ce te asteapta legal, daca faci sex cu ea?
Puscaria juvenila pana la 18 ani, cand esti transferat la puscaria de adulti, si tinut pana la sfarsitul pedepsei.
Pedeapsa pentru sex cu o minora sub 16 ani, este de la 3 la 10 ani!
Legile sunt aici:
https://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-198-cpen
https://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-199-cpen

7 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Capitolul III (din codul penal aflat in vigoare)
INFRACŢIUNI PRIVITOARE LA VIAŢA SEXUALĂ
Art. 198
Actul sexual cu un minor

,, Actul sexual, de orice natură, cu o persoană de sex diferit sau de acelaşi sex, care nu a împlinit vârsta de 15 ani, se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 10 ani şi interzicerea unor drepturi

Noul Cod Penal actualizat 2018 - Legea 286/2009
CAPITOLUL VIII
Infracţiuni contra libertăţii şi integrităţii sexuale
Art. 220

,, Actul sexual cu un minor

(1) Raportul sexual, actul sexual oral sau anal, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau anală comise cu un minor cu vârsta între 13 şi 15 ani se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Fapta prevăzută în alin. (1), săvârşită asupra unui minor care nu a împlinit vârsta de 13 ani, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.

Detalii: https://legeaz.net/noul-cod-penal/art-220
Citeste si ia aminte. Paza buna trece primejdia.....rea...si grea. big grin

| Emilian65 a răspuns:

Da, ea fiind minora.

Răspuns utilizator avertizat
| gheorghe699 a răspuns:

Da,spune-i sa mai astepte.

| SupMates a răspuns:

Intrebarea asta o vazui si pe Facebook xD

| Jannah a răspuns:

Esti trist daca ajungi sa faci sex cu o fetita de 14 ani... nu esti capabil sa faci cu o fata de varsta ta, imi inchipui ce fel de persoana esti

| Anusca94 a răspuns:

Da există, dacă fata are sub 16 ani, ai grijă ce faci