| Lhlbhh a întrebat:

acum 1 săptămâna am făcut sex cu iubita mea 1 data cu prezervativ și după aproximativ 1 ora și 15 minute am făcut-o din nou fără prezervativ (prezervativul nu era rupt, a fost pus cu atenție) și acum 2 zile trebuia sa ii vina menstruația și nu a venit, sunt motive grave de îngrijorare? Dau funda

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Numai in cazul in care ciclul menstrual al iubitei tale este de tipul REGULAT, (fiindca doar in acest caz se poate calcula/stabili data in care urmeaza sa inceapa viitoarea menstruatie si ciclu menstrual), reiese ca actul sexual a fost intretinut cu circa 7 (8) zile inainte ultima zi a ciclului, sau altfel spus in una din zilele PERIOADEI DE INFERTILITATE ABSOLUTA a actualului ciclu menstrual si in acest caz formarea sarcinii devine cu totul/100% IMPOSIBILA. Se poate presupune ca in realitate s-a produs o dereglare hormonala care la randul ei a provocat si o dereglare a ciclulului menstrual prin prelungirea acestuia cu cateva zile.

IMPOSIBILITATEA FORMARII SARCINII IN ULTIMELE 10 -11 ZILE

Este determinat si stabilit atat stiintific cat si d.p.d.v. medical, in mod precis si concret faptul ca OVULUL VIABIL si maturizat este produs si eliberat din FOLICULUL OVARIAN in una dintre cele 2 trompe uterine (in mod alternativ) indiferent de tipul sau de lungimea ca numar de zile a ciclului menstrual, INTOTDEAUNA cu exact 14 zile inainte de data la care va porni urmatoarea menstruatie. Bineinteles ca numai in cazul in care NU s-a produs fecundarea ovulul. Cele 14 zile situate intre ziua OVULATIEi si ziua de incepere a urmatoarei menstruatii se numeste PERIOADA LUTEALA si are mereu LUNGIMEA FIXA de 14 zile. De asemenea este determinat tot stiintific si medical ca OVULUL este VIABIL adica poate fi FECUNDAT de catre spermatozoid numai strict in ziua producerii sale, adica in urmatoarele maxim 24 de ore de la eliberarea din OVAR. In cazul in care ovulul NU este fecundat, atunci incepand cu a 2 zi ovulul nefecundat, intra intr-un proces de IMBATRANIRE ACCELERATA, si in 2-3 zile se instaleaza starea de DEGENERARE totala a ovulului si acesta... SE DESTRAMA. O parte a resturilor rezultate este resorbita de tesutul ovarului si al endometrului, iar cealalta parte devine CORPUL GALBEN care va incepe sa produca hormon progesteron pana in preziua viioarei sangerari menstruale. Reiese ca dupa ce trec 3 maxim 4 zile de la eliberarea din ovar, OVULUL PUR SI SIMPLU... DISPARE DIN UTER si spermatozoizii care ar reusi performanta sa ajunga pana in utrer NU au ce fecunda. Acest proces se produce cu circa 9-10 sau chiar 11 zile inainte de terminarea ciclului menstrual, adica ziua in care incepe menstruatia. Fiindca in ultimele 9-10 zile ale ciclului menstrual absolut sigur NU poate sa mai existe un ovul viabil in uter, reiese cat se poate de simplu si clar ca in acele 9-10 zile chiar si daca ar ajunge sperma in vagin indiferent in ce cantitate, formarea sarcinii in lipsa OVULULUI devine 100% IMPOSIBILA.
Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca iubita ta era in perioada fertila cand ati facut sex neprotejat, este posibil ca un urma celui de al doilea act sexual sa fi ramas gravida. Asteptati 21 de zile de la acel act sexual, faceti un test de sarcina si vedeti daca este sau nu gravida.

| Lhlbhh explică:

Țin sa precizez ca nu era nici la ovulație ovulatia ei este pe la sfârșitul lunii și menstruația pe data de 13 și noi am făcut o pe 6 Decembrie

| DoarBogdan a răspuns (pentru Lhlbhh):

Salut. Deci pe data de 13, adica acum 2 zile? Si voi ati avut contactul e 6, adica inainte cu o saptamana de la data cand a venit menstruatia?

Daca voi ati facut sex fara prezervativ, a doua oara, exista sansa sa mai fi ramas "urme" de spermatozoizi, deci teoretic acest lucru duce la un risc de sarcina. Insa daca este asa cum am spus mai sus si am presupune ca este un ciclu regulat, care ar fi venit pe 16 noiembrie, ar insemna ca perioada fertila s-ar fi incheiat pe 3-4 decembrie, motiv pentru care acele sanse de sarcina se reduc.

Insa, aceste calcule sunt doar orientative, nu stim 100% cum sta treaba in cazul vostru. Numai bine! ^_^