| AndreiCatalinM a întrebat:

Am fimoza (pielea penisului imi acopera glandul si nu pot s-o trag de tot decat cand este "bleaga")
Imi va afecat viata sexuala?
Voi ce ati face in locul meu?

4 răspunsuri:
| AlexanderAdrian a răspuns:

Daca esti prea mic s-ar putea sa se rezolve in timp prin exercitii de decalotare sub apa mai fierbinte. daca esti mai mare de 16 ani singura solutie e o interventie minora chirurgicala care sa rezolve problema. Deci in acest caz in locul tau as merge la medic.

Da, are toate sansele sa-ti afecteze viata sexuala. In mod normal penetrarea trage preputul inapoi. In conditiile unei fimoze, penetrarea poate fi dureroasa sau chiar foarte dureroasa. Fimoza mai poate impiedica si o erectie normala putand uneori duce si la impiedicarea cresterii penisului cu unul sau doi centimetri, depinde de cat de lunga e de fapt bucata aceea de piele si daca penisul a ajuns la dimensiunea lui maxima sau nu.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În cazul în care, într-adevăr, este vorba de fimoză, atunci - în majoritatea cazurilor ( depinde de gravitatea afecţiunii, gradul acesteia ) - NU se pot întreţine relaţii sexuale ( în mod normal )!

Şi, NU se forţează decalotarea deoarece există riscul unor complicaţii : parafimoză ( foarte GRAVĂ )!

Vezi detalii la linkul :
http://www.contraboli.ro/fimoza-cauze-simptome-diagnostic-tratament/

http://paveladrianionel.medlive.ro/2012/03/10/fimoza/

http://www.romedic.ro/fimoza-si-parafimoza

Cel mai indicat este un control la medicul specialist urolog, pentru confirmarea diagnosticului şi tratamentul adecvat.

În general, NU se efectuează intervenţia chirurgicală, ci se prescriu anumite creme cu antibiotic sau corticosteroizi ( ex: Betametazona/Betaderm ).

Toate cele bune.

| Sfatosul2012 a răspuns:

Trebuie sa te duci la medic cred ca i cea mai buna idee; da iti afecteaza;

| Andrei258 a răspuns:

Mergi la chirurgie si opereaza te ca si un finul neu a avut si s-a operat