| gaby_2978 a întrebat:

Salut.Am si eu o mica problema m-am dus sa ma inscriu la scoala de muzica, si mi-au testat urechea muzicala, au zis ca am ff bun ritm dar nu prea am ureche muzicala, si pana data viitoare sa ii cant un cantec la profesor cu la la la, (muzica usoara romaneasca) si sa exersez urechea muzicala.

Acum am 2 intrebari :

1)Ce muzica usoara romaneasca as putea sa cant cu la la la?

2)Cum sa imi exersez acasa urechea muzicala?

Sorry pentru ca am postat aici dar toata lumea stie ca e cel mai citit forumwinking

Răspuns Câştigător
| acdcfan a răspuns:

Nu ma mir ca ti-a dat populara laughing, asa fac astia de la scolile de muzica. Pai cauta niste muzica romaneasca, sau din ce stii tu, fie poti sa ii intrebi pe parinti, si pur si simplu o canti doar ca in loc de silabele versurilor spui la-la-la (ideea este sa pastrezi inaltimea si durata notelor).
Urechea muzicala ti-o exersezi cantand foarte mult (ori din voce, ori la un instrument, ai putea chiar sa incerci sa compui o melodie simpla pentru exercitiu), si ascultand cat mai multa muzica (dar nu house, pop - asta nu e muzica, asculta genuri cu instrumentatie adevarata ca rock, jazz, blues, etc.)
Mult succes in continuare si tine-o cu muzica tot asa!

1 răspuns: