| anonim_4396 a întrebat:

Salut, azi am făcut prima data dragoste cu soțul meu după 5 ani de zile fara să ne protejăm am zis că e timpul pentru bebe! Deci e 1 și mie îmi venea ciclul menstrual prin 15--17, oare s-ar putea sa îmi vina menstruația daca am rămas însărcinată? Nu vreau sa vorbesc cu mama despre asta că vreau sa ii fac o surpriza! Mulțumesc frumos.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Asa numita si cunoscuta PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual reprezinta intervalul zilelor in care se poate forma o sarcina in cazul in care ajunge sperma in vagin. Situarea in cadrul ciclului menstrual a zilelor care apartin de perioada fertila depinde de lungimea ca numar de zile a ciclului. Fiindca de obicei ciclurile menstruale au o lungime de circa 27, 28, 29 de zile, perioada fertila se situeaza intre a 9-a si a 16-a zi a ciclului, numararea se face fata de prima zi a menstruatie anterioare.
in cazul in care femeia reuseste sa stabileasca suficient de precis data la care urmeaza sa inceapa viitoarea menstruatie, in acel caz scade 18 zile din data de pornire a urmatoarei menstruatii si determina prima zi a perioadei fertile iar prin scaderea a 13 zile se determina ultima zi a perioadei fertile. NUMAI daca ultima menstruatia a inceput CEL MAI TARZIU in ziua de 17 Decembrie, DOAR in acel caz exista sansa de a se forma o sarcina in urma sexului intretinut astazi 1 Ianuarie, insa formarea sarcinii este conditionata de lungimea ciclului menstrual fiindca aceasta trebuie sa fie de cel putin 30/31 de zile. Numai daca in cazul tau sunt indeplinite cele 2 conditii amintite, doar atunci ultima zi a actualei PERIOADE FERTILE a tinut pana astazi, eventual maine. Totul depinde de norocul vostru de a va mai incadra in conditiile precizate si prezentate. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Menstruatia nu apare daca esti insarcinata. In unele sarcini pot aparea sangerari care sa mimeze o menstruatie, dar niciodata o menstruatie reala.

| Emilian65 a răspuns:

Daca iti doresti un bebe cred ca dupa actul sexual neprotejat pe care l-ai avut cu sotul tau ai ramas gravida.

| Izabellamirela a răspuns:

Mulțumesc tuturor care v-ați rupt din timpul vostru sa îmi răspundeți!