| 5a5u a întrebat:

Salut.
Am o problema destul de delicata..Am ganduri de despartire de iubita mea, doar ca eu nu vreau sa fac asta fiindca in adancul suletului meu stiu ca tin la ea si ca nu as putea face asta, deoarece m-as rani pe mine si totodata pe ea. Ieri am fost la ea si i-am spus tot ce am pe suflet iar ea a spus ca daca pe mine ma face fericit faptul ca nu o sa mai fiu cu ea, ea nu poate sa ma tina cu forta si amandoi am plans fiindca stiu ca nu vreau sa fac asta. Cum pot scapa de aceste ganduri?

Răspuns Câştigător
| AdrianaIepuras8 a răspuns:

Eu zic sa încerci sa te apropii sau sa te reindragostesti, încearcă sa retrăiești momentele de la început, sa mergeți unde ați avut prima întâlnire etc

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca nu vrei de ce i-ai spus? Se pare ca inca nu esti matur pe deplin ca sa stii ce vrei de la viata.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar tu vrei sa te desparti sau nu de ea?

| Sofer a răspuns:

Dacă va înțelegeți foarte bine. Nu ar trebui sa ai acele gânduri. Mai ieșiți și voi pe afara.

| 5a5u explică (pentru Sofer):

Da, ne înțelegem foarte bine. Încerc sa le contrez fiindcă știu ca nu fac asa ceva și vad ca funcționează destul de bine.

| AlexValentinn a răspuns:

Asta este tulburare obsesiv compulsiva. Daca ai ganduri de genul: "Daca m-as desparti de ea" sau "daca nu imi place de ea" sau "daca nu e femeia potrivita pentru mine" aceste ganduri se numesc obsesii si fac parte din aceasta tulburare obsesiv cumpulsiva si ai nevoie de psihoterapie sau de psihiatru pentru medicatie, nu ignora aceasta tulburare obsesiv compulsiva pentru ca daca nu o tratezi la timp ea o sa se agraveze si o sa ai obsesii pentru mai multe chestii, nu doar legat de iubita ta si o sa-ti afecteze viata de zi cu zi. Si eu aveam ganduri de genul la un moment dat si nu stiam de ce si peste ceva timp mi s-a agravat si am obsesii legat de foarte multe chestii, adica ganduri care nu iti plac sa zic asa. Daca nu ma crezi, citeste aici : https://ro.wikipedia.org/......esiv%C4%83

| 5a5u explică (pentru AlexValentinn):

Well, nu prea cred. Adică învăț încet, încet sa le ignor dealtfel. De exemplu azi, n-am avut nici-un gând cât timp am fost la ea. Și când îmi apare și cel mai mic gând, îl contez cu un nu și aparent funcționează.

| AlexValentinn a răspuns (pentru 5a5u):

Eu ti-am dat sa citesti acolo in caz ca nu ma crezi, ti-am zis, si eu am aceasta tulburare si se manifesta exact ca a ta si am crezut ca lasa ca trece si nu a trecut, din contra, s-a agravat, dar daca tu crezi ca esti sanatos si nu ai nimis treaba ta sau daca poti sa le elimini singur aceste ganduri felicitari, dar totusi, ar trebui sa iei in calcul varianta astawinking.