| Anonimul2k188 a întrebat:

Salut, am o mică sau mare problemă. Ideea e că nu prea mai rezist. Consider că o prietenie nu poate fi între două persoane de sex opus, fiindcă la un moment dat se ajunge ca o persoană ( de regulă băiatul ) să fie atras sexual de persoana respectivă.
Ideea e că acum un an, prin noiembrie mi s-a pus pata pe o fată, colegă la facultate, eram înebunit după ea, nopți nedormite, etc. Pe atunci ea se certase cu fostul, dar asta probabil că nu contează. În tot acest timp eu am fost în preajma ei, am făcut multe lucruri împreună, am ajutat-o, am dormit cu ea. După un anumit timp, s-a reîmpăcat cu fostul ei. Iar eu în tot acest timp, m-am simțit ca un sclav, crezând că dacă ajut, ea va aprecia asta. Acum întrebarea mea este, dacă ea are prieten, se consideră că sunt în friendzone? Adică știu sigur că sunt și nu mai vreau lucrul ăsta. Cum aș putea să mă distanțez de ea într-un mod mai indirect astfel încât să mă vadă doar ca pe un oarecare coleg?
Am vreo șansă să mă vadă ca pe un potențial iubit?
Dacă mă poate ajuta cineva cu niște sfaturi, mulțumesc.

8 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Sincer, daca mereu faci pe salvatorul fara sa ceri nimic nu o sa se uite niciodata la tine altefel si dupa atata vreme nu prea mai ai ce sa schimbi. Faza e ca in orice relatie cu o persoana de sex opus lasa loc de o potentiala varianta romantica, chiar daca nu esti interesat in momentul ala, o gluma sexuala o aluzie ceva sa nu te vada ca pe un enunc care e acolo cand nu are pe altcineva.

| RAY a răspuns:

Sa inveti pe viitor ceva din asta,asta e cel mai important,ai vrut sa profiti de situatie,te visai in vaginul ei, iar ea te vedea ca pe o prietena atat, poate fi prietenie dar ai o limita tu ai fost un catelus nu un prieten, ca prieten nu stai non stop dupa fundul ei, nu vorbesti cu ea non stop, ai inteles ideea te comporti cu ea ca cu un prieten de acelasi sex, nu intervine nici o iubire,, daca intervine parasesti scena simplu

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu exista nici o varianta buna pentru situatia ta; te-ai lasat oarecum fraierit, stand in friendzone pe cand era singura fata, si nu cred ca mai exista o iesire favorabila din situatie.
1. Sa o rupi fara sa observe, si fara sa te simti mai nasol decat acum, nu poti. Cel putin, nu prea curand.
2. Sa ii ceri relatie nu ai cum, daca l-a ales pe ala a 2-a oara e destul de naspa in mintea ei.
3. Tipa cu siguranta a observat faptul ca te atrage mult, dar de curvita ce e, te-a lasat sa vezi mai mult, cat sa profite de tine ca prieten prea atasat, si nu o sa primesti niciodata "nimic".
Am avut o problema de genul, dar mult mai avansata, si singura solutie a fost sa scap de tipa cu totul. Am inceput prin a cauta altele, curva a devenit geloasa, m-am jucat si eu cu nervii ei, am facut-o in toate felurile, am lasat-o sa plece, si nu am mai vorbit niciodata (ea a dat niste mici semne din care am inteles ca astepta sa o caut iar, ca idiotul).

| Freya1 a răspuns:

Nu este corect ce a facut dar si tu ai gresit maxim.
Tine minte de acum in colo ca niciodata sa nu incerci sa "combini" o fata ce este intr-o relatie sau ce a trecut recent printr-o despartire pentru ca risti ce ai patit tu.Sa te vada ca pe un prieten ce o ajuta la nevoie si de la care primeste sfaturi.
Nu stiu daca o sa poata sa te vada ca si pe un iubit dar cred ca ar trebui sa o intrebi.Singura solutie este sa ai o discutie cu ea, sa ii spui ce te macina si in caz contrar daca nu se poate nimic sa pleci.E singura solutie pe care poti sa fi cu ea sau sa pleci si sa o uiti.

| Frank51 a răspuns:

Trebuia sa actionezi cand ai avut ocazia. Majoritatea fetelor prefera sa li se spuna direct daca le placi. Poate sa reactioneze in multe feluri. La mine a fost ciudat, cand i-am spus mi-a raspuns: "oooh, ce dragut, dar imi pare rau, nu simt la fel", iar dupa o saptamana am facut sex. Eram tot prieteni, dar si in acele momente eram cumva un catelus care o ajuta emotional... Deci stai chill ca nu poti sa ajungi sa te placa, maxim sa le bagi mortu in casa.

| Hammurabi a răspuns:

Păi ce-ai păzit fratele meu tot timpul cât ea a fost certată cu fostul?
Cum adică ai dormit cu ea? Pur și simplu doar ai dormit?
Și atunci de ce te miri că ai ajuns unde ai ajuns?
Singura soluție ca să mai ai vreodată vreo șansă cu ea în viața asta (în cazul în care se desparte iar, ceea ce e foarte posibil) e să-ți recuperezi 00-le și să-ți găsești o iubită atâta timp căt e și ea cuplată.
Dă-i șansa să te vadă ca pe un bărbat nu ca pe prietenul ei gay.
Și așteaptă când se va ivi o altă ocazie și acționează. Nu mai dormii în front. laughing
Știu că sună ciudat și manipulativ, dar altă variantă n-ai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parca esti un baietel de 13 ani, tu singur te-ai bãgat in friendzone si te-ai transformat in sclav, ce ai asteptat sa Sarã ea pe tine?

| Afurisenia a răspuns:

Din tot ce ai spus, am inteles ca nu ai ajutat-o din prietenie, ci din interes. Ai sperat ca ea te va rasplati (sexual sau chiar cu o relatie) pentru ceea ce faci. Daca nu te-a vazut pana acum ca pe un potential iubit, nici nu te va vedea vreodata. Doar daca, nu o va face din interes. Poti sa nu o mai ajuti si sa redevii colegul egal cu ceilalti.