| iacobalin a întrebat:

Salut
am 20 de ani si vreau sa stiu daca simtomede de mai jos pe care le am au legatura cu sida/ hiv..astea sunt toate simptomele, acestor boli, pe care le-am intalnit in ultimul timp:
(de o saptamana) am inceput sa am dureri musculare (inca am. e a 5-a zi)limba varza (e alba, nu am saliva si a inceput sa ma doara de pe data de 19 ianuarie 2015 ),o stare de moleseala, care o am de cand am durerile musculare, transiratii nocturne (am facut intentionat asta pentru a imi disparea febra, deci excludem transpiratiile.sau nu?) diaree, febra (am avut doar o data asta..se pune?) o senzatie puternica de oboseala, frisoane, lipsa poftei de mancare (am inceput sa mananc putin dar nu simt nevoia de a manca ceva ) si o tuse seaca, uscata care o am la interval de cateva minute

inainte de toate aceste simptome la ultimele contacte sexuale mi-au aparut cateva bubite rosii pe capul penisului care ma pun pe ganduri..au trecut de la sine incet incet dupa o saptamana, dupa urmatorul contact sexual i-ar mi-au aparut.am crezut ca e iritatie de la prezervativ dar nu stiu. dupa aia am inceput sa am cu aceeasi persoana contacte sexuale neprotejate (care a zis ca e cu alalizele la zi)
ultimele analize pentru hiv le-am facut acum 2 ani si au iesit ok..si de atunci am avut grija cu cine am luat contact (sexual) deoarece nu doream ceva "surpriza" (boala, etc) si acum vreau sa stiu ce se intampla. vreau sa imi spuneti daca doriti niste numere de telefon ale unor doctori care fac analize pentru asa ceva (moca preferabil), daca nu, nu e mare chestie sa scot niste bani din buzunar pentru asa ceva dar momentan nu am fonduri..si asa am amanat destul sau sa-mi spuneti cateva clinici la care m-as putea duce (din zona Iasi)

2 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Mergi de urgenta la un medic sexolog, explica-i ce simptome ai si el iti va spune ce boala ai.

| SkyPilot a răspuns:

Nu poti spune ca esti infectat cu HIV decat pe baza de analize. Cand esti infectat se instaleaza alte boli. Mergi la un doctor normal sa iti diagnosticheze boala si intreaba-l daca este una din cele favorizate de HIV. Ii explici si de ce vrezi ca ai puta avea HIV si daca doctoral crede ca e cazul, te va trimite la analize.