| anonim_4396 a întrebat:

SaLut! As Vrea Si eu sa va intreb ceva.Am 12 ani si imi curge ceva lichid albicios care se usca pe chiloti si arata naspa.Imi puteti spune ce este asta?

Răspuns Câştigător
| liviu42 a răspuns:

Secretia vaginala normala

O scurgere vaginala (leucoree) in anumite cantitati este normala la femeile sanatoase, aceasta fiind modalitatea vaginului de a se curata singur si de a mentine o stare de echilibru. Asadar, cand vaginul este sanatos se mentine "in forma" tocmai prin aceste secretii, perfect normale.

Acest lichid secretat are un usor miros (nicidecum neplacut), o consistenta laptoasa, o culoare alb-tulbure sau transparenta, iar in momentul in care se usuca pe lenjerie capata o nuanta galbuie. Cantitatea secretata variaza in functie de ciclul menstrual si de la femeie la femeie.

Daca pana acum te regasesti in aceste randuri, nu ai de ce sa-ti faci griji.

6 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Nu te nelinisti, draga mea, e normal.
A inceput si la tine transformarea din copil in femeie.
Ceea ce ai tu se numeste leucoree si te va insoti toata viata.Este o scurgere vaginala fiziologica si,tie personal,iti prevesteste sosirea primei menstre.
Hormonii tai au inceput sa se miste,cresti si acesta este primul semn,toate fetele trec prin asta.
Trebuie sa ai o igiena intima foarte buna,lenjeria intima o vei schimba zilnic si daca vezi ca scurgerea respectiva este foarte abundenta si te deranjeaza,poti folosi protege slip,absorbante pentru o zi,sunt foarte subtiri si adereaza la lenjeria intima.
Vorbeste si cu mama ta, este femeie, va intelege si iti va da cele mai bune sfaturi.
Sa ai grija de tine!
Succes!

| liviu42 a răspuns:

Secretia vaginala anormala

Daca observi secretii vaginale abundente insotite de miros neplacut, cu o consistenta neobisnuita (grunjoasa, branzoasa sau apoasa) si culoare gri-albicioasa sau alb-verzuie trebuie sa te prezinti cat mai repede la un consult specialist. Toate acestea sunt semne ale unei infectii sau poate o afectiune mai grava.

| Phaey a răspuns:

Secretie vaginala. Da un Google.

| darkglass a răspuns:

Secretie,e normal sa iti curgahappy

| GlontulAreMereuDreptate a răspuns:

E o chestie care daca iti vine esti perfect sanatoasawinking

| karlaa a răspuns:

Pentru ca nu mai esti virgina