| 2Pac3Furious a întrebat:

Am 14 ani. Atunci cand vreau trag ( in jos ) pielea care acopera capul penisului ( o trag ) dar ma doare si se trage la loc + usturimii in contactul cu alte obiecte! Nu prea stiu foarte multe despre ea. Ar putea fi o fimoza? Cum se poate trata? sau este normal?

Răspuns Câştigător
| AlexanderAdrian a răspuns:

Depinde cat de mult poti s-o tragi in jos. Operatiunea se numeste decalotare. In ce priveste usturimea e clar ca pielea de pe capul penisului, acesta nedecalotandu-se foarte des, e inca extrem de sensibila.

Fimoza inseamna de obicei ca aceasta piele numita preput nu se trage deloc sau nu de tot, inelul de piele din varf nefiind suficient de elastic.

Daca se trage de tot, sub baza capului penisului inseamna de multe ori ca ii trebuie exercitiu si in curand se va decalota fara probleme. Atat timp cat se trage de tot, doar in putine cazuri asta inseamna o fimoza slaba.

Doctorii recomanda decalotari repetate sub apa calda, unii recomanda chiar imersarea penisului intr-un ibric cu apa mai calda decat cea cu care faci dus, deci nu prea fierbinte, apoi creme emoliente cu galbenele acestea fiind grase si lubrifiind pielea. (de obicei crema de galbenele nu irita si se gaseste la orice plafar, consistenta trebuie sa fie ca de unt iar culoarea galben auriu ca mierea cristalizata, orice alt gen de crema de galbenele care nu respecta consistenta asta e prost facuta si se poate altera rapid).

In general medicii spun ca in cateva luni de astfel de exercitii de decalotare pentru a face preputul mai elastic, problema se rezolva de la sine, mai ales ca ai doar 14 ani. Ar fi fost o problema daca aveai 16 si preputul era inca inelastic.

Fimoza nu duce la nici o prostata si nu nu e nici o sida. Incetati cu astfel de mistocareli si dezinformari.

| 2Pac3Furious explică (pentru AlexanderAdrian):

Multumesc, ai funda!

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru 2Pac3Furious):

Multumesc si eu pentru funda si sper sa se rezolve in timp util.

6 răspunsuri:
| Alexandru0007 a răspuns:

Ce alte obiecte? las-o asa cum e.esti normal

Răspuns utilizator avertizat
| VladArtilerieGrea a răspuns:

Pai depinde... apuca "chestia" de varf, si trage, si suporta ca doar esti barbat de acum... In legatura cu fimoza, da', este posibil, dar fimoza duce la prostata, deci mai trebuie sa descrii simptomele. Si daca apuci de varf si se intampla asta, nu, nu este normal.
Sper ca te-am ajutat! happy