| aimullah123 a întrebat:

Am o problema big grin
Nu stiu cum sa cumpar o cutie de prezervative laughing
Adica, cum fac ca sa iau exact marimea care trebuie?
Pe cutie sunt scrise dimensiunile in cm?
Si ce prezervative sa cumpar? Care nu se rup? laughing
Si de unde sa le cumpar? Adica am vazut ca se gasesc si prin Mega Image, Penny, etc.
Iau de acolo?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Marimea corecta a prezervativului care urmeaza sa fie folosit, incat acesta sa se potriveasca perfect pe penis se alege NUMAI in functie de grosimea penisului fiecarui individ. Pentru a sti care este marimea potrivita se masoara circumferinta penisului in mm, valoarea obtinuta se imparte la 2 si din rezultatul obtinut se scad 10-15 unitati. Valoarea obtinuta trebuie sa corespunda cu numarul inscris pe ambalajul fiecarui prezervativ. Rezulta ca marimea prezervativului corect, se alege in functie de grosimea penisului si nu de lunginea acestuia, fiindca prezervativele sunt fabricate in urmatoarele 3 dimensiune standardizate si anume 178m; 195mm si 205mm lungime, si o dimensiune EXTRA care are 251mm lungime. In schimb in privinta largimii exista 4-5 tipodimensiuni de largimi. Dimensiunile pot fi notate atat prin literele "S", "M", "L", "XL" si "Extra large" (small, medium, large) cat si prin numere care reprezinta latimea aplatizata a inelului de cauciuc de la capatul prezervativului masurat in mm. Numerele incepe de la 43-45 mm si cresc cam din 3 in 3 mm, ajungand la latimea maxima de 66 mm. In cazul prezervativelor fabricate sub brandul Durex, firma a prezentat lista completa cu modele si marimi : Brand; Style; Length (mm); Width (max/min in mm)
-Durex Close Fit 178 49
-Sensation 178 52
-Ribbed 178 53
-Pleasuremax 195 66/54
-Elite, Extra Safe, Featherlite, Performa, Select Flavors, Tingle 205 63/52
- Avanti Ultima 205 63/52
-Comfort XL 251 63/54
Numarul format din 3 cifre reprezinta lungimea prezervativului in mm, iar numerele formate din 2 cifre reprezinta largimea in mm. Ignora raspunsurile puerile si eronate ale celor 2 agarici ageamii, care ti-au transmis ineptii demne de niste copii oligofreni. Sper sa fii multumit de informatiile oferite. Multa sanatate!

| aimullah123 explică (pentru corbulalbrosu):

Aloo, ce fac eu cu 178mm? La mine e 12cm toata rolling on the floor)

| corbulalbrosu a răspuns (pentru aimullah123):

Este cea mai mica lungime pe care o poate avea orice prezervativ indiferent de marca sau firma producatoare. In cazul tau problema lungimii prea mari se rezolva extrem de simplu : NU vei derula in intregime prezervativul pe intreaga sa lungime. Acceseaza si invata cum se realizeaza MONTAREA CORECTA A PREZERVATIVULUI : https://www.youtube.com/watch?v=7ttIps26C2A
Multa sanatate!

6 răspunsuri:
| gheorghe699 a răspuns:

Cumperi de unde vrei sunt universale, ca marime ..cum spunea proful meu te tehnologie; burghiele dupa marime sunt; de la puta de tantar pan la sula de armasar.

| Andrei7Zz a răspuns:

Le poti cumpara de oriunde. Uita-te pe net sa vezi cum trebuie sa le pui, desi oricum ti se explica pe niste hartii din pachet. Nu exista marimi, si este legal sa le cumperi de oriunde indiferent de varsta.

| Unravel2 a răspuns:

Uite asa trebuie sa procedezi.
https://www.youtube.com/watch?v=iIrUS7QS97c