| anonim1941331 a întrebat:

Salut, am si eu o problema... odata la vreo 2 3 luni mi se intampla sa simt ca imi atarna testiculul stang si ma doare foarte rau mai ales in timp ce merg si durerea dureaza cam o zi si jumătate, de la ce poate fi?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De ce nu te duci la UROLOG?
Ai putea avea hernie ori vreo tumoare.

Ai implinit 70-75 de ani si nu te mai intereseaja penisul si testiculele, ca esti deja impotent la varsta asta?
Fiindca unul tanar, care face inca sex, ar zbura la medic din prima saptamana cand apar dureri in testicule, ca nu-i de joaca cu asa ceva.

| Mitzupitzu a răspuns:

Ai hernie. O sa ti-l extraga doctoru' sa scapi de o asa durere.

| RIGeorge a răspuns:

Salut, depinde ce s-a intamplat, ai ridicat greutati, te-ai lovit acolo chiar daca nu ai simtit, nu stim, dar daca tot incepe sa te doara cel mai bine mergi la un control, nu prea e de joaca sa amanai.

| Hypotronic a răspuns:

Salut. E foarte posibil să fie varicocel dacă spui că atârnă și mai e și pe partea stângă.

Varicocelul se dezvoltă de cele mai multe ori pe partea stângă și foarte rar pe partea dreaptă.

Ai o senzație de disconfort și de simte ca un ghem în interiorul scrotului care atârnă cu temperatura ușor crescută în zonă din cauza venelor dilatate

Varicocelul se tratează foarte ușor prin embolizare varicocel

Poate fi vorba și despre alte afecțiuni cum ar fi hidrocelul care reprezintă un lichid strâns în jurul testiculului

Oricare ar fi afecțiunea nu cred că este ceva care să îți pună sănătatea în pericol, însă există posibilitatea să rămâi infertil sau fără testicul dacă nu mergi să vezi despre ce e vorba și să te tratezi la timp