| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Am 18 ani și am început să iau anticoncepționalele Belara. Niste păreri despre ele? Le-am luat la recomandarea medicului, nu de capul meu. Daca fac sex după 2 luni de administrare (le iau corect, in fiecare zi la aceeași oră) și folosesc și prezervativ mai exista șanse de a rămâne însărcinată? In pauza de 7 zile sunt protejată? Sunt o persoana super panicata, va rog fără vorbe aiurea!

Răspuns Câştigător
| helpforyou a răspuns:

Nici un risc. Esti dublu asigurata. Te rog nu fii panicata ci stai un moment si gandeste singura. Esti safe.

3 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Ai fi mult mai fericita și liniștită dacă ai respecta planul Creatorului și nu ai face sex fără căsătorie. Rata de protecție a prezervativelor e 99% în ce privește sarcinile nedorite și 80% în ce privește bolile cu transmitere sexuala, deoarece e suficient ca o zgârieturi a ta sabina în contact cu o zgârietura a lui sau cu sângele menstrual care poate apare mai repede și ai luat boala chiar dacă sarcina nu apare.
Rata de protectie a anticomnceptionaler e tot 99% dar uneori nu opresc fecundatia ci nidarea, fixarea ovulului fecundat în uter, deci cam la6 liniare loc un avort spontan, ceea ce în ochii. Creatorului reprezinta crima, în viata de apoi acei copii te vor întreba de ce i- ai ucis pentru ca ei primesc un suflet de la Creator DIN momentul concepției și te meri de ce te pot aoucadepresii inexplicabile. Eu din acest motiv am renunțat la ele după 5 luni de utilizare când am aflat. Șingura metoda de a fi nesreesata și nepanicata e sa respecți planul Creatorului de virginitate înainte de căsătorie și fidelitate după, altfel nu ai ajutorul lui, bolile venerice su t pedeapsa Lui pe tru cei ce aleg sa ii ignore poruncile. Poruncile lui de a figi decurvue Ke- a dat tocmai pentru a proteja femeile de a purta singure stresul unei posibile sarcini nedorite. Dacă ai alături la bine și la rău un bărbat responsabil care te iubește, o sarcina neprigramata cum a fost fiul nostru cel mai mic de la sansa 1% a prezervativelor nu e o asa de mare catastrofa

| Violleta2022 a răspuns:

Asta ar trebui sa-ti spuna medicul care ti le-a prescris, mai ales daca esti sub-ponderala si ai o anumita problema de sanatate.

| Goete a răspuns:

Anticonceptionalele astea ar trebui sa puna pe prospect procentajul de eficacitate.
La prezervative il gasesti pe internet, nu stiu daca e pe la 98% - dar cu ce citesc pe TPU ca la toti se rup prezervativele laughing cred ca nici la 40% nu ajunge protectia :p
dri sa zicem, din 98% raman 2% la care pui 40% deci 98, 6% protejata - Atentie procentele le-am estimat, infomeaza-te pe net.
As spune ca daca vrei sa fii sigura 100%, a nu faci sex - oamenii se stiinta mi-ar da dreptate cuprivire la sta, darCredinciosii nu. Si Sf.MAria a Ramas insarcinat, virgina fiind.
Deci... daca esti panicata, ramane psihologul. Nu te va ajuta, dar vei avea cui sa ii povestesti despre panica ta. Pana suna temporizatorul, ca se termina consultatia.

Sau poti sa alegi inclusiv dubla protectie despre care vorbesti - pastile si prezervativ (care ajuta si contra bolilor) si sa saburezi dragostea. Viata.
Totul e chestie de punct de vedere, daca tu vezi pahharul pe jumatate gol ai dreptate. La fel ca mine, ca il vad pe jumatate plin.

Baftawinking