| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am nevoie de un sfat. Pe data de 5 martie am avut primul contact sexual protejat și acum data de 11 nu mi-a mai venit menstruația. Țin să menționez că am un ciclu neregulat, nu am idee când poate să se înceapă menstra în luna aceasta, mai ales că la început de anotimp ciclul se schimba foarte mult cu dățile. Acum am început să am dureri de sâni, mai ales când îi ating jos, sunt și umflați un pic. Așa erau mereu când trebuia să îmi vină menstruația, azi chiar aveam senzația că mi s-a început, dar tot nu mi se mai începe. Oare pot fi însărcinată? A dat drumul în mine, în prezervativ. Parcă am văzut cu ochii mei că prezervativul era plin sus, nu a curs nimic, dar tot sunt panicată. Poate cumva s-a făcut o bortă și n-am simțit. Nu știu la ce să mă mai gândesc, foarte tare îmi este frică. Am citit undeva că foarte multe femei raman însărcinate chiar dacă se protejează. Pot să îmi apara simptomele sarcinii peste o săptămână de la contact, adică sânii aceștia dureroși? Sau doar se apropie ciclul? Mulțumesc anticipat, scăpați-mă vă rog de o grijă!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Avand un ciclu de tip NEREGULAT nu ai de ce sa emntionezi ca nu ti-a inatrziat ciclul odata ce este imposibils a-l calculezi, e stimezi sau aproximezi.
Singura solutie in cazul tau este sa faci sex NUMAI protejat cu prezervativ, ca sa nu ramai gravida, fiindca nu ai cum sa estimezi ovulatia si perioada fertila.
Durerile de sani sunt strict legate de activitate hormonala din corpul tau.
este imposibil sa apara simptome de sarcina la doar 1 saptamana de al sex.
Simptomele de sarcina pot apare DUPA 3 saptamani de sarcina, nu inainte.

Ce ai citit tu ca multe femei raman gravide, chiar daca se protejeaza, este pentru ca ele nu se protejeaza corect, multe vin si spun aici ca au avut sex cu prezervativ, dar intre partidele protejate, baiatul a introdus pentru 2 secunde si penisul fara prezervativ, lucru grav de altfel, fiindca avea sperma pe teava care s-a scurs involuntar in vaginul femeii, in prima secunda cand l-a bagat si daca ea era in perioada fertila, a lasat-o gravida.
Asadar, daca nu permiti niciodata barabtului sa aveti sex decat cu prezervativ, nu exista pericol de sarcina.

1 răspuns:
| xxXClausXxx a răspuns:

Mergi la Doctor