| anonim_4396 a întrebat:

Am și eu o neliniște.Ieri am întreținut relații sexuale neprotejate pentru prima data nu a durat mult, însă as dori sa știu dacă pot fi insarcinata din cauza lichidului acela care se scurge. Menționez ca a fost prima zi după terminarea menstruației, teoretic a 6-a zi de la începerea menstruației. Partenerul nu a ejaculat. Mulțumesc

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ciclul tau menstrual are o caracteristica catusi de cat REGULATA si are mereu/constant lungimea in jur de 27-29 de zile, atunci probabilitatea de a se putea forma o sarcina in urma intretinerii unui contact sexual in a 6-a zi a ciclului menstrual este de 3-5% in cazul in care SPERMA a fost ejaculata in vagin in mod intentionat. Fiindca ai mentionat ca partenerul nu a ejaculat in timpul sexului, se poate aprecia ca in acest caz formarea unei sarcini este mai mic de 3% adica atat teoretic cat si pratic aproape IMPOSIBIL. In privinta LICHIDULUI PREEJECULATOR am dat de mai multe ori raspunsuri la toti cei care absolut gresit vehiculeaza idei false si eronate dupa cum urmeaza. Pentru informarea corecta atat a ta cat si a altor ageamii lipsiti de cunostinte medicale corecte trebuie sa afli ca acel lichid este inofensiv si NU are nicidecum rol de LUBRIFIERE a vaginului ci singurul/unicul rol este cel de a curata uretra din penis de eventuale ramasite/urme de URINA, in vederea eliminarii aciditatii existente in uretra dupa urinare si asigurarea unor conditii cu un pH neutru pentru ca in eventualitatea unei posibile ejaculari de sperma, calitatea spermatozoizilor sa nu fie afectata si acestia pentru chiar si o scurta perioada de cateva ore sa aiba/gaseasca conditii normale de supravietuire. Lichidul preejeculator este produs de 2 glande specializate denumite glande bulbouretrale (glandele Cowper) care nu au nicio legatura/interconectare cu glandele si organele care formeaza aparatul reproducator masculin, adica cele care produc atat lichidul/plasma spermatica cat si spermatozoizii, scestia fiind : vezicula seminala, prostata si gonadele/testiculele. Deci se poate afirma fara teama de a gresi, ca lichidul preejeculator in momentul producerii si deversarii acestuia in uretra penisului, este PERFECT STERILA fiindca in continutul sau NU exista deloc spermatozoizi. Insa dupa deversarea lichidului preejeculator in uretra, exista posibilitatea ca aici sa se poata contamina prin amestecarea sa cu posibile resturi de sperma ramase de la o ejaculare care s-a produs anterior chiar si cu cateva ore si astfel sa patrunda/sa ajunga spermatozoizi in continutul lichidului preejeculator. Aceste resturi/ramasite de sperma pot sa ramana in uretra/penis in urma masturbarii sau a unui sex intretinut anterior. In concluzie fiindca lichidul preejeculator asa cum este produs este perfect steril si complet inofensiv, rezulta ca NU se poate forma o sarcina prin intermediul acestui lichid, al carui ADEVARATUL ROL este cel de a CURATA URETRA DE EVENTUALELE RESTURI/URME DE URINA pentru a asigura in uretra un pH neutru inainte de ejaculare care sa faciliteze/sa garanteze un mediu propice de viata pentru posibili spermatozoizi care ar putea ajunge in uretra in urma producerii unei ejaculari. Doar in aceste conditii spermatozoizii vor putea ajunge vii si motili din vagin in uter. Insa in mod absolut sigur in momentul producerii si deversarii in uretra din penis, lichidul preejeculator este PERFECT STERIL. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Sansele de gravidie sunt nule.