| anonim_4396 a întrebat:

Am 2 probleme foarte mari de 4 ani, cand aveam 16 ani am vrut sa imi incep viata sexuala si nu am reusit, nu mi s-a sculat, am a mai incercat de 3 ori cu aceiasi fata si tot la fel, parca mi-am si dat drumu inainte(ceva ciudat) apoi am inceput sa ma ingrasi si sa am probleme cu somnul de la stres, ma masturbam des atunci de 2-3 ori pe zi, acuma am ajuns de 2-3 ori pe saptamana.La 18 ani am avut si inca am probleme in familie foarte grave(mama e la puscaria de 12 luni, casa e ipotecata si ne certam cu banca sa ne faca rata mai mica ca nu avem bani sa o platim)si simptomele s-au agravat, nu pot sa dorm mai mult de 6 ore oricat de obosit sunt, nu mie se mai scoala decat dimineata si in unele zile chiar deloc, sunt foarte stresat si ma enervez mereu din orice.De o luna m-am apucat sa fac sala acasa(am niste gantere si haltere de cand eram mai mic)am avut si 84 de kg la 1.73 acuma am vreo 80. Vreau si eu niste sfaturi si suplimente pentru sala si viata sexuala, am gasit pe net ceva gen tribulus, testojack200, ginseng, yohimbie.Si fara raspunsuri gen:stai linistit, incearca sa scapi de stres, sau du-te la psiholog, sunt cu moralul la pamant si cred ca daca mi-as face o prietena m-ar mai ajuta putin asa.Stiu ca trebuie timp pentru ambele probleme dar sunt foarte hotarat acuma sa le rezolz pe amandoua in 10-12 luni.Raspunde-ti doar daca credeti ca ma puteti ajuta.Nici nu stiu la ce categorie sa pun intrebarea.

11 răspunsuri:
| Lina1993 a răspuns:

Incearca sa ai mai multa incredere in tine si sa zambesti. Atata timp cat te 'scufunzi' si te deprimi in probleme, acestea vor continua sa traiasca in viata ta. Emani o energie si o vibratie negativa in jurul tau,iar asta nu o sa faca decat sa te scufunde si mai mult. Eu ma bazez foarte mult pe partea asta mai "spirituala" a lucrurilor, cred in karma si in chestii ce tin de mintea si judecata noastra.
Calmeaza-te. in primul rand, ia fiecare problema (ce tine de tine) si incearca sa o rezolvi. E foarte important sa le iei PE RAND
Hai sa le enumaram.
cea mai sigura metoda de a scapa de kilogramele in plus este alergatul si mancarea cat mai sanatoasa. Apropo,nu stiu daca stii,dar alergatul este si o forma foarte buna de a te elibera de stres.
. Sa nu ai asteptari. nu te astepta ca intr-o anumita perioada de timp sa -ti cada din cer o prietena. Tu vezi-ti in continuare de viata ta, de lucrurile care-ti plac,si daca ai rabdare o sa apara cand te astepti mai putin. E simplu, stim cu totii ca viata e surprinzatoare la capitolul asta.
Cat despre viata sexuala, probabil stresul de-a afectat si pe planul asta, asa ca ai mici probleme si aici. Am mai cunoscut baieti carora nu li se scula decat daca erau intr-adevar indragostiti de tipa cu care ajungeau in pat. Si prietenul meu e asa. Si nu o lua ca pe ceva rau, ai rabdare, stiu ca suna enervant si este ultimul lucru pe care vrei sa-l auzi, insa ai rabdare in tot ce faci.

| MalusDacus a răspuns (pentru Lina1993):

Ms de raspuns.Pai cu slabitul exact asta fac de o luna si cred ca incepe sa dea razultate, si da, daca faci exerciti poti elimina stresul.Treaba este ca atrag fetele fara sa vreau, si ma dispera faptul ca nu pot sa fac sex cu ele, sunt si foarte timid de felul meu..sunt convins dupa ce am citit pe net ca toate problemele mele sunt psihice datorate stresului, adica asa cred

| Lina1993 a răspuns (pentru MalusDacus):

Da,ai ajuns la concluzia potrivita,ai dreptate cand spui ca totul este doar in mintea ta. Cand o sa ajungi la nivelul la care o sa fi impacat cu tine,atunci o sa se vada rezultate.
A, inca ceva. Incearca sa-ti faci prieteni, persoane cu care sa stai, sa va distrati, sa iesiti la o bere impreuna..nici n-ai idee ce bine te face sa te simti o companie placuta happy

| MalusDacus a răspuns (pentru Lina1993):

Am prieteni, sunt sociabil si nu mai sunt inchis in mine de mult.Treaba e ca eu voiam sa incerc niste suplimente asa ca sa imi dea incredere in mine, ca de 4 ani sunt sub un stres continu.

| Lina1993 a răspuns (pentru MalusDacus):

Cum vrei.dar e posibil sa nu aiba efect sau sa-ti faca mai mult rau. Oricum, eu iti urez mult curaj si incredere in tine!winking

| MalusDacus a răspuns (pentru Lina1993):

Ok,mersi mult de raspuns.

| Laurentiu_Barbu_1985 a răspuns:

Cand esti la inceputul vietii sexuale, se mai intampla sa "termini inainte sa incepi", dar asa e prima data...in rest, inainte sa va "apucati" de treaba, cauta o metoda sa ai erectie("manuela", un "filmulet", tu stii) si apoi incepeti; evita cafeaua sau energizantele, dormi cat mai mult, chiar si in timpul zilei, oboseala e cel mai mare dusman. Incearca niste ceaiuri "antistres", nu consuma alcool.

| X3NNoNCs a răspuns:

1. Cat despre ca nu se mai scoala... foarte rar.
Poate ai atins un fel de bec, mie asa mi-a zis doctoru` de familie ca am aflat asta de la niste prietenii, ps n`am problema asta... e o problema mare.

Cat despre Familia cu maica-ta si cu banii, incearca sa lucri undeva in orice fel sa castigi banii. nu conteaza., incearca sa iei niste pastile de somn. nu stiu ce sa zic, sper ca te-am ajutat cu ceva, ps du-te la un doctor de familie, si incearca sa vezi poate asta`i problema. Pace si cand ne mai auzim pe TPU, sa`mi spui ca ai rezolvat aceste 2 mari probleme.

| Giuliya a răspuns:

Se vede ca ai destule pe cap, si acum sa fim sinceri cum vrei tu sa ti se scoale doar nu se scoala la aer, oricum daca tu crezi ca este momentul pentru o prietena la cate ai pe cap eu te-as sfatui sa o lasi balta, te-ai gandit ca poate nu o sa ai timp de ea din cauza problemelor tale, nu-ti face o prietena doar pentru pur si simplul fapt ca nu ti se scoala tie. Atunci cand iti faci o prietena trebuie sa ii oferi atentie si iubire din partea ta.

| anonim_4396 explică (pentru Giuliya):

Problema nu este sa imi fac o prietena, este sa fac sex cu ea, si da ma vad cu o fata de 1 an de zile, si nu cred ca este nevoie sa imi spui tu ce sa ii ofer si sa nu ii ofer prietenei mele, am si zis ca vreau sa raspundeti doar daca puteti sa ma ajutati si nu sa ma criticati, sunt satul de critice.

| X3NNoNCs a răspuns (pentru Giuliya):

Sincer, nu ai dreptate. o iubita te face sa scapi de toate.
si n`am vrut so` fac in rime da` asa o iesit.

si el nu o zis ca`si face o prietena, o zis ca are o prietena de un an de zile, si nu poate face nimic cu ea, din cauza stresului.