| AntonioAntonescu1 a întrebat:

Salut, am o intrebare jenanta pentru mine, pielea de pe penis nu se trage in jos si daca incerc sa o trag ma doare un pic si se trage putin, nu stiu daca este ceva gresit la mine pentru ca stiu ca toti prietenii mei nu astfel de probleme, e ceva gresit cu mine?

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Problema ta este foarte comuna si se poate remedia la orice cabinet UROLOGIC.
Ceea ce ai tu este FIMOZA!

| Floridori a răspuns:

Este vorba de fimoza.
Inca nu am inteles de ce parintii nu isi duc baietii de mici la medic pentru a rezolva problema, inca de cand acestia nu cunosc jena, rusinea, dar poti vorbi cu parintii tai sa te duca la medicul urolog pentru a stabili gradul fimozei si pentru a solutiona problema.

Numai bine!

| AntonioAntonescu1 explică (pentru Floridori):

Deci fimoza asta se poate rezolva oricand sau e un anumit timp intre ani cand trebuie?

| AntonioAntonescu1 explică (pentru Floridori):

Si fimoza nu se poate rezolva natural? adica sa nu mergi la un medic urolog

| Floridori a răspuns (pentru AntonioAntonescu1):

Se poate rezolva acasa numai daca nu este un grad avansat de fimoza.Acest lucru se poate face prin incercari zilnice de a retrage preputul de pe glandul penian.

Ideal este sa se faca aceasta procedura in copilarie, dar se poate solutiona oricand.
Bine ar fi sa mergi cat mai curand la medic, desigur.

| AntonioAntonescu1 explică (pentru Floridori):

Mai demult am incercat zilnic a retrage preputul de pe glandul penian si la un moment dat a inceput sa se miste mai usor, deci presupun ca il pot face si acasa, dar intr-o perioada mai lunga de timp. Multumesc mult!

| Floridori a răspuns (pentru AntonioAntonescu1):

Da, trebuie sa ai rabdare si sa faci asta in fiecare zi.
Incearca sa mentii o igiena cat mai buna si daca fortezi mai mult, sa dai cu o crema hidratanta, ideal fara parfum.

| AntonioAntonescu1 explică (pentru Floridori):

Stai cum cu parfum? odata din greseala mi-am dat cu parfum pe pielea penisului si m-a usturat destul de tare, e ceva parfum special?

| Floridori a răspuns (pentru AntonioAntonescu1):

Pai nu este indicat sa folosesti parfum ori produse cosmetice cu parfum in zonele intime, de aceea am specificat ca si crema pe care o vei aplica, ar fi ideal sa fie FARA parfum.

Pentru a nu avea probleme cu mirosurile neplacute, este suficient sa ai o igiena corespunzatoare, dus de 2 ori pe zi (sau mai mult daca este necesar), fara produse cosmetice in zona intima.Ideal ar fi sa iti poti retrage si preputul pentru a spala glandul, dar vei ajunge si acolo.

| AntonioAntonescu1 explică (pentru Floridori):

Presupun ca voi ajunge sa imi retrag preputul pentru a spala glandul, pentru ca momentan daca imi ajunge apa pe gland ma ustura sau ma doare, l-a un moment dat nu o sa ma mai doara?

| Floridori a răspuns (pentru AntonioAntonescu1):

Asa ar fi normal, sa nu te mai doara atunci cand iti vei putea decalota complet glandul, fara probleme si cand zona va fi vindecata.