| FloRian_VioRel_1989 a întrebat:

As dori sa stiu daca pastilele solpadeine interactioneaza cu anticoceptionalele yasmine.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Protectia oferita de pastilele anticonceptionale prin intermediul hormonii existenti in continutul lor NU este afectata sau diminuata de medicmentele care nu au in continutul lor hormoni. In consecinta nici medicamentul amintit Solpadeine nu poate sa interactioneze cu pastile AC Yasmine. Este cunoscut si precizat in mod foarte clar ca doar folosirea indelungata a unor antibiotice foarte puternice poate sa diminueze/afecteze gradul de protectie oferit de pastilele AC si din acest motiv este indicat ca pe perioada folosirii unor antibiotice puternice sa se foloseasca prezervativul ca metoda deprotectie suplimentara.

1 răspuns:
| vocea a răspuns:

Luaţi întotdeauna acest medicament conform indicaţiilor din acest prospect sau indicaţiilor medicului
dumneavoastră sau farmacistului.
- Păstraţi acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi.
- Întrebaţi farmacistul dacă aveţi nevoie de mai multe informaţii sau recomandări.
- Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
Acestea includ orice posibile reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. Vezi pct. 4.
- Dacă după 3 zile nu vă simţiţi mai bine sau vă simţiţi mai rău, trebuie să vă adresaţi unui medic.
Ce găsiţi în acest prospect:
1. Ce este Solpadeine şi pentru ce se utilizează
2. Ce trebuie să ştiţi înainte să utilizaţi Solpadeine
3. Cum să utilizaţi Solpadeine
4. Reacţii adverse posibile
5. Cum se păstrează Solpadeine
6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţ
Solpadeine conţine 3 substanţe active: paracetamol utilizat ca analgezic (calmează durerea) şi
antipiretic (scade febra), fosfat de codeină utilizat ca analgezic şi cafeină, pentru calmarea rapidă a
durerilor de intensitate moderată până la severă.
Acest medicament conţine codeină. Codeina aparţine unei clase de medicamente denumită analgezice
opioide, care ameliorează durerea prin acţiunea lor. Poate fi utilizată singură sau în asociere cu alte
analgezice, cum este paracetamolul.
Nu utilizaţi Solpadeine
- dacă sunteţi alergic (hipersensibil) la paracetamol, cafeină, codeină, la alte analgezice opioide
sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la pct. 6);
- la copii cu vârsta sub 12 ani,
- dacă aveţi boli hemoragice sau alte boli cu risc de sângerare;
- dacă aveţi afecţiuni ale ficatului;
- dacă aveţi probleme severe ale rinichilor;
- dacă aveţi hemoragie digestivă,
- dacă aveţi astm bronşic, secreţii traheobronşice crescute sau probleme respiratorii severe
(datorită prezenţei codeinei),
- în caz de leziuni la nivelul capului şi de tensiune intracraniană mare (de exemplu ca urmare a
unei hemoragii cerebrale sau tumori cerebrale);
- dacă aveţi diaree acută infecţioasă;
- dacă suferiţi de subocluzie sau ocluzie intestinală (o situaţie în care musculatura intestinelor nu
permite deplasarea mâncării prin ele, rezultând un blocaj intestinal);
- dacă aţi suferit o intervenţie chirurgicală la nivelul ficatului, vezicii biliare sau ductului biliar
(tract biliar);
- dacă luaţi medicamente pentru tratarea depresiei numite IMAO (inhibitori de
monoaminooxidază – medicamente pentru tratarea depresiei) sau aţi luat astfel de medicamente
în ultimele 2 săptămâni;
- în caz de alcoolism acut (datorită prezenţei codeinei);
- dacă pacientul este în comă (nu trebuie administrate analgezice opioide, de exemplu codeină);
- dacă ştiţi că aveţi deficit de enzimă glucozo-6-fosfat dehidrogenază;
- în sarcină sau dacă alăptaţi;
- în depresie respiratorie, constipaţie cronică;
- pentru ameliorarea durerii la copii şi adolescenţi (cu vârsta cuprinsă între 0-18 ani) după
îndepărtarea amigdalelor sau a vegetaţiilor adenoide (polipilor) pentru tratamentul sindromului
de apnee obstructivă în somn;
- dacă ştiţi că metabolizaţi foarte repede codeina la morfină;