| annonim72 a întrebat:

Salut, am nevoie de ajutorul vostru.
Sunt fata și am 16 ani, prietenul meu are la fel 16, suntem împreuna de 12 luni. Nu am avut relație sexuală, ambii suntem virgini, am avut doar atingeri in părțile intime si din partea lui au fost săruturi in zona mea intimă.
Niciodată nu a zis ca vrea sa întreținem relație sexuală etc. nu mi-a zis niciodată sa trimit poze ori sa fac ceva, absolut nimic, ne înțeleg foarte bine și nu ne grăbim).
El este primul meu prieten și eu sunt prima lui.
Iar acum mi-au venit gânduri ca sa ii trimit poze puțin mai intime, am încredere in el și stiu ca dacă voi trimite pai niciodată nu va trimite la altcineva, nu ma va amenință etc.
Credeți ca ar fi bine sa trimit?
Eu vreau sa fac asta, sa trecem la o alta etapa de începere a vieții noastre sexuale!
Va rog sa îmi răspundeți cât mai mulți, mulțumesc

Răspuns Câştigător
| LoveSleep a răspuns:

Pff, ce răspunsuri.
Ca să trimiți o poză de genul trebuie să ții cont de niște lucruri.
1. Nu trebuie să ți se vadă fața
2. Nu trebuie să se vadă nimic din ce cineva si-ar putea dea seama ca in poza esti tu. Gen, nu cu buletinul, nici trofeul de la sport pe care il stie toata scoala, in fundal.
3. Fără close up-uri din prima, e dubios.

Îi trimiți poze în tricou si pantaloni scurți, dacă vrei, după care în fiecare poză, dai câte ceva jos. Sau poti s-o faci intr-un video.
De asemenea, poti sa-i ceri si tu, sexul nu e doar pentru bărbati.
N-o să pățești nimic, stai calmă.
Oricum, pune-l să le șteargă după, dacă mai vrea să-i trimiți. Ca să te simți tu ok.
Probabil n-o să le șteargă, dar mai ștergi tu din ele când vă vedeți.

Dacă vreți să faceți sex, folosiți mereu prezervativ. Am vazut ca e la moda sa iei pastila de a doua zi ca pe vitamina C, să nu faci asta. Citește pe internet si documenteaza-te putin inainte sa faci ceva. După ce esti informata si stii ce faci, poti sa faci absolut orice vrei.

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Parerea mea este sa nu-i trimiti poze de care ai putea sa te rusinezi mai tarziu. Am vazut destule intrebari chiar pe TPU privind punerea pe internet, santajul, bataia de joc, etc privind asemenea poze si am citit de asemenea cazuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De unde știi ca "niciodată nu va trimite la altcineva"? Cine știe ce conjunctura intervine intre voi. Nu cunoști un om după 20 de ani, dar dupa 12 luni?

| 123456611 a răspuns:

Mai bine ar fi sa nu faci asta ca oricum asa nu treceti la alta etapa si ai putea regreta mai tirziu, totusi nimeni nu-ti poate interzice esti libera sa faci ce vrei, dar ai mare grija!

| mihai69 a răspuns:

Problema ar fi de fapt două:
- e ILEGAL să faci, să deții și să distribui poze indecente cu minori (chiar dacă minorul ești tu însăți!) - deci dacă sunt găsite, pot fi consecințe legale;
- dar dacă pozele sunt găsite de către o altă persoană și vor fi redistribuite, ce vei face? (Nu mai spun că în acest caz, riscul de a cădea peste ce spuneam la pct. 1 e mult mai mare!)
Crezi că merită?
Continuați cu jocurile, eventual sexting, dar lasă pozele măcar încă doi ani de acum încolo, ok?

| ancaval a răspuns:

Nu trimite poze.
Nu te culca cu el. Stai doar așa și nimic mai mult.
Terminați școala, faceți o facultate, vă angajați.

| anamaria82726 a răspuns:

Eu iti spun ca un sfat sa nu ii trimiti poze. Gen chiar nu este necesar. Mediul asta online ne face multe probleme. Mai ales la aceasta varsta. Adica nu trebuie sa traim virtual, cand avem posibilitatea sa vorbim fata in fata. Stiu ca ai incredere in el si esti convinsa ca in caz ca v-ati desparti nu te-ar ameninta cu aceste poze. Dar cateodata aparentele inseala. Li s-a intamplat la prea multe fete sa fie amenintate cu poze. Nu este cazul sa te risti. Nu este ca si cum aveti o relatie la distanta si este singura posibilitate sa va vedeti. Nu o sa ma iau de faptul ca esti prea mica. Este decizia ta ce faci pana la urma si stiu ca este varsta la care ai nevoie sa experimentezi. Dar eu zic ca momentan sa ramai la viata reala si la ce ati facut pana acum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru mihai69):

Dar daca legea spune ca varsta pentru consimtamant sexual in Romania este 15 ani se aplica avand in vedere ca ei au 16 ani?

| mihai69 a răspuns (pentru anonim_4396):

Legea aia (mai bine zis, articolul respectiv) se referă la infracțiunea de act sexual cu un minor, nu la producerea și deținerea de materiale pornografice cu minori. Sunt chestii diferite. Se pot sexa, dar nu au voie să facă poze!

| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru a-i demonstra iubitului cat de mult il iubesti, ai putea accepta sa treceti la o etapa superioara celei actuale si anume de a intretine o anumita perioada de timp activitatea sexuala denumita petting.
Activitatea sexuala denumita petting poate fi considerata ca fiind un excelent inlocuitor al sexului real. Insasi din definitie reiese ca acest cuvant "petting" provine din englezescul "to pet" si inseamna a mangaia si a dezmierda. De fapt, petting-ul corect executat inseamna un pic mai mult deoarece reprezinta totalitatea sarutarilor, atingerilor, mangaierilor etc. extinse pe intregul corp in vederea excitarii locurilor/zonelor erogene ale partenerului. In timpul petting-ului totul este permis, adica chiar si cunilitia (linsul "pasaricii") cat si sexul oral, insa este interzis cu desavarsire intretinerea sexului real, adica penetrarea vaginala. Petting-ul reprezinta totalitatea jocurilor erotice si sexuale si din acest motiv este cea mai tandra, frumoasa si pasionala activitate in care poti sa incerci orice iti face placere cu conditia sa reusesti sa respecti regula de baza, de a nu depasi limita obligatorie impusa; se permit toate perversiunile si/sau fanteziile sexuale adica totul... mai putin penetrarea. Prin petting se intelege practicarea tuturor actiunilor la care pot recurge cuplurile de adolescenti care inca nu si-a inceput viata intima, dar care cauta totusi sa-si provoace reciproc placere sexuala care sa se finalizeze prin orgasm si ejacularea. Petting-ul este o forma de provocare a placerii sexuale la care apeleaza tinerii care inca nu si-au inceput viata intima, sau altfel spus, petting-ul se considera a fi un joc erotic (soft sau mai hard, dupa numarul de haine pe care le pastreza tinerii pe ei...), a carui scop final este obtinerea placerii maxime. Altfel spus, petting-ul se doreste a fi alternativa aproape reala a actului intim sau sexual pentru tinerii virgini, fiind de fapt o alternativa de "sex surogat" pentru tinerii adolescenti care doresc sa-si pastreze (inca o perioada!) virginitatea. Succes si satisfactii in cazul in care vei accepta sa practicati asa ceva. Multa sanatate!

| RoCkKiD a răspuns:

Nu exista incredere 100% pentru ca nu poti sa stii ce se va intampla in viitor, totusi, partea cu pozele face chestiile mai interesante si o viata precauta e o viata plictisitoare.

Ai girja doar sa nu incluzi fata in poze si sa nu se vada chestii care te-ar putea identifica, inclusive peisajul din spate cum ar fi camera ta etc. Internetul e plin de sani si labii, atat timp cat te rezumi la pozele intime si nimeni nu te poate identifica poate sa fac ce vrea cu ele.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! In locul tau nu as trimite, dar daca esti asa dornica, ii poti trimite poze in care sa nu ti se vada fata sau orice ar putea sa demonstreze ca esti tu in poza. happy

| colalightro a răspuns:

Merge o picanterie care să aprindă focurile. Totuși, fă pozele astfel încât să nu se poată demonstra nicicum că ești nu. Ai grijă să nu se vadă semne distincte de pe corpul tău și nici din cameră (nu și vrea vreodată să existe posibilitatea să le vadă părinții tăi). Dacă poți pune și ceva filtre, cu atât mai bine. După ce e totul safe, e un pas bun de plecare în direcția asta

| annonim72 explică (pentru LoveSleep):

Îți mulțumesc mult de acest sfatwinking
Când vom întreține o relația sexuală pai la sigur vom apela la prezervativ, noi doi ne-am informat despre tot și suntem categoric împotriva pastilei de a 2-a zi
mai bine cu protecție pentru ca asa nu va fi nici risc de sarcina și nici boli infecțioase
dar in timpul apropiat nu vom avea nevoie
Noi nu vrem sa ne grăbim totul la timpul lor

| Adry05 a răspuns:

Dacă vrei tu poți să-i trimiți dar doar un pic mai sexy, nu complet dezbrăcată. adică genu de poză pe care nu l-ai trimite oricui dar nici de care să-ți fie rușine. Ohohoh ce de încredere par mulți oameni până-ți dovedesc...