| Gwydion a întrebat:

Am o nelamurire..Am 13 ani si am incercat sa imi dau pielea penisului peste cap..am tras-o pana la inceputul capului si dupa m-am oprit pentru ca imi era frica sa nu ma doara sau sa fac vreo prostie.Ce credeti? Trebuie sa mai astept pentru ca nu e ok de la varsta asta sau nu e nici o problema? Astept niste raspunsuri serioase..merci anticipat!

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai nevoie de vreun psihiatru? El posteaza la categoria potrivita. Tu nu postezi unde trebuie, intrebarile tale.

| corbulalbrosu a răspuns:

Trebuie sa stii si sa intelegi ca organul sexual (penisul) baietilor incepand cam de pe la varsta de cca. 6-7 ani poate fi considerat ca este sanatos d.p.d.v. medical numai in cazul in care se poate decalota (beli) complet, foarte usor, lin, fin si fara durere incat glandul (capul) sa poata fi eliberat in intregime de sub pielea mobila care il acopera si apara, adica de sub asa numitul preputiu. Penisul al carui gland nu poate fi scos de sub preputiu dupa implinirea varstei de cca.7-8 ani, in principiu este afectata intr-o anumita masura de boala denumita FIMOZA. Pentru a intelege despre ce este vorba in astfel de situatii si cum trebuie sa iti arate penisul la varsta ta, acceseaza si vizioneaza atent urmatorul filmul educationale :
https://www.youtube.com/watch?v=s6on8BsMrsg
Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

E ok dacă o poți face fără efort și nu simți nicio jenă sau durere când îl decalotezi (nu confunda senzaia de disconfort la atingerea directă a glandului cu ceva rău - așa e el la început, mai sensibil).