| raul1992 a întrebat:

am o relatie de 2 ani si aproape 2 luni, dupa atata timp prietena mea mi-a cerut o pauza de 2-3 saptamani... totul a pornit de la o cearta (stiti cum e. la nervi mai zici si cum nu e ).asa cearta ca o ciondaneala. si mi-a spus ca daca o caut mai repede de 2 saptamani se desparte de mine definitiv. eu o iubesc enorm. recunosc ca cateodata neam mai jignit reciproc poate eu primul si ea dupa si invers dar eu am trecut peste multe chestii. ieseam cu ea peste tot... adevarul e ca prietenii mei au o anumita varsta si lucreaza si astfel am ajuns sa ies in ultima jumatate de an doar cu ea. ne petreceam intre 6 si 10 ore pe zi, mai vorbeam si la telefon, sincer pentru mine nu e monotonie si nu e nici plictiseala, am gresit dar chiar pentru asta sami ceara o pauza, eu cred ca dupa 3 saptamani o sa dau eu de ea si o sa-mi spuna ca nu ma mai vrea, e tare aiurea m-am apropiat tare mult de ea si mai sunt multe de spus dar, astept unele pareri ( uneori chiar vedeam ca tine la mine dar alteori nu) in ultima vreme ne certa f des pe nimicuri si pentru ca eu ii comentam ceva (ii comentam nu o certam sau eu stiu ce ) Ce as putea face, oare ma mai iubeste, mai tine la mine sau a fost doar un lucru ca sa se departa de mine mai usor?

9 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Posibil ca ceva sa scartaie serios in relatia voastra,fata se plictisea sau e interesata de altcineva.
Nu stiu ce vei face,dar respecta perioada impusa de ea,ca sa nu aiba ce sa-ti reproseze,macar pe tema asta.
Am senzatia ca in timp ce tu o iubeai tot mai mult,ea mergea in sens invers si te iubea tot mai putin.
Las-o sa inteleaga exact ce se intampla cu ea,cu voi si asteapta-te la ce e mai rau,pauzele sunt de obicei trambulina despartirii.
Daca va impacati,bucuria ta va fi enorma, daca va veti desparti, macar te asteptai la asta.
Nu-ti chinui mintea cautand alte variante, nu exista.
Si nu poti face nimic altceva, decat sa astepti.
Si sa speri.

| DNSK a răspuns:

Aveam impresia ca pauzele nu exista, insa sa stii ca uneori sunt binevenite. Sunt doar un moment de respiro intr-o relatie in care s-a acumulat foarte multa tensiune. Las-o sa-si puna ordine in ganduri. Stiu ca e greu si sunt fix persoana cea mai nepotrivita sa-ti dau sfatul asta. Dar tocmai pentru ca la momentul potrivit eu n-am facut-o, incearca s-o faci tu. Daca te iubeste, va veti impaca peste 3 sapt, 4, cand o fi timpul. Daca nu, faptul ca o cauti tu nu ii va schimba cu nimic sentimentele sau situatia

| wolder a răspuns:

Lasa-i aceasta pauza. Intoarce-te la ea peste 2-3 saptamani. Discutati toate problemele, vezi daca si-a revenit, aranjeaza-ti si u gandurile si cand va impacati sa nu va mai CERTATI, simt pe propria piele ca certurile strica tot. M-am saturat de ele, vreau doar sa discut. comunicarea, discutiile ajuta, cearta nu!
Daca nu te mai vrea atunci sper sa mergi mai departe.

| Diana_7761 a răspuns:

Stii...daca iubesti pe cineva il lasi sa plece si daca te iubeste si ea ..se va intoarce si va fi a ta pentru totdeauna, daca nu ..nu a fost niciodata a ta.

| timeea7 a răspuns:

Incearca sa-ti ocupi timpul facand ceva, pentru a nu te mai gandii la ea.Fii si tu indiferent, nu o cauta, fa-te ca te simti si tu bine. Daca te iubeste se intoarce, daca nu inseamna ca nu merita...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai daca ti-a cerut o pauza. poate nu are sentimente doar pentru tine si incearca sa isi puna ordine in ganduri
.ori nu mai vrea sa fie cu tine. ori este doar o simpla pauzahappy in orice caz nu mi s-a parut normal sa iti spuna ca daca o cauti mai devreme de 2 sapt se desparte de tine ..bafta in relatie

| Jυsтℓσяγ a răspuns:

E clar.Nu te mai vrea, ce nu intelegi ori esti prea greu de cap? Lasa fata in pace, ca mai mult o disperi!
Si de fapt nici nu ma mira avand in vedere, cel putin faptul, ca la varsta ta nici sa scrii corect nu stii. Putin cam jenant totusi.

| boss212 a răspuns:

Frate las-o ea pierde nu tu daca incearca sa o ignori 2 3 saptamani si daca o sa-ti spuna prieteni prietenel ei ca sufera dupa tine inseamna ca cu adevaraat te iubeste dar daca ea sa va coombina cu altul inseamna ca nu te merita chiar daca nu poti s-o ignori incearca macar 2 3 zile pentru ca asa am aflat si eu ca persoana ideeala e aia care plange si sufera dupa tine... Fii tare prietene...

| raul1992 explică:

Astazi e deja a 3a zi de pauza nu cred ca sufera... in primul rand ea a plecat. cel parasit sufera celalalt nu sau nu prea. nu stiu ce sa mai fac. Despre altcinvea nu cred ca ar putea fi. Ideea e ca eu prima data i-am spus ca nu vreau pauza, dar ea a tot insistat si am zis bine hai cateva zile dar ea avrut 2-3 saptamani din cate vad pe facebook e bine, adica nu cred ca e suparata