| maria8anutza a întrebat:

o prietena de-a mea mi-a spus ca ii curge ceva lichid transparent pe chiloti. Acum acel lichid e mai alb si gros si curge tot mai mult cu timpul. Eu nu am stiut cum sa ii explic ce e, ma puteti ajuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Toate femeile au secretie vaginala in timpul ciclului menstrual.Este absolut normal, daca lichidul este limpede sau albicios si nu miroase neplacut. Orice secretie care:
1. miroase neplacut;
2.este vascoasa;
3.este galbuie sau mai inchisa la culoare;
4.provoaca mancarimi sau arsuri.
POATE SA FIE UN SEMN DE INFECTIE!
Ar trebui s-o vada un medic si sa-i recomande tratamentul potrivit! Dar nu e un motiv de ingrijorare-infectiile vaginale sunt destul de frecvente si se trateaza usor. Daca nu sunt tratate, mai tarziu pot aparea, complicatii si probleme mai grave, asa ca sa le tratati inca de la primele simptome.
Stii vorba aceea:
Mai bine sa previi, decat sa vindeci!
Pa, pa!

1 răspuns:
| Azµre a răspuns:

Atâta timp cât este alb-transparent și nu este alb alb, brânzit sau alb maroniu, alb verzui este ok. Dacă totuși este în exces și e alb cu timpul va deveni branzit, atunci are candidoza, tratamentul este relativ simplu daca îl face la timp dacă nu se agravează și devine cronic. Să se ducă la medicul ginecolog să îi prescrie un medicament.