| Emy962 a întrebat:

Am inceput de azi sa iau la recomandarea medicului ac Belara. Ce parere aveti despre ele? Este careva pe aici care a mai luat?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru informarea corecta atat a ta cat si a altor fete/femei, trebuie amintit si cunoscut un fapt care reprezinta adevarul in privinta acestor produse si anume acela ca NU exista anticonceptionale MAI BUNE, MAI SIGURE sau MAI SLABE si niciodata nu trebuie folosite la indicatia cuiva sau asa de capul fiecareia ghidandu-se dupa ''frumusetea'' denumirii produsului. Anticonceptionalul (AC) folosit trebuie sa fie cel POTRIVIT/CORESPUNZATOR organismului fiecarei femei in parte. Pastila AC se numara printre cele mai sigure si eficiente metode contraceptive care poate fi folosita de o femeie fiindca AC-ul folosit corect ii garanteaza/ofera o eficienta este de peste 99% si in plus nu prezinta riscul accidentelor care apar destul de des/frecvent in cazul folosirii prezervativului. Conform statisticilor efectuate pe plan mondial, prezervativul ramane intreg/intact doar in 84% din cazuri, si din acest motiv se apreciaza/considera ca reprezinta cea mai nesigura metoda d.p.d.v. contraceptiv dintre cele existente/folosite la ora actuala. INSA ATENTIE, folosirea pastilelor AC se poate face in deplina siguranta, numai daca este ales si recomandat si/sau indicat de un medic ginecolog, dupa ce acesta efectueaza o consultatie ginecologica prealabila completa, care consta in palparea profesionala a sanilor pentru a se convinge ca nu exista noduli, efectuarea unui test privind viteza de coagulare a sangelui si analizele hormonale necesare si astfel pe baza rezultatelor obtinute sa reuseasca sa schiteaza PROFILUL HORMONAL propriu/unic al fiecarei femei si pe baza datelor acelui profil hormonal, sa reuseasca in deplina cunoastere si siguranta sa aleaga cel mai potrivit AC dintre cele peste 40-50 de sortimente existente in farmacii, adica AC-ul care se pliaza cel mai bine pe activitatea hormonala proprie,. Medicul ginecolog trebuie sa explice si sa indice momentul propice de a se incepe folosirea lor, precum si modul corect de administrare a pastilelor AC, deoarece doar asa prin respectare intrutotul, a tuturor instructiunilor producatorului si cele ale medicului, produsul selectat va oferi protectia contraceptiva MAXIMA de peste 99, 4%. Multa sanatate!