| adelinutu1 a întrebat:

Salut, am avut un act sexual cu prietena mea inainte cu cateva zile de perioada in care trebuia sa ii vina menstruatia.
Problema este că prezervativul a cedat si nu am observat decat dupa cateva minute, insa nu mi-am dat drumul si l-am schimbat cu altul.
După o zi de la intamplare, i-a venit menstruatia. Mai există motive de ingrijorare?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca sexul amintit a fost intretinut in una din cele 9-10 zile ale perioadei de INFERTILITATE ABSOLUTA a ciclului menstrual, rezulta ca formarea sarcinii devine 100% IMPOSIBILA in acest moment chiar si daca sperma este ejaculata in vagin. Exact din acest motiv a pornit si sangerarea menstruala fiindca in uter NU a existat o sarcina instalata. Pentru a intelege si a fi pe deplin lamurit citeste cu atentie urmatoarea explicatie :
Este determinat stiintific si medical, in mod concret faptul ca OVULUL este produs si eliberat din FOLICULUL OVARIAN in una dintre cele 2 trompe uterine (in mod alternativ) indiferent care este tipul sau lungimea ciclului menstrual, INTOTDEAUNA cu exact 14 zile inainte de data la care va incepe menstruatia in cazul in care NU este fecundat ovulul. Cele 14 zile situate intre ziua de OVULATIE si ziua de incepere a urmatoarei menstruatii se numeste PERIOADA LUTEALA si are LUNGIMEA FIXA de 14 zile. De asemenea este determinat tot stiintific si medical ca OVULUL este VIABIL adica poate fi FECUNDAT de spermatozoid NUMAI in ziua producerii sale, adica in urmatoarele 24 de ore de la eliberarea din OVAR. In cazul in care ovulul nu este fecundat, atunci incepand cu a 2 zi ovulul nefecundat, intra intr-un proces de IMBATRANIRE ACCELERATA, si in 2-3 zile se instaleaza starea de DEGENERARE totala si... SE DESTRAMA. O parte a resturilor rezultate este resorbita de endometru, iar cealalta parte devine CORPUL GALBEN care se fixeaza de peretele uterului si incepe sa produca progesteron pana in preziua urmatoarei menstruatii. Reiese ca dupa ce trec 3 maxim 4 zile de la eliberarea din ovar, OVULUL PUR SI SIMPLU... DISPARE DIN UTER. Acest proces se produce cu 9-10 sau chiar 11 zile inainte de terminarea ciclului menstrual, adica ziua in care incepe menstruatia. Fiindca in ultimele 9-10 zile ale ciclului menstrual absolut sigur NU poate sa mai existe un ovul viabil in uter, reiese cat se poate de simplu si clar ca in acele 9-10 zile chiar si daca ajunge in vagin sperma indiferent de cantitate, formarea sarcinii in lipsa OVULULUI devine 100% IMPOSIBILA. Multa sanatate!

| Bizon95 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

SI, ce se intampla daca femeia are HYPER-OVULATIE?!? tongue

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Bizon95):

Mai agariciule, poti explica de unde ai scos aceasta notiune imbecila? laughing rolling on the floor

| Bizon95 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Mai gaga amarat care scrie 2 pagini de fiziologie feminina dar nu a auzit de o chestie POSIBILA!
https://www.google.com/search?q=hyperovulation
da, am auzit de ea dintr-un film, RECUNOSC, dar, google confirma cu spune ce gaga mic si... amarat esti!

oricat ar fi de extrem de rara ideea, TOTUSI EXISTA!

felicitocurili mele personale, tocmai ti-am distrus palatul de cristal in care totul e PERFECT, asa ca ma faci agarici si "notiune imbecila" deci, NU IMI PARE RAU... DELOC!

6 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Nu.

| Sofer a răspuns:

Zero motive.

| AlienThor a răspuns:

1. Prezervativele nu cedeaza ori ai luat firma bombă ori l-ai pus prost deci documenteaza-te cum se pune corect sau schimba firma.

2. Ovulatia poate fi calculata fie incepand cu prima zi a ultimei menstruatii sau scazand 12-16 zile de la data urmatoarei menstruatii. Cele mai multe femei ovuleaza la un moment dat intre zilele 11-21 ale ciclului lor atunci cand numeri de la prima zi a ultimei menstruatii. Aceasta este ceea ce se cheama "perioada fertila", deoarece in acest interval sansa de a ramane gravida este cea mai mare. Ovulatia poate sa apara in momente diferite ale ciclurilor menstruale si in zile diferite de la o luna la alta.

Cu alte cuvinte NU nu poate ramane insarcinata.