| Amalia2305 a întrebat:

De o luna sunt (de fapt am fost pentru ca ne-am despartit acum o ora) cu un baiat tare dificil. Si spun dificil pentru ca uneori imi lasa impresia ca tine foarte mult la mine si ca are incredere,iar alteori imi reproseaza lucruri,tipa la mine si ma face mincinoasa desi nu-l mint cu nimic. Ne certam zilnic din nimicuri,mereu imi spune ca nu vrea sa ma mai vada,sa dispar din viata lui,dupa care imi spune ca nu scap de el asa usor cu sensul ca oricat ne-am certa nu ne-am desparti pentru ca el se va intoarce mereu la mine. El nu are incredere deloc in mine,crede mereu ca vorbesc cu alti baieti si ca este imposibil ca din atatia baieti din jurul meu sa nu-mi placa niciunul. Cand incerc sa-i explic ceva ca sa-i arat ca nu are dreptate nu ma asculta niciodata,imi tot spune sa-l las in pace,sa nu-l mai mint (desi chiar ii spun adevarul,niciodata nu l-am mintit ). Intr-adevar, in ultima vreme nu am prea avut timp sa ies cu el, iar de aici s-a iscat o alta cearta. In seara asta ne-am despartit pentru ca am iesit in oras si am ramas fara baterie, iar el ma sunase de 1000 de ori si cand am deschis telefonul aveam 7 mesaje,mai bine zis "romane " in care imi zicea sa nu-l mai caut si sa ies din viata lui. L-am sunat, am vorbit si a ajuns la concluzia ca el nu poate trece peste toate "minciunile" mele.Sunt o fire orgolioasa si el la fel,iar de multe ori am renuntat la orgoliu pentru a ne impaca. Nu spun ca el nu mi-a aratat ca tine la mine,pentru ca a facut-o,iar dupa cum ziceam. uneori imi lasa impresia ca eu sunt tot ce-si poate dori, iar alte ori, cand ne certam, pur si simplu ma simt ca un nimeni in ochii lui.Mi-a fost de multe ori alaturi chiar daca eram certati si tocmai de asta nu mai stiu ce sa cred. Tine la mine sau sta cu mine din alte motive? Voi ce ati crede si face in situatia asta? Funda

11 răspunsuri:
| Danysan a răspuns:

Imi primul rand nu te critic pentru ca nu e normal dar din ce ai scris se pare ca nici unu dintre voi nu da dovada de luciditate si Maturitate.Va Iubiti logic ca da, pentru ca altfel nu va durea, mai ales tu Il Iubesti si ar fi Bine sa fi sincera ca simti ca ti se Rupe Inima acum fara el si probabil ca si el este la fel.Mare voastra problema e orgoliu si intro Relatie nu trebuie sa il lasi liber.Trebuie sa ai Demnitate dar nu sa treci pragu. Daca Iubita zice asa si tie nu iti convine asta e mai lasi si tu de la tine si viceversa.Sau daca nu iti convine nu trebuie sa faci scandal ci poti sa explic cu, calm de ce nu esti de accord ca, celalat sa inteleaga ce te supara sau te deranjeaza.El are un comportament aiurit rau.Asta e s-a terminat Bateria si care e problema, pana la urma i se poate intampla oricui.Nu e asta un motiv sa urlii si sa faci ca un tampit pentru asa ceva. Pana la urma vb cu el si probabil i-ai fi spus care era problema.Acum sa trecem la partea cu Increderea care la voi nu exista.Va Iubiti dar nu aveti Incredere si e normal pentru ca nu stiu ce varsta aveti. Increderea e rara si apare dupa o perioada cand ambii parteneri se cunosc mai bine.Sa iti spun eu de ce face el asa tongueoate ca esti genu de fata care pune botu repede la orice vrajeala si sincer sa fiu si eu asa face la fel daca Iubita mea ar fi asa.Dar cum stiu ca nu e am Incredere in ea si nu ma complic.Bun sa zicem ca nu esti asa, si poate nu esti dar de ce crede el asta? -Totu are ceva acolo.Un mic sambure de Adevar. Poate ca inainte ai cam fost asa usuratica cu baieti si de aia poate ii e lui frica mai stii. Poate ca vb Lumea de tine si el se supara cand aude ca deh oricare ar face la fel. Reputatia asta e destul de nasoala ca si barfele de altfel.Acum daca tu nu esti genu ala de fata atunci el are o problema grava, e prea lesinat dupa tine.Baietii care fac asta desii sunt priviti de voi cu rautate sa stii ca va Iubesc.Pt ca tin la voi si vor sa fiti doar ale noastre(Bine ca eu nu sunt asa ). Probabil ca a fost si dulce cu tine si dragut si poate ca ti-a si demonstrat ca te Iubeste dar asta il strica si trebuie sa il educi oarecum laughing.Mai pe inteles vb cu el si spune-i sa renunte la asta.Controlu asta excesiv ca nu e bun. Uite ceva de genu big grinaca ma prinzi ca te insel poti sa ma bati -ai putea sa ai promiti asta? Poate ca asa o sa fie oki si nu o sa mai se comporte la fel.iar el sa promita ca isi taie ce are intre picoare si le arunca daca te inseala -Oare il tine? Vezi cam greu sa promiti asa ceva dar daca o faci inseamna ca nu au nimic de ascuns si ar fi Normal sa o faci.Acum lasa la o parte orice a fost Inainte si gandeste-te cu ce ai gresit tu -Gandeste-te :Oare am facut ceva care sa il supere si cu timpu s-a adunat? Oare de ce nu are Incredere in Mine? Ce fac de il aduc la astfel de comportament? Oare ma Iubeste? Mi-a demonstrat asta? Ar face Orice pentru Mine? Dar eu pentru el? Important e sa raspunzi sincer la astea si sa gasesti o Rezolvare.Eu zic sa il suni si sa vb cu el dar sincer.Intreaba-l ca nu e nimic anormal sa aflii de ce se comporta asa. Uite Iubire nu am nimic de ascuns :Vrei sa vezi cu cine vb oki, dar si eu vreau sa vad cu cine vb tu, vrei sa vezi pe chat cu cine discut oki dar si eu am aceeasi pretentie. Vrei sa nu mai ies in Oras cu Prietenii Bine dar nici tu nu o mai face cu ai tai pentru ca asa e logic.Atata vreme cat tu imi impui mie asta tu ai putea sa o faci >. Daca vezi ca incepe sa urle sau sa ridice tonu, ridca si tu la el pentru ca sunteti egali chiar daca esti fata sa stii.O Relatie se bazeaza pe Respect si Iubire.

| Amalia2305 explică (pentru Danysan):

I-am dat ieri seara parola de la facebook-ul meu sa se uite cu cine vorbesc ca sa vada ca nu ii ascund nimic. A vazut 2-3 conversatii cu niste simpli amici si s-a suparat si a iesit de pe contul meu, m-a sunat si au inceput crizele de gelozie. Sunt o fire mai sensibila si nu suport sa ridice cineva tonul la mine asa ca i-am inchis telefonul in nas. Apoi, nu sunt o fire usuratica, de culcat nu m-am culcat inca cu niciun baiat desi am 17 ani si multe fete au facut-o deja pana la varsta asta si nu-mi e rusine sa spun chestia asta chiar daca multi o sa zica "vai ce incuiata in ea este sau inapoiata ". Sunt genul de persoana care atunci cand este indragostita nu mai vede niciun alt baiat in afara de cel la care tine indiferent daca sunt 2, 10, 100 de baieti in jurul ei care sa se dea la ea. Nu am reputatie proasta. Iar motive de gelozie niciodata nu i-am dat.

| Danysan a răspuns (pentru Amalia2305):

Eu zic asa :1-Nu mai inchide telu in nas noua nu ne place asta.
:2-Ridica tonu la el, sunteti egali si e Relatia ta.
:3-Gandeste-te ca va Iubiti si trebuie sa te impaci cu el.Fa asta, Impune-te si o sa vezi ca am avut Dreptate.manipuleaza-l Sentimental daca faci asta o sa cedez si o sa se roage de tine sa fi cu el.

| Amalia2305 explică (pentru Danysan):

Cum as putea manipula o persoana sentimental?

| Danysan a răspuns (pentru Amalia2305):

Manipularea Sentimentala e cel mai des intalnita la fete. Fetele sa pot Manipula prin punere in evidenta sau mai bine zis a tot ce a fost frumos inainte ina relatie. Daca baiatu e dulce, Romantic isi cere scuze si iti aduce aminte de ceea ce a fos frumos intre voi unele aveti tendinta sa mai dai o sansa pentru ca Inima nu uita si incepe sa bata iar cand va ganditi la acele clipe superbe.Acum sa nu crezi ca si baietii sunt mai departe de asta, par ei mai duri dar daca le aduci aminte de Momentele frumoase or sa inceapa sa se sensibilizeze si or sa mai vrea o Sansa.

| Șurubelniță a răspuns (pentru Amalia2305):

Nu mai fa greseala asta sa iti dai parola de la conturile sociale pentru ca nu vei rezolva nimic. Vrei sa te simti ca esti urmarita de SRI? Orice miscare a ta sa fie monitorizata? Nu rezolvi nimic pentru ca persoanele geloase turbeaza si daca o persoana de sex opus iti scrie "salut".
Spui ca esti sensibila, pai atunci inseamna ca relatia asta nu iti face deloc bine, ai nevoie de o persoana care sa te inteleaga, nu care sa iti reproseze tot timpul anumite lucruri.
Nu crezi ca e aiurea faptul ca nu are incredere in tine? Mai ales ca i-ai dat parola ca sa-i demonstrezi ca nu ai nimic de ascuns si totusi, tot nu e de ajuns.
Practic tot ce faci este gresit, nu esti buna de nimic in ochii lui uneori.
Ti se pare in regula sa nu aiba incredere in tine desi tu i-ai demonstrat contrariul? Nu crezi ca ar fi mai ok sa ai o relatie cu un tip care te crede pe cuvant, cu care nu esti nevoita sa-ti dai parolele, cu care pur si simplu poti fi fericita.

| Șurubelniță a răspuns:

Fara incredere nu poate exista o relatie serioasa. Ceea ce tu ai avut cu domnisorul nu se poate cataloga drept o relatie, ci mai degraba o joaca copilareasca, nimic mai mult.
Daca te-ar iubi, nu ti-ar mai reprosa atatea lucruri. Este mult prea gelos si orgolios.
E ok sa fii orgolios, dar numai uneori, nu tot timpul. Presupun ca modul lui de a fi nu te incanta deloc, din cauza asta v-ati si despartit.
E destul de clar ca nu poti avea o relatie serioasa cu el in momentul de fata, da, poate ca e baiat bun uneori, dar lipsa de maturitate a lui ii umbreste calitatile si se pune singur intr-o lumina proasta.
Poate ca ti-a fost alaturi cand erati certati, insa lucrurile nu pot continua asa la infinit.
Practic in fiecare zi aveti cate o cearta, el trebuie sa se descarce si sa te faca in toate felurile, sa tipe la tine, sa-ti reproseze unele lucruri dupa care se intoarce la tine ca un catelus ranit.
Daca vrei sa-i mai acorzi o sansa (nu ma refer la a continua relatia) ci pur si simplu din simplul motiv ca poate inca mai ai sentimente pentru el, iti sugerez sa ai o discutie calma si civilizata cu el in care sa-i explici ca lipsa sa de incredere in tine, distruge relatia. Presupun ca lui nu-i convine daca i-ai reprosa ca se uita sau ca vorbeste cu alte fete sau daca i-ai reprosa o sumedenie de chestii.
Increderea si respectul reciproc trebuie sa existe in orice relatie, daca ele nu exista relatia nu are cum sa mearga.
Spune-i tot ceea ce te nemultumeste la el, la fel poate face si el dar pe un ton calm si civilizat, nu cu urlete si injurii.
Daca intelege, e ok, poate va merge treaba. Din pacate oamenii nu se schimba cat ai bate din degete asa ca va trebui sa ai multa rabdare cu el, luni poate chiar ani pana sa vezi schimbari in comportament.
Da, e o perioada lunga insa mai mult de atat nu poti face. Tu esti cea care poate judeca daca se merita sau nu sa astepti acele schimbari la el, daca consideri ca nu se merita, las-o balta si acorda atentie altor baieti.
Daca te hotarasti sa faci asta iti sugerez ca mai intai sa cunosti mult mai bine baiatul cu care vrei sa incepi o noua relatie, sa fii convinsa ca are incredere in tine ca sa eviti neplacerile din relatia ta precedenta.

| PsychologistT a răspuns:

Mi se pare lipsa de maturitate comportamentul lui. Cu o fata trebuie sa stii sa te comporti, sa iti stapanesti iesirile indiferent de situatie.
Cu orgoliul nu o sa ajungeti nicaieri, dragostea trebuie sa va faca sa renuntati la asa ceva, si sa fiti mai toleranti.
E mult prea posesiv, gelos. Niciodata la furie nu trebuie sa luam decizii, ci sa fim lucizi.
Ce se intampla intre voi, nu aduce deloc fericire, se pare ca mai mult sunt certuri, decat perioade de liniste.
Gandeste-te bine, baieti mai sunt, o sa dai de unul care te merita, momentan nu e alegerea potrivita.

| MarioQWERTY a răspuns:

Parerea mea e sa il lasi, genu asta de persoane care nu stiu ce vor de la viata sunt doar o pierdere de timp, cunosc si eu persoane care doar cand vor ele sunt bune si chestii din astea si cand n-au chef nu dau 2 bani pe tine, imi pare rau de tine, dupa spusele tale pari o fata de treaba si care chiar tii la persoana de langa tine. Apropo cu gelozie si cu lipsa de neincredere nu ajungi nicaieri indiferent cat ai incerca tu. Parerea mea e sa iti gasesti pe altcineva care te apreciaza si te iubeste cu adevarat

| Lucifer97 a răspuns:

Am si eu fix o asa o iubita cum are si prietenul tau. Si noi ne certam des, de fapt am intrat pe TPU (ceea ce nu o fac prea des) pentru ca iarasi ne-am certat, ea a iesit in oras cu prietenii si is dorise mult sa vin si eu dar nu am putut, acum nici nu mai stiu ce caut aici.big grin

Ok, revenind la problema ta el se comporta astfel cu tine pentru ca te iubeste ii e teama sa te piarda, atata tot. Incearca sa fii tu mai buna si mai intelegatoare, 90% din certurile dintre cupluri au loc din cauza domnisoarei big grin big grin tongue
asa zic statisticile big grin

| Lucifer97 a răspuns:

Pe naiba! Nu-i asculta iubita la fel imi spune ca nu stiu ce vreau de la viata, de acord dar totusi am reusit sa am destul de multe si am un oarecare statut, crede-ma big grin
Genul asta de persoane sunt cele mai,, ahuennie'' (nu stiu daca ai inteles) si imprevizibile! big grinwinking