| marian2806 a întrebat:

Salut, am o problema. Am facut sex protejat cu iubita mea acum aproape o luna, ea cred ca are ciclu neregulat fiinda in ultimele 3 luni i-a intarziat cu cate 3 4 zile, acum are deja o saptamana de cand i-a intarziat. A facut niste teste de sarcina acasa cu bicarbonat cu zahar si i-au iesit negative. Acum nu stiu ce sa zic sunt si eu cam stresat si as vrea o parere.

Răspuns Câştigător
| anarosca78 a răspuns:

Dacă a fost protejat si prezervativul nu s-a rupt sau deteriorat în timpul actului sexual nu sunt motive de îngrijorare, menstruatia poate sa întârzie si de la stres, medicamente sau alimentație, nu ajuta la nimic testele făcute acasă si dacă chiar vrea sa fie sigură ca nu exista sarcină, își poate face un test din farmacie care costa in jur la 10-15 lei.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Avand ciclul de tip neregulat, nu se poate vorbi de intarziere, fiindca este in natura lui sa nu vina niciodata la acelasi numar de zile, deci neregulat.
Ce vorbesti tu acolo, de teste cu bicarbonat de zahar? rolling on the floor
inca nu am auzit pana la ani astia de asa ceva!

Eu spun sa faca un test de sarcina cumparat din farmacie, dar sa numere 21 de zile de la ultima partida sexuala, ca sa poata face testul.
Iar pe viitor, cumpara-ti prezervative ca risti sa va treziti cu un copilas, la anisorii astia.

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca au trecut deja 28 de zile de la data la care a fost intretinut ultimul act sexual (cel protejat), in acest moment poate sa faca un test de sarcina CORECT al carui rezultat va fi in mod ABSOLUT sigur corect in proportie de 100%.
Testul de sarcina se efectueaza asa cum este prezentat in urmatorul film educational de medicul ginecolog Dr. L.Craciunas
PREZENTARE TEST DE SARCINA EFECTUAT PE BAZA URINEI
https://www.youtube.com/watch?v=aWIpgoDTknk
Multa sanatate!

| Sofer a răspuns:

Stresat după ce ai făcut sex protejat? Nu are cum sa fie însărcinată.

| marian2806 explică:

Nu stiu ce sa zic a fost prima oara la amandoi stiti. ea zice ca poate avea putin pe deget si s-a sters cu o hartie dar nu stiu ce sa zic