| Ionică a întrebat:

Ce parere aveti despre aceste video: http://www.youtube.com/......ttp?/watch http://www.youtube.com/......ttp?/watch http://www.youtube.com/......ttp?/watch Sunteti de acord sau nu? Aduceti argumente, va rog. Multumesc!

3 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Sunt de acord deşi aspectele astea eu le-am discutat cu prietena mea încă de la începuturile relaţiei fără să fi văzut niciunul dintre noi aceste videoclipuri sau să fi ştiut că există.
Unele femei au pretenţia de a beneficia de avantajele noii orânduiri care tratează femeia ca OM şi nu ca obiect aşa cum era pe vremuri. E ok să aibă această pretenţie. Ceea ce nu este ok, din punctul meu de vedere, este că vor egalitate în drepturi cu bărbaţii şi vor să se bucure totuşi şi de avantajele vechii orânduiri (cea în care bărbaţii le întreţineau în totalitate) şi evită la maximum şi egalitatea în obligaţii.
Nu mai există treburi femeieşti şi treburi bărbăteşti. Există treburi pe care le fac oamenii. Nu-i înţeleg pe bărbaţii care se dau în lături de la gătit (eu gătesc foarte bine) sau de la făcut curat şi nici pe femeile care se dau în lături de la schimbatul unui bec sau a unei prize deşi nu e mare scofală niciuna nici alta.
Cât priveşte partea predominant tratată în aceste videoclipuri exemplificate de tine, în general este adevărat şi corect.
Eu cu prietena mea suntem totuşi mult mai înţelegători. Dacă numai unul dintre noi are bani, îl acoperă şi pe celălalt, dacă avem amândoi, fie plătim nemţeşte fie unul o dată şi unul cealaltă dată (dacă mergem în mai multe locuri - deh suntem tineri, experimentăm).
De asemenea condamn constant utilizatoarele acestui site care toacă creierii tuturor cu stupizenia absolută: "e romantic să plătească băiatul" de parcă toţi băieţii/bărbaţii ar avea bancă personală sau imprimerie de bani.
Din punctul meu de vedere, când vine vorba de primele întâlniri, cel mai corect ar fi să se plătească nemţeşte pentru că, în cazul în care ceva nu merge, măcar nimeni nu pierde nimic (aici incluzând şi banii).
Totuşi, aceste situaţii sunt valabile în cazul în care situaţia economică a ţării ar fi stabilă şi nu am fi în plină foame. În aceste vremuri de restrişte din punct de vedere economic, părerea mea sinceră: Plăteşte cine poate şi apucă.

Sănătate.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

A plăti nemţeşte înseamnă ca fiecare să-şi plătească strict ce-a consumat. Eu am băut o bere şi prietena un cocktail (mai scump), prin plătit nemţeşte se înţelege că eu îmi plătesc berea şi cocktailul.
Acum ai înţeles?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stii kongeriket, nu am inteles un lucru big grin cum se plateste nemteste, ma? happy