| JohnDoe24 a întrebat:

Salut.
Am o intrebare, pentru cine se pricepe cât de cât și ma poate liniști cu un răspuns.
Am întreținut relatii sexuale (neprotejate) cu prietena mea acum câteva zile.
Nu a fost prima data.
Ceea ce ma îngrijorează e faptul ca după primul act, am ejaculat, am luat o pauza de 10-15 min in care ne-am curățat amândoi și apoi am făcut-o din nou.
Exista riscul unei sarcini din cauza pauzei prea scurte?
Mulțumesc anticipat, dau funda!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Daca menstruatia doar ce trecuse ieri si voi ati facut azi sex, fata nu are cum sa fie in perioada fertila sau ovulatie, fiind clar perioada nefertila!
Menstruatia este proecesul prin care se elimina ovulul nefecundat. cand s-a termiant menstruatia incepe o alta perioada in care se formeaza un alt ovul si dureaza cel putin 5 zile. Asadar, nu avea cum sa fie in perioada ferttila in prima zi dupa ciclu menstrual, ca nu avusese timp ovulul sa fie creat si sa se maturizeze.

ca sa putem calcula cu exactitate perioada fertila si ovulatia fetei, am nevoie de:
- Data primei zile a ciclului menstrual
- Tipul ciclului mentrual: Regulat (cand se succede la exact acelasi nr de zile in fiacre luna), sau NEREGULAT (cand vine la zile diferite).
- ziua sau zilele cand ati avut sex

Ovulatia se produce exact la mijlocul perioadei dintre 2 cicluri menstruale, iar perioada fertila incepe cu 3-4 zile inainte de ovulatie si se termina cu 3-4 zile dupa ovulatie.

De exemplu:
Ciclul menstrual se succede lunar la 28 de zile
Ovulatia se produce in ziua 14
Perioada fertila incepe din ziua 10 si se termina in ziua 18

13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Din cauza pauzei iti faci tu probleme? Ambele raporturi sexuale neprotejate, ar trebui sa te ingrijoreze.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, exista, daca:
- fata era in perioada fertila si
- daca tu nu ai urinat, eliminand sperma de pe teava, ramasa de la partida naterioara de sex.

| JohnDoe24 explică (pentru Violleta2022):

Am inteles
Aceste șanse sunt mari sau minime?

| JohnDoe24 explică (pentru Violleta2022):

Am inteles
Șansele sunt ridicate sau minime?

| Violleta2022 a răspuns (pentru JohnDoe24):

Nu pot sa-ti spun daca sunt ridicate sau scazute, atata vreme cat nu imi dai informatia necesara:
- era fata in perioada fertila, sau nu?
- Cand a avut prima zi de ciclu menstrual si
- Cand a fost data cand ati avut sex?
- Are ciclul de tip regulat sau neregulat?
- tu ai urinat dupa sex, sau doar te-ai sters?

| JohnDoe24 explică (pentru Violleta2022):

Menstruația fetei a trecut pe 30, iar noi am făcut pe 1
Nu sunt sigur, adica nu mi amintesc dacă am urinat sau nu, dar sa presupunem ca n am făcut o...ce ar trebui sa cred

| Violleta2022 a răspuns (pentru JohnDoe24):

Nu am interseaza cand a trecut mentruatia, ci prima zi cand a venit. ca fata poate sa aiba cilul de 2 zile sau de 10 zile.
Asadar, este vital sa stim PRIMA zi a ciclului menstrual!

Sexul fiind facut imediat dupa terminarea ciclului menstrual, era facut in perioada nefertila, deci nu sunt sanse de sarcina.

In orice caz, tine minte: sperma ramana pe teava dupa o partida de sex, se fluidizeaza si curge in vaginul fetei la urmatoarea partidei de sex, cand aveti sex consecutiv. Urinatul, curata teava, de aceea era important.
Sunteti norocosi ca fata nu era in perioada fertila, ca ramanea imediat insarcinata, fiind 2 partide consecutive de sex!

| JohnDoe24 explică (pentru Violleta2022):

Am inteles ce Spuneti Dvs, dar ea, cu toate ca a fost făcut imediat după menstruație, a spus ca și a calculat cumva zilele și in acea zi era ovulatie
E posibil? Adica, odata ce menstruația doar ce trecuse, e posibil ca acea zi sa fi fost ovulatie?

| JohnDoe24 explică (pentru Violleta2022):

Am inteles, m-am mai liniștit putin, va mulțumesc frumos pentru răspunsurile clare și bine formulate, din partea mea aveți o funda!

| Violleta2022 a răspuns (pentru JohnDoe24):

Daca menstruatia doar ce trecuse ieri si voi ati facut azi sex, fata nu are cum sa fie in perioada fertila sau ovulatie, fiind clar perioada nefertila!
Menstruatia este proecesul prin care se elimina ovulul nefecundat. cand s-a termiant menstruatia incepe o alta perioada in care se formeaza un alt ovul si dureaza cel putin 5 zile. Asadar, nu avea cum sa fie in perioada ferttila in prima zi dupa ciclu menstrual, ca nu avusese timp ovulul sa fie creat si sa se maturizeze.

ca sa putem calcula cu exactitate perioada fertila si ovulatia fetei, am nevoie de:
- Data primei zile a ciclului menstrual
- Tipul ciclului mentrual: Regulat (cand se succede la exact acelasi nr de zile in fiacre luna), sau NEREGULAT (cand vine la zile diferite).
- ziua sau zilele cand ati avut sex

Ovulatia se produce exact la mijlocul perioadei dintre 2 cicluri menstruale, iar perioada fertila incepe cu 3-4 zile inainte de ovulatie si se termina cu 3-4 zile dupa ovulatie.

De exemplu:
Ciclul menstrual se succede lunar la 28 de zile
Ovulatia se produce in ziua 14
Perioada fertila incepe din ziua 10 si se termina in ziua 18

| Sofer a răspuns:

Dacă nu ai urinat după exista riscuri.

Răspuns utilizator avertizat
| Roberrt21 a răspuns:

Cât timp trece de la un ciclu la altul? 26, 27, 28, 29, 30, 31 zile? Sau mai mult?

| xzawn17 a răspuns:

Pai ca sa o lasi o fata insarcinata sunt sanse mici.Binenteles daca nu ai urinat ramane sperma pe "teava" la partida anterioara de sex.