| RaAlexandra a întrebat:

Menstruația mi-a întârziat 17 zile deși am făcut 3 teste de sarcina, toate au ieșit negative, mentionez ca am un ciclu neregulat. Urmează sa merg la medic, dar pana atunci ce poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Chiar tu ai spus ca ciclul tau este de tip neregulat, deci nu se poate aprecia data la care incepe urmatorul, iar in cazul asta nu se poate vorbi de intarzieri, deoarece intarzierile se raporteaza la o data fixa, ori ciclul neregulat are tocmai caractetistica ca are lungimi diferite de fiecare data iar initierea sa este programata hormonal, fara a fi posibil sa se estimeze o data.

Ciclul neregulat are drept cauza dereglarile hormonale si uneori si alte tulburari asociate acestora, spre exemplu sindromul ovarelor polichistice.

Desigur, o consultatie la ginecolog cat si la endocrinolog si cateva analize specifice ar fi utile in stabilirea tipului de dereglare hormonala si ulterior, in stabilirea unui tratament adecvat.

Multa sanatate!

1 răspuns:
| DianaDz a răspuns:

O dereglare, poate din cauza stresului (emoții), alte schimbări din viață (poate o alimentație diferită)