| Lilaliliana a întrebat:

Buna, m-am certat cu iubitul meu pentru ca a sunat-o pe sora lui sa tipe la mine știind ca sunt acolo ca nu aud telefon de ce nu răspund (uitasem la încărcat in mașina telefonul) si cât mai stau acolo, m-am simțit prost si i-am închis. Wram suparata pe comportamentul lui asa ca mi-am zis sa nu-l caut pana nu își cere scuze, a trecut o, zi doua, chiar trei unde el nu a dat nici un semn, in mintea mea era numai o chestie NU-I PASA de cum m-a făcut sa mă simt si nu mai vreau sa continui asa relație. Am încercat sa nu mă mai gândesc la el si la câteva zile dupa cearta noastră mi-a atras atenția un coleg de munca care părea ca ii pasa de schimbarea mea brusca in rau la munca si m-a întrebat ce e cu mine, i-am zis tot m-am simțit bine sa mă descarc. Mi-a propus sa iesim la o cafea sa mai vorbim si am acceptat, după prima ieșire a urmat și a doua și a treia îmi dădea multă atenție și mi-a spus și ca mă place dar imi va lasa timp pana stiu ce vreau. Părea ca ii pasa de mine și cum mă simt eu. Menționez ca in timpul ăla nu dădea nici un semn fostul iubit și când am încercat sa-l mai caut mă tot refuza ca nu avem ce vorbi. Cu asa comportament din partea fostului m-a făcut sa mă arunc mai mult spre colegul de munca și parca sa încep sa-l plac si eu am și dormit la el de doua ori dar nu s-a întâmplat nimic mai mult, chiar el a fost cel care mi-a zis ca nu își dorește asa ceva inca pentru ca stie ca nu e momentul. Am continuat sa ma vad cu colegul cam o saptamana si un pic dar parca nu simteam ca e ce-mi doresc chiar dacă băiatul era super de treaba si îmi dădea multă atenție eu tot cu gândul la fostul eram asa ca am fost sinceră cu colegul si am pus stop. Am hotărât sa rămânem doar prieteni, el a fost de acord deși acum la munca nu mai vorbim. Au mai trecut câteva zile in care eu tot la fostul ma gândeam asa ca am mai incercat sa-l caut chiar sa merg la el sa vorbim iar când am ajuns la el nu s-a opus deloc asa ca am stat, am vorbit pana începusem sa vin mai des si sa ne apropiem din nou, iar eu simteam ca asta e tot ce îmi doresc. A venit o zi in care el m-a întrebat cu cine m-am văzut cât ne-am certat pentru ca stie de la cineva ca ne-a văzut in oras asa ca am hotărât sa-i recunosc decat sa mint si sa fie mai rau dar nu i-am recunoscut tot, adică am omis faptul ca am si rămas la el de teama ca o sa creadă ca am făcut si dragoste. Stiam ca nu ar accepta sa audă asa ceva. Nu prea a fost încântat nici de faptul ca m-am văzut cu altul in timp ce eram certați si a rupt legătura din nou cu mine, dar după scurt timp iar începuse sa ma caute, sa ne apropiem, chiar sa dormim impreuna din nou si simteam ca poate ne vom impaca si vom fi ca înainte cât de cât, dar am facut greșeala de a uita sa șterg o conversație cu sora mea in care i-am zis ca rămân peste noapte la colegul menționat, iar fostul meu s-a uitat in telefon si a văzut, a explodat mi-a zis ca nu mai vrea sa stie de mine deoarece e convins ca am facut si dragoste cu acel coleg odată ce am rămas la el si normal ca e greu de crezut ca nu s-a întâmplat nimic, iar el nu poate accepta ideea ca m-a atins altul. Am încercat sa-i explic, am încercat sa-l conving ca nu s-a întâmplat nimic mai mult dar fără rezultat si cred ca nici nu ma mai caută de data asta. Am greșit când am crezut ca poate îmi doream pe cineva nou doar pentru ca îmi dădea atenție si când m-am trezit la realitate, adica îl vreau in viata mea si îl iubesc doar pe fostul meu era deja prea tarziu, oare mai exista speranța totuși?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pare prea multa drama ca sa mai aveti o relatie sincera si sanatoasa.

| Violleta2022 a răspuns:

Asta este manipulare!
Te-a manipulat in asa hal iar acum crezi ca tu ai gresit, nu el, desi erati despartiri si aveai voie sa iesi cu cine vrei...
Sincera sa fiu, tu nu mai esti capabil sa gandesti deloc cu propriul creier, odata ce acest barbat te controleaza la sange si te manipuleaza si cand nu-i convine lui chiar te pedepseste, facandu-te pe tine sa fii vinovata, intotdeauna, chiar si atunci cand el este cel care te paraseste.
Sfatul meu este sa scapi de "fostul" odata pentru totdeauna. Cu asemena oameni nu vei putea fii fericita niciodata, fiindca asta nu-i iubire, este control, manipulare si supunere din partea lui.

| Eireann a răspuns:

Sper sa nu te impaci cu el, era o relatie toxica. De tipat sa tipe la ma-sa ca nu a stiut sa il creasca, nu esti datoare sa fi la dispozitia lui cu telefonul dupa tine nonstop. Si de ce iti citea conversatia cu sora-ta? Pe bune cand aud chestii de genul asta vad rosu in fata ochilor - e telefonul tau, nu e normal sa se uite in el. Dar oricum chestia asts ca azi te vrea, maine nu, azi te cauta, maine rupe legatura ca ai facut nu-stiu-ce... lasa-l in plata domnului, nu merita efortul.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Ce bine era cu 30 de ani în urmă când nu erau telefoane mobile. Nu mai te suna nimeni din 5 în 5 minute, nu te mai urmăream cu GPS-ul pe unde umbli și altele. Atunci erau relații serioase bazate pe încredere, respect, iubire, nu cum sunt acum.
Iartă-mă, trezește-te din vise și nu mai da "pasărea din mână, pe cea de pe gard"!
Pe bune, te simți vinovată?
De ce? Că fostul a fost un b.u, că are informatori care i-au dat raportul despre viața ta personală? Că s-a trezit gelozia în el, când a auzit că ieși cu altul? Ce îl interesa pe el dacă ai făcut sau nu se cu celălalt? Cumva e stăpân pe sexul tău?
Dăi papucii fostului și vezi ce faci cu noua relație!
Altfel o să devii sclava fostului și nimic altceva!