| Flavius678 a întrebat:

Aproximativ acum doua saptamani am avut un contact sexual cu prietena mea dupa o saptamana de la acel contact am observat ca mi-au aparut niste pete rosii pe penis si pe trunchiul acestuia. Nu stiu ce reprezinta, am citit pe internet ca poate fi candida sau sifilis... Ma cam mananca uneori acele pete. Vreau sa stiu cum se manifesta ambele boli si cum ma pot trata.
Multumesc!

9 răspunsuri:
| AlexanderAdrian a răspuns:

Tot pe internet poti citi foarte foarte foarte usor despre ambele boli cum se manifesta, scrii simplu in Google cele doua cuvinte si ai la informatii de te-ngropi in ele.

Singurul care iti poate spune cu exactitate ce e, e DOAR un medic de la dermatologie/venerice.

Si chiar trebuie sa-ti mai spun ca trebuia sa mergi la medic de atunci? sau vrei sa ajungi si mai rau?

| AlexanderAdrian a răspuns:

Si cu ocazia asta trimite-o si pe ea. Apoi analizeaza cam de cat timp e prietena ta, tare mi-e ca se culca si cu altii. Pe de alta parte s-ar putea sa fie cu totul altceva, un pitiriazis versicolor de ex pentru care ai nevoie musai de creme altfel face urat.

| Flavius678 explică (pentru AlexanderAdrian):

Nu o cred in stare sa se duca la altii. Dar totul e posibim. Iti multumesc si o sa ajung la un medic sa-mi fac niste controale.

| wolder a răspuns:

Mergi la un medic.

| Hαppiηеss a răspuns:

E posibil ca prietena ta sa aiba o infectie/bts care de multe ori nu sunt simptomatice, facand sex neprotejat automat ti-a transmis si tie.
Vorbeste cu prietena ta si mergeti impreuna la medic, trebuie sa va tratati amundoi.

| Flavius678 explică (pentru Hαppiηеss):

Posibil sa fi avut eu inainte? Adica poate pleca si de la barbati?

| Hαppiηеss a răspuns (pentru Flavius678):

Este posibil, dar e dubios ca ti-a aparut tie la cateva zile dupa contactul cu partenera de aceea spun ca poate are ea ceva.
Si daca ai avut tu din alte parte sau din alte cauze i-ai dat si ei.
Consulta un medic sa vezi despre ce e vorba, iar daca este o infectie trimite-ti partenera la ginecolog este absolut necesar sa va tratati amundoi pentru ca o dati asa de la unul la altul si nu va puteti vindeca.

| SebastianCMT a răspuns:

Du-te la un doctor de specialitate fara rusine happy Bafta

| Timantti a răspuns:

SIfilisu se trateaza cu penicilina. Pentru candida la barbati este o pastila pe care o poti lua fara prescriptie medicala de la farmacie iar pentru femei cel mai indicat este Clotrimazolul.
Daca aveti candida. Amandoi trebuie sa faceti tratamentu, chiar daca ea nu are simptome, dar daca tu ai candida cu siguranta are si ea.
Un control ginecologic la amandoi nu v-ar strica, dar daca iti este rusine sau ceva poti merge si la medicul de familie sa discuti cu el prima data.