| Ice_6429 a întrebat:

Salut am si eu o problema.Sunt impreuna cu prietena mea de 2 ani si cateva luni, nu am avut certuri niciodata nu am fost gelosi sau infideli unul altuia numai ca ea este un pic diferita sa spun asa.Mereu iesim in parc sau mergem la film in fiecare duminica si ne petrecem timpul cu prieteni in mare parte. Problema este ca nu prea ma saruta sau chesti de genul asta.Prietenii nostri stiu ca noi ne-am inceput viata sexuala de mai bine de un an care nu este asa, pentru ca am mintit ca sa nu ma fac de rusine pentru ca niciunul din grup nu mai este virgin in afara de mine si de prietena mea. Am vorbit cu ea despre tema asta si a spus ca ea nu va face nicioadata acest pas cand am auzit aproape ca am inceput sa plang si nu am crezut ca ea va rezista.Au trecut lunile si chiar mi-am dat seama ca ea zice adevarul.Eu am 23 si ea 20 si nu stiu ce sa mai fac nu vreau sa o insel dar nu stiu ce sa mai fac... Dau funda pentru cel mai bun raspuns. Ms anticipat

Răspuns Câştigător
| ana_2556 a răspuns:

Wow. Cand am inceput sa citesc situatia ta nu credeam ca aveti varstele astea. Ma asteptam la ceva de genul 15 -16 ani. Ce pot sa iti spun, am 21 de ani si am si eu o relatie de lunga durata, 3 ani jumatate respectiv, si am invatat ca cea mai buna metoda de a rezolva lucrurile intr-un cuplu care se iubeste este comunicarea. am inteles ca ai vorbit deja cu ea, dar ce inseamna de fapt "nu va face pasul asta niciodata". Cum adica niciodata? Nu exista asa ceva... big grin Poate s-a referit ca nu vrea sa il faca pana la casatorie, si atunci daca o iubesti trebuie sa o respecti (am inteles ca ai asteptat si tu destul, e de admirat sincer) dar daca o iubesti, nu ai ce face. Sau mai exista posibilitatea nu la fel de buna, in care poate ea te vede mai mult ca pe un prieten(amic), si de asta nu te saruta foarte des, nu ati facut dragoste pana acum. Intr-un cuplu trebuie sa fiti totul pentru celalalt, trebuie sa fiti prieteni, iubiti, amanti, tot. Ori incearca sa vorbesti cu ea clar, sincer si pe fata; ORI incepe tu sa o saruti mai des, mai pasional, sa o mangai. sa incerci sa o inciti cat mai mult, fara sa te gandesti doar la o baga in pat. Incearca sa o inciti cat mai tare cat mai des, explica-i ca nu ai de gand sa faceti sex. Doar incit-o! Rau! Si daca te iubeste, si vei avea vreodata sansa sa faci dragoste cu ea, ea va fi cea care nu va mai putea rezista.winking Sper sa am dreptate si sa trebuiasca doar impinsa mai mult de la spate.
Doar nu o insela. nu rezolvi nimic. Succes

4 răspunsuri:
| Muppet a răspuns:

Pai încearcă sa o faci tu sa vrea lucrul asta. Invit-o într-o seara la tine acasă, acolo ofera-i flori, mai inventezi tu ceva romantic și cauta un film la fel de romantic pe care sa îl vizionați împreuna și apoi începe sa o mângâi și sa o săruți... Daca te respinge nu insista sa nu se supere. Daca ea chiar nu vrea nu ai ce sa ii faci, e decizia ei, dar poți sa încerci măcar. Și eu sunt fata și știu ca în general fetelor le plac chestiile de genu thinking

Succes :* Și sa fiți fericiți!

| PSHYCH8DYLLIC a răspuns:

Poate ca ea nu este pregatita inca.
Ar trebui sa mai stai odata de vorba cu ea sincer si deschis, si sa-i spui de ce nu vrea sa faca acest pas, ii este teama,frica...straight face
Si sa-i spui si tu ca o intelegi si o vei astepta pana va fi pregatita
Eu asa cred ca este cel mai bine.
Nu trebuie sa conteze parerea altora.
O relatie nu se bazeaza in mare parte nu mai pe "sex" straight face
Se bazeaza si pe dragoste,intelegere, armonie, liniste...ectstraight face
Eu zic sa ai grija de ea in continuare si o lasi sa se pastreze pana cand ea va fi pregatita pentru acest pas.

| YoungHomie a răspuns:

Deci sa inteleg ca sunteti amandoi virgini? noh si ce? nu stiu ce va doare pe voi sau pe tine in special ce cred ceilalti despre tine daca chiar sunt prietenii tai nu ar trebui sa comenteze lucruri de genul asta despre tine sau despre voi doi. Pnm si eu sunt impreuna cu pr meu de un an si ceva si eu sunt virg inca el nu dar conteaza sa va intelegeti voi bine daca fata nu vrea asta e. Tu nu trebuie sa te iei dupa gura lumii cand o sa fie o sa se intample crede'ma dar nu e in regula deloc ca tu sa te iei dupa ei. E problema ta persoana si a ei daca voi doi mai sunteti sau nu virgini. incearca sa nu te mai gand la asta ca poate ea de asta e asa cu tine din cauza ca nu vrea sa o faca cu tine, insa ma gandesc ca daca sunteti impreuna de doi ani de zile ar fi putut accepta de mai demult sa va incepeti viata sexuala.thinking trebuie sa aiba incredere si in tine in al doilea rand dar tu ai face bine sa o intr dc nu mai e ca inainte e asa mai indepartata sa spunthinking cine stie pr meu mereu ma intreaba ce am cu el sau asa si rezolvam problema si in final ea trebuie sasi dea seama singura daca tu nu ii spui nimic.

nu imi trebuie funda vreau doar sa te ajutwinking

respecta decizia fetei ca e jumatatea ta la urma urmei si valoreaza mai mult decat ceilalti din jurul tau crede'ma incearca sa fiti deschisi unu cu altultongue [asta in caz ca nu prea mai sunteti ca inainte]
sper ca te'am ajutat

| lavyBandB a răspuns:

Wow.Chiar si eu sunt surprinsa.Ti.a spus care sunt motivele pentru care nu vrea sa.si inceapa viata sexuala? Sau vrea sa ramana asa pana la casatorie? Daca e vb de faza cu casatoria ar trebui sa.i respecti alegerea pe care a facut.o iar daca tu nu poti rezista si ea nu vrea mai bine va despartiti pentru ca intr.o relatie se presupune ca toate nevoile persoanei iubite sunt indeplinite pe cat e cu putinta(atat sentimental, psihic cat si fizic)Daca ea nu e dispusa sa iti ofre ce ai nevoie mai bine lasati.o balta pentru ca abstinenta nu e o solutiewinkingSi asa nici nu vei fii nevoit sa o inseli. Vorbeste cu ea, asculta.i motivele si vezi ce decizie ieiwinkingSper sa te fii ajutat:*